مرسدس بنز AMG چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در ترافیک به یک خودروی مرسدس بنز (Mercedes Benz) برخورد کرده باشید که کلمه AMG بر روی آن قرار گرفته است. اما معنی این عبارت چیست و بر روی کدام مدل های خودروهای تولید این  غول خودرو سازی جهان قرار می گیرد؟ شرکت AMG در حال حاضر به نوعی یکی از زیر مجموعه های خود شرکت مرسدس بنز بوده که از سال 2007 میلادی در اختیار این شرکت قرار گرفته است. تاریخچه این شرکت به اواخر دهه 1960 میلادی باز می گردد. این شرکت در سال 1967 توسط دو تن از مهندسین شرکت مرسدس بنز تاسیس شد. وجود این نشان بر روی هر کدام از خودروهای تولیدی شرکت مرسدس بنز مترادف با قابلیت های فراوان دینامیکی در خودرو موردنظر بوده و سال هاست که این شرکت باا بهینه سازی خودروهای مرسدس بنز آنها را به یک پله بالاتر ارتقا می دهد.
این شرکت توسط هانز ورنر آفرخت (Hans Werner Aufrecht) و ارهارد ملخر (Erhard Melcher) تاسیس شد. دو حرف موجود در عبارت AMG نیز برگرفته از نام خانوادگی این دو تن است. اما حرف G  نشانگر محل تولد هانز ورنر آفرخت یعنی شهر Großaspach است که عبارت AMG را کامل می نماید. امروزه خودروهای با نشان شرکت AMG به دو صوروت متفاوت به بازار عرضه می گردند. یکی از این مدل ها، مدل اصلی AMG بوده که خودرو موردنظر علاوه بر بهره گیری از ظاهری جذاب، اسپرت و تهاجمی، از توانایی های فنی بالایی نیز برخوردار بوده و گونه دیگر مدل هایی هستند که تنها در ظاهر به مدل های AMG شباهت داشته ولی از پیشرانه ها و قابلیت های استاندارد خودروهای شرکت مرسدس بنز استفاده می کنند. در این نوشته به معرفی و بررسی اجمالی چند مدلل مختلف از خودروهای AMG شرکت مرسدس بنز پرداخته و در انتها به معرفی تعدادی از تیپ های تزئینی بدنه این خودرو خواهیم پرداخت.


مرسدس بنز AMG A 45 4Matic 
این مدل از خودروهای مرسدس بنز مجهز به نشان AMG، مدل پایه محصولات این شرکت است. این خودرو با استفاده از یک پیشرانه مجهز به توربوشارژر توانایی تولید قدرتی فوق العاده را داشته و توان تولیدی آن در حدود 355 اسب بخار است. این مدل سریع ترین گونه خودروهای کلاس A شرکت مرسدس بنز بوده و یکی از خودروهایی است که زیر شاخته خودروهای هاچ بک سوپر اسپرت (Super Hatch) را در بازار خودروی جهان ایجاد نموده است. این خودرو توانایی های فنی بسیار بالایی داشته و تنها به 4.6 ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت نیاز دارد. با این تفاسیر مرسدس بنز AMG A 45 4Matic در شتاب و حرکت توانایی به زانو در آوردن ابر خودروی پورشه 9111 (Porsche 911) را در حالت پایه و استاندارد دارد!


مرسدس بنز AMG C63
جدیدترین عضو خانواده خودروهای مجهز به نشان AMG شرکت مرسدس بنز، مدل های تقویت شده و بهینه سازی شده کلاس C محصولات این شرکت بوده که با نام AMG C63 به بازار عرضه می گردد. این خودرو پیشرانه بسیار پرقدرتی داشته و با استفاده از یک موتور غول آسا 8 سیلندر خورجینی 4 لیتری، توانایی تولید نیرویی برابر با 476 اسب بخار را دارد. مرسدس بنز AMG C63 تنها به 4.2 ثانیه زمان برای رسیدن از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت نیازز دارد و حقیقتا خودرویی پر شتاب و سریع است. این خودرو در کلاس سدان (Sedan) و استیشن (Estate) به بازار عرضه شده و از یک سیستم انتقال قدرت اتوماتیک استفاده می کند.


مرسدس بنز AMG E63
مدل AMG E63 نیز