بیوگرافی کن بلاک (مردی که دیوانه وار رانندگی میکند)

کن بلاک در سال 1967 در لانگ بیچ کالیفرنیا متولد شد. علاقه به سرعت و هیجان از همان دوران بچگی کن در او نمایان بود و او این استعداد را در سن 37 سالگی به اوج خود رساند. زمانی که کن بلاک با دیمن وِی در زمان کالج با یکدیگر ملاقات کردند شروع به تاسیس یک برند برای فروش لباس هایی که طراحی کرده بودند کردند. آخرین طراحی آنها که مثل بمب سر و صدا کرد کفش های DC بود که که در اواخر سال 1993 به مردم عرضه شد و در حال حاضر یکی از پرفروش ترین کفش ها در دنیا و حتی در ایران است. بعد از این اتفاق کن بلاک معروف شد و به عنوان یک میلیونر میتوانست هرکاری انجام دهد . او با شرکت monster energy  که تولید کننده نوشابه های انرژی زا بود قرار دادی بست و با این حرکت موفق به ورود به تیم رالی مانستر شد و مردم از قبل نیز اورا به عنوان یکی از ابداع کنندگان برند DC میدانستند.
حرفه اصلی : ایجاد هیجان
کِن پس از درآمد فوق العاده ای که از طراحی لباس به دست آورده بود به سراغ اتوموبیل رانی رفت و با یک تیر دو نشان زد ، درآمدی بالاتر و انجام کار مورد علاقه. در سال 2005 به غیر از قرار داد با monster energy که به عنوان اسپانسر بسته بود، یک قرارداد دیگر با تیم Vermont sportscar برای تهیه ی یک خودروی مسابقه ای یکه یک سوبارو WRX بود بست. اولین مسابقه رسمی و حرفه ای او در snow drift  آمریکا بود که در آن مسابقه بسیار درخشید. اما آیا کل موفقیت های او در اولین سال ورود او به عرصه حرفه ای این بود؟ خیر، جوانی که در سال های نخست تجارت خود موفق بود در اولین دوره مسابقات هم در رالی ملی آمریکا رتبه چهارم مجموع را کسب کرد تا بار دیگر استعداد های خودرا به همه نشان بدهد. با توجه درخشش کن بلاک و آوازه ای که از او به گوش همه رسید کمپانی سوبارو به طور مستقیم قراردادی جهت همکاری و پشتیبانی مالی به همراه هم تیمی او امضا کردند. و این آغاز انفجار و شروع تیم رالی سوبارو آمریکا در سال 2006 بود. تا پایان سال 2007 میلادی موفقیت های بسیار زیادی به دست آورد اما در سال 2010 به فکر یک تغییر بزرگ و اساسی افتاد. او بعد از 5 سال خودروی خودرا که همیشه یار و یاور او بود و پیروزی های بسیاری با آن به دست آورده بود را با یک خودروی قوی تر و پر قدرت تر عوض کرد. یک فورد فوکس RSبرای او تبدیل به یک خودروی تحت امر شد و پیروزی های بسیاری نیز با آن خودرو به دست آورد.

اتفاقی که نباید می افتاد!
اتفاقی که نباید رخ میداد در 23 مارس 2011 رخ داد و او تصادف کرد و بعد از خارج شدن کنترل خودرو از دست او و زدن چند غلط به بیمارستان منتقل شده و بعد از بررسی های انجام شده مشخص شد که آسیب چندان شدیدی ندیده و تنها آسیبی که وارد شده به تیم فورد و Monster Energy است که مسابقات بعدی را از دست دادند. کن تنها به جبران فکر می کرد و این کار را هم انجام داد. بعد از رتبه افتضاح 12 که در طول زندگی این چنین رتبه ای نداشت و تصادف سال بعد که به حذف وی از رالی قهرمانی آمریکا انجامید ، در 2012 و 2013 به ترتیب رتبه های چهارم و دوم را وارد کارنامه خود کرد. در اولین مسابقه سال 2013 جز top ten  ورودی مسابقات قهرمانی مکزیک شد و 6 امتیاز خالص برای اولین رقابت و از همه مهمتر جایگاه ششم قهرمانی جهان که تا این لحظه بهترین امتیاز او برای شناخته شدن در سطح جهانی محسوب می شود. اما..... باز هم بعد از آرامش و موفقیت طوفانی دوباره واقع می شود ، در زندگی تمام افراد موفق. این ثابت شده است. باز هم اتفاق و عقب افتادن از مسیر پیش رو. در رالی WRC  بار دیگر بد شانسی نصیب او شد و به دلیل ترکیدن تایر او به طور ناگهانی زمان بسیار زیادی را از دست داد و به جایگاه دوازدهم سقوط کرد و باز هم حسرت نصیب او و تیمش شد. تا به اینجا زندگی کن بلاک را از دید مسابقه ها و قهرمانی های کسب شده دیدیم. اما ابعاد دیگر و حضور در برنامه های تفریحی خود داستانی جدا دارد.

