هوندا در گذشته با تعدادی تصاویر و پیش‌نمایش مدل پروتوتایپ در جشنواره سرعت گودوود، ما را برای آنچه از نسخه‌ی تولید انبوه و نهایی خودروی الکتریکی خود انتظار می‌رود، آماده کرد. اکنون انتظار به پایان رسیده است زیرا خودروساز ژاپنی سرانجام نسخه‌ی تولیدی از این خودروی برقی را معرفی کرد.

Honda E / خودروی الکتریکی هوندای e

خودروی برقی E نقش مهمی در برنامه‌های هوندا برای برقی کردن تمام محصولات خط تولید خود و رسیدن به فروش ۱۰۰ درصدی خودروهای الکتریکی تا سال ۲۰۲۵ بازی خواهد کرد. خودرو شهری زیبا و جذاب هوندا در گذار از یک خودروی مفهومی به محصول نهایی، تغییر زیادی نکرده است. احتمالاً خبر خوب این است که دوربین‌های جانبی به‌عنوان آینه‌های جانبی خودروی الکتریکی عمل می‌کنند و تصاویر زنده را برای دو صفحه‌نمایش ۶ اینچی در داخل کابین ارائه می‌دهند.

Honda E / خودروی الکتریکی هوندای e

البته اخبار بهتری نیز وجود دارد. با داشتن تعادل وزن مناسب ۵۰:۵۰ و سیستم محرک عقب، هوندا E باید برای رانندگی در سطح شهر گزینه‌ی مناسبی باشد. موتور برقی این خودرو که در محور عقب قرار دارد، با دو سطح از قدرت خروجی عرضه خواهد شد؛ قدرت‌های ۱۳۶ اسب‌بخار و ۱۵۴ اسب‌بخار، که هر دو با بیشینه گشتاور ۳۱۵ نیوتون‌متر در دسترس قرار می‌گیرند. چنین قدرتی برای سرعت‌گیری ۰ تا ۱۰۰ کیلومتربرساعت در زمانی حدود هشت ثانیه کافی است.

Honda E / خودروی الکتریکی هوندای e

آنچه احتمالاً برای یک خودروی شهری پاک مهم‌تر است، اینکه خودروی برقی چهاردر هوندا E می‌تواند مسافتی حدود ۲۲۰ کیلومتر را با یک بار شارژ باتری ۳۵/۵ کیلووات ساعتی طی کند. قابلیت شارژ سریع به راننده اجازه می‌دهد تا در حدود ۳۰ دقیقه، ۸۰ درصد ظرفیت باتری را شارژ کند که برای طی مسافتی نزدیک به ۱۷۷ کیلومتر کافی خواهد بود.

هوندا E از نظر فناوری اتصال‌، رابط کاربری هوشمند با صفحه‌نمایش لمسی دوگانه ۱۲/۳ اینچی ارائه می‌دهد. نکته‌ی برجسته در این سیستم، اپلیکیشن دستیار شخصی هوندا است که از قابلیت درک متنی منحصربه‌فرد برای ایجاد مکالمات و دسترسی به طیف وسیعی از سرویس‌های آنلاین استفاده می‌کند. تنها کافی است که راننده یا سرنشین عبارت «OK Honda» را بر زبان بیاورد و سؤال یا دستورالعمل خود را بگوید.

Honda E / خودروی الکتریکی هوندای e

هوندا قبلاً امکان رزرو برای سفارش آنلاین این خودروی برقی را در انگلستان، آلمان، فرانسه و نروژ ارائه داده است. جزئیات مربوط به قیمت و زمان تحویل خودرو در شرایط کنونی موجود نیست. 
 

منبع: زومیت