بازار خودرو همچنان در رکود است و خرید و فروش چندانی اتفاق نمی‌افتد و شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار هستیم. به گفته فعالان بازار، ثبات نرخ ارز و و عرضه مناسب خودروسازان بواسطه تکمیل خودروهای ناقص تاثیر بسزایی در کاهش قیمت‌ها داشته است.
به گزارش خودروبانک و به نقل از ایران جیب، اظهارات رضا رحمانی وزیر صمت در رابطه با عرضه محصولات جدید توسط ایران‌خودرو نیز تاثیر مثبتی روی بازار داشته است.
سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران تهران نیز در ارتباط با وضعیت بازار خودرو می‌گوید: یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت‌ها در بازار جدا از ثبات نرخ ارز و بهبود عرضه خودروسازان، توقف عرضه عمده محصولات شرکت‌های خودروساز به چند نمایندگی خاص است. اشاره موتمنی به شیوه عرضه محصولات خودروسازان است که به اصطلاح به آن فروش سبدی می‌گویند. خودروسازان در این شیوه محصولات تولیدی خود را به چند نمایندگی خاص تحویل می‌دادند و خودرو توسط این نمایندگی‌ها به بازار تزریق می‌شد.
وی در ادامه بیان داشت: توقف صدور کارتکس توسط خودروسازان نیز در کاهش قیمت ها تاثیرگذار بوده است. برخی از فعالان صدور کارتکس توسط خودروسازان را که به نوعی معامله صوری خودرو محسوب می‌شد را موثر در افزایش قیمت‌ها می‌دانستند. به عقیده موتمنی قیمت‌ها بعد از توقف صدور کارتکس کاهشی شده است.

 

منبع: خودرو بانک