بررسی رنو سنیک 2016 در ابعاد و اندازه 

شرکت خودرو سازی فرانسوی رنو (Renault) امید بسیاری دارد که با ارائه مدل سنیک (Scenic) بتواند در مقابل رقبای خودرو های کلاس بدنه خودرو های چند منظوره (Multi Purpose Vehicle یا MPV) از جمله فولکس واگن توران (Volkswagen Touran) و سیتروئن C4 پیکاسو (Citroen C4 Picasso) قد علم کرده و به رقابت با آنها بپردازد. در این مقاله با جمع آوری اطلاعات دقیق در مورد ابعاد و اندازه این خودرو درصدد هستیم تا به درک مناسبی از فضای موجود در این خودرو رسیده و با توجه به نیازهای خود نسبت به خرید آن اقدام کنید.


ابعاد خارجی رنو سنیک
مدل پنج سرنشین رنو سنیک به نوعی یک نمونه کوچک شده از مدل بزرگ تر مجهز به سه ردیف صندلی رنو گرند سنیک (Grand Scenic) است، اما فضای آن با توجه به نبود ردیف سوم صندلی ها زیاد بوده و کابین نسبتا جاداری را برای سرنشینان فراهم کرده است. فولکس واگن توران در حدود 121 میلیمتر کشیده تر از رنو سنیک بوده ولی یک ردیف صندلی بیشتر از آن دارد. ابعاد دقیق رنو سنیک به این شرح است: این خودروی طولی برابر با 4406 میلیمتر داشته و عرض آن با احتساب اندازه آیینه های جانبی برابر با 2128 میلیمتر است. ارتفاع آن نیز برابر با 1653 میلیمتر بوده و فاصله دو محور عقب و جلوی آن نیز برابر با 2734 میلیمتر است.


ابعاد داخلی و محفظه حمل بار رنو سنیک
فضای موجود برای صندوق عقب و محفظه بار رنو سنیک برابر با 573 لیتر بوده و از این لحاظ در حدود 35 لیتر بیشتر از فضای 538 لیتری سیتروئن C4 پیکاسو بوده و با اختلاف 100 لیتری نسبت به نیسان قشقایی (Nissan Qashqai) آن را به راحتی پشت سر می گذارد. فولکس واگن توران سردمدار فضای موجود برای صندوق عقب و محفظه بار در این کلاس از خودروها بوده و با فراهم کردن فضای 743 لیتر با اختلاف زیاد بزرگترین محفظه حمل در این کلاس را به خود اختصاص داده است. فضای موجود برای 5 سرنشین رنو سنیک نیز کافی بوده و فضای نسبتا مناسبی را در جلو و عقب برای سرنشینان فراهم آورده است. فضای موجود برای قرار گرفتن بالاتنه سرنشینان نیز در بخش جلویی رنو سنیک معادل 918 میلیمتر بوده که این فضا در صندلی های عقب به 869 میلیمتر کاهش پیدا می کند.


حجم باک بنزین و شعاع گردش رنو سنیک
هر دو رقیب رنو سنیک یعنی سیتروئن C4 پیکاسو و فولکس واگن توران، باکی با گنجایش بالاتری نسبت به باک 53 لیتری این خودرو دارند. مصرف بنزین در مدل پایه و دیزل این خودرو هم برابر  3.2 لیتر در هر 100 کیلومتر در سیکل ترکیبی (شهری / بزرگراهی) بوده در مقامی بالا تر از فولکس واگن مدل توران قرار می گیرد. با توجه به اندازه و ابعاد کوچک تر نسبت به فولکس واگن توران شعاع چرخش رنو سنیک نیز معادل باا 11.18 متر بوده که از این لحاظ عملکرد بهتری نسبت به رقیب خود دارد.


وزن رنو سنیک
رنو سنیک با وزنی مابین  1488 کیلوگرم و 1540 کیلوگرم بسته به تیپ های مختلف داشته که در حدود 100 کیلو گرم از فولکس واگن توران سبک تر خواهد بود. با توجه به این مساله علاوه بر عملکرد بهتر موتور و پیشرانه و شتابگیری بیشتر، استهلاک مواد مصرفی مانند لنت های ترمز و تایر ها نیز کمتر بوده و مصرف سوخت را نیز به مقدار اندکی پایین می آورد. این خودرو  در مدل ها و تیپ های مختلف به بازار خودرویی جهان عرضه می گردد.