بررسی ابعاد و اندازه های مرسدس بنز کلاس C

مدل های کلاس C شرکت خودرو سازی آلمانی مرسدس بنز (Mercedes Benz) همیشه نمونه هایی جالب و قابل توجه بوده اند. در این مدل های کلاس C مرسدس بنز همیشه از عناصر زیبا و وقار همراه با چاشنی تجمل استفاده می شد و این  خودرو ها را به نمونه هایی ایده آل برای مشتریان تبدیل می نمود. مدل های نسل جدید مرسدس بنز نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به ترکیب این عناصر به بهترین وجه ممکن به نمونه هایی زیبا و مناسب تبدیل شده اند. بدنه مرسدس بنز کلاس C جدید با طراحی زیبا و به روز همراه با طراحی داخلی و کابین بسیار زیبا، پیشرفته و مناسب به شما این امکان را می دهد که تا رسیدن به مقصد نهایی خود از بودن در خودرو لذت برده و با آرامش کامل به طی مسیر  خود بپردازید. در این نوشته با معرفی ابعاد و اندازه های این خودرو، درکی از میزان بزرگی و جادار بودن آن به شما خواهیم داد تا بتوانید با خیال راحت آنها را با فضای مورد نیاز خود سنجیده و اقدام به خرید آن نمایید.


ابعاد خارجی مرسدس بنز کلاس C جدید
مرسدس بنز کلاس C جدید دومین نمونه کوچک خودرو های کلاس بدنه سالون (Saloon) شرکت مرسدس بنز بوده و از این لحاظ بعد از مدل CLA این شرکت قرار می گیرد. ابعاد این کلاس از خودرو در طول چند سال گذشته رشد صعودی داشته و مدل جدید این خودرو بزرگترین نمونه برای مدل های کلاس C این شرکت است. مرسدس بنز کلاس C جدید با 95 میلیمتر رشد در طول و 40 میلیمتر افرایش در پهنا روبرو شده و از این لحاظ خودروی بزرگتری از رقیب همیشگی خودد یعنی مدل سری 3 شرکت خودرو سازی بی ام و (BMW) خواهد بود. این خودرو مجهز به دوربین کمکی دنده عقب بوده و به همین دلیل راننده مشکلی برای پارک کردن این خودرو در فضای های تنگ و باریک نیز نخواهد داشت. ابعاد دقیق مرسدس بنز کلاس C جدید به این ترتیب است: این خودرو طولی برابر با 4.686 میلیمتر در مدل سالون داشته و طول آن در مدل کشیده تر استیشن (Estate) برابر با 4.702 میلیمتر است. این خودرو عرضی برابر با 2.020 میلیمتر داشته و ارتفاع آن نیز در مدل سالون برابر با 1.442 میلیمتر و در مدل استیشن برابر با 1.457 میلیمتر است. فاصله دو محور این خودرو نیز در دو مدل سالون و استیشن یکسان بوده و برابر با 2.840 میلیمتر است.


ابعاد داخلی و کابین مرسدس بنز کلاس C جدید
با توجه به افزایش سایز بدنه مرسدس بنز کلاس C جدید انتظار می رفت که این خودرو در فضای داخلی و کابین نیز فضای مناسب و بزرگ تری را نسبت به نسل های قبلی و رقبای خود در اختیار راننده و سرنشینان قرار دهد. اما متاسفانه مرسدس بنز کلاس C جدید اینگونه نبوده و در مورد کابین تنها با بی ام و سری 3 برابری می کند و نسبت بقیه رقبا فضای کمتری را در داخل کابین خود در اختیار قرار می دهد. بیشتر فضاهایی که با توجه به افزایش سایز خودرو بوجود آمده،، توسط لوازم تزئینی و تجملی پر شده و صرف هر چه بیشتر لوکس شدن کابین این خودرو شده اند. البته فضای موجود برای سرنشینان صندلی های عقبی و جلوی کم و نا کافی نبوده اما با توجه به بازه قیمتی این خودرو همگان انتظار فضایی بیشتری را در کابین مرسدس بنز کلاس C جدید داشتند. نکته عجیب در مورد مدل استیشن این خودرو این است که فضای موجود برای سر سرنشینان در صندلی های ردیف جلویی کمتر از مدل سدان و سالون است. فضای موجود برای قرار گیری سر در این خودرو در مدل سالون برابر با 1.039 برای صندلی های جلو و 942 میلیمتر برای سرنشینان عقب است. این اندازه ها در مدل استیشن به اعداد 1.015 میلیمتر برای سرنشینان صندلی های جلو و 974 میلیمتر برای سرنشینان صندلی های ردیف عقب تغییر می کند.