بعد اول : Gymkhana
به گفته کن ایده Gymkhana در واقع از نقطه ای آغاز شده که او به این فکر افتاد که توانایی های خودرا در مسیر های شهری روی آسفالت و سنگفرش بالا ببرد درست مانند راننده های اروپایی. همین باعث ایجاد شروع تمرین های روزانه جهت به دست آوردن مهارت بود. او این روش را به صورت یک فیلم تهیه کرد و خودروی خودرا کاملا آماده این کار کرده بود و تنها نیاز به تعدادی دوربین و یک پیست مخصوص برای شروع دیوانه بازی های خود داشت. بنابر این به همان پیست که مسابقات gymkhana  در آن انجام میشد بازگشت و نخستین فیلم خودرا بدون داشتن طرح قبلی و فقط به شکل یک ویدئوی تمرینی ضبط کرد. در آخر در سال 2009 اولین قسمت اصلی منتشر شد. این بخش با تغییراتی بزرگ مواجه شده بود که مهمترین آن این بود که خودروی اصلی خودرا با یک سوباروWRC هاچ بک عوض کرد. همچنین پیست مسابقه را بر حسب سلیقه خود درست کرد و وسایلی از جمله آدمک ها ، بادکنک آب ، بادکنک رنگ ، لامپ مهتابی و وسایلی که کمترین استفاده برای افراد عادی و بیشترین استفاده برای انسان های دیوانه دارد را به آن اضافه کرد. در انتها با رد شدن از کانتینر کامیون انفجاری کاملا طرفداران خودرا زیاد کرد. اما جالب تر از آن این نکته بود که دومین ویدئوی او توانست به عنوان چهارمین فیلم پربیننده در جهان شناخته شود.
به همین دلیل بود که اسم کن بلاک خیلی سریع در بین اهل خودرو چرخید و به برنامه های مختلفی دعوت شد بعد از ظبط قسمت دوم، کن بلاک با فورد نیز یک قرارداد جدید میبندد و برای قسمت سوم یک فورد فیستا را به طور کامل مجهز میکند و با آن فیلم را ضبط میکند که مانند قسمت های قبل است. ولی از آغاز قسمت چهارم ویدئو ها در محیطی باز و خارج از پیست ضبط شدند. او این ویدئو را در شهرک سینمایی هالیوود انجام داد و در آن از المان های جالبی استفاده کرد که از جمله مهم ترین آن ها پرش انسان با لباس گوریل از روی نردبان در لحظه ی آخری که کن به آن با خودروی خود ضربه میزند بود. با وجود طرفداران زیاد وی و درخواست مکرر برای ضبط ویدئوی جدید، او قسمت پنجم ویدئوی خود را آغاز کرد و در آن از یک فورد تقویت شده با قدرت 650 اسب بخار و شتاب 0 تا 100 کیلومتر 1.8 ثانیه ای استفاده کرد. یعنی یک خودرو با قدرت لامبورگینی مورسیه لاگو در بدنه ی یک خودروی سایز کوچک هاچ بک. او این قسمت را در شهر سانفرانسیسکو ضبط کرد و در آن قسمت همگی شاهد مهارت کن بلاک بودند. قسمت ششم در یک محیط بسته با موانع از پیش چیده شده بود اما ویدئویی که مانند بمب صدا کرد، ویدئوی هفتم بود که در آن خودرو عوض شده بود و برای اولین بار او از یک خودروی فورد موستانگ با قدرت 845 اسب بخار 8 سیلندری و چهار چرخ متحرک استفاده کرده بود.

بعد دوم : حضور در فیلم ها و برنامه های خاص
به دلیل آوازه ای که از کن در Gymkhana  همگی شنیده بودند، بسیاری از مردم مشتاق بودند که اورا در برنامه های تلویزیونی خود بیاورند. اولین حضور او در برنامه ی معروف تخت گاز بود که در قسمت 13 این برنامه حضور داشت که مجری برنامه را سوار ماشین خود کرد و در یک بیابان که در حاشیه فرودگاه بود بعد از اینکه حسابی ترساند رقابت اصلی خودرا با ریکی کارمایکل که مانند کن بلاک در دنیای موتور کراس بود آغاز کرد. او برای شبکه های زیاد دیگری نیز برنامه اجرا کرد. یکی از چالش انگیز ترین حرکات او پرش از یک رمپ با طول 52 متر و ارتفاع 7.6 متر با خودروی سوباروی خود بود. در ابتدای سال 2014 بود که کن بلاک دید که کاری نمانده است که انجام نداده باشد جز یک فوتبال ماشینی. او با دعوت ستاره ی فوتبال، نیمار یک جاذبه میان دو رشته ی فوتبال و اتوموبیل رانی ایجاد کرد.

ویدئوی هیجانی کن بلاک در جیمکانا 9 را ببینید: ken block in gymkhana 9

ویدئوی هیجانی کن بلاک در جیمکانا 7 را ببینید: ken block in gymkhana 7

ویدئوی هیجانی فوتبالی کن بلاک در فوتکانا ببینید: footkhana