فضای موجود برای صندوق عقب و محفظه بار
مرسدس بنز کلاس C جدید یکی از بزرگ ترین فضای موجود برای صندوق عقب در کلاس خود را دارد. مدل سالون این خودرو فضایی معادل 480 لیتر را در اختیار چمدان ها و اسباب و اثایه سرنشینان قرار داده و از این لحاظ به نهایت تعجب با مدل های سری 3 بی ام و برابری می کند. مدل استیشن نیز تنها 10 لیتر بیشتر گنجایش داشته و فضای بار آن در حدود 490 لیتر است، اما با توجه به اینکه صندلی های ردیف دوم آن قابلیت خم شدن به نسبت 20:40:20 را داشته فضای بارر آن تا حدود 1.510 لیتر افزایش پیدا می کند. با توجه به اینکه در دریف عقب صندلی های این خودرو یک صندلی کوچک قرار گرفته، این قابلیت به سرنشینان داده شده که تنها با خم کردن آن فضای لازم برای جابجایی اشیا بلند را به خودرو داده و به حمل اسباب و وسایلی مانند چوب اسکی بدون نیاز به خم کردن تمامی صندلی های بخش عقبی بپردازند.

حجم باک و دایره چرخش
مرسدس بنز کلاس C جدید برای چرخش کامل نیاز به 11 متر فضای دارد که برای خودرویی در این کلاس بسیار مناسب بوده و به راننده در هنگام انجام دور های دو فرمان، کمک شایانی می کند. حجم باک مرسدس بنز کلاس C جدید نیز 66 لیتر است. مدل 220 CDi نیز کم مصرف ترین خودرو موجود در این کلاس بوده و با هر گالن سوخت مسیری 70 مایلی (معادل 3.3 لیتر در هر 100 کیلومتر) در سیکل ترکیبی را طی خواهد کرد. در مدل C300 هیبریدی حجم باک به 50 لیتر کاهشش  پیدا کرده تا فضای لازم برای قرار گرفتن موتور های الکتریکی و باتری های آن بوجود آید.


وزن
با توجه به ابزار و ادوات متعدد تزئینی و رفاهی و تجملی موجود در مرسدس بنز کلاس C جدید، این خودرو قطعا جزو سبک وزن ترین نمونه های موجود در بازار برای این کلاس بدنه در خودرو های موجود در بازار نخواهد بود. نزدیک ترین رقیب این خودرو یعنی مدل های سری 3 بی ام و به طور میانگین در مدل های یکسان، در حدود 50 کیلوگرم سبک تر از نمونه های موجود در مرسدس بنز هستند. این وزن بیشتر تاثیر نسبتا اندکی در توانایی های مرسدس بنز کلاس C جدید بوجودد آورده است. مدل دیزلی این خودرو نیز سنگین تر از نمونه های مشابه بوده و مدل استیشن نیز علاوه بر حدود 50 کیلوگرم اضافه وزن، 50 کیلوگرم دیگر نیز به وزن خود افزوده است. البته مدل هیبریدی مرسدس بنز کلاس C جدید با توجه بهه وجود موتورهای الکتریکی و باتری ها، طبیعتا سنگین تر از مدل های دیگر خواهد بود. البته هیچکدام از این وزن های اضافی تاثیر محسوسی بر روی عملکرد کلی خودرو نداشته و توانایی های فنی مرسدس بنز کلاس C جدید در مدل های مختلفف  هنوز مناسب هستند. مصرف سوخت نیز تغییر آنچنانی نداشته و می توان با توجه به کم بودن مقدار آن، از آن چشم پوشی نمود. سبک ترین گونه مرسدس بنز کلاس C جدید مدل C200 SE مجهز به جعبه دنده دسته و کلاس بدنه سالون بوده که وزنی در حدود 1.445 کیلوگرم دارد. سنگین ترین نمونه مرسدس بنز کلاس C جدید نیز همانطور که پیشتر اشاره شده مدل C300 Blutec هیبریدی است که با توجه به وزن بالای موتور های الکتریکی و باتری ها وزنی در حدود 1.7155 کیلو گرم دارد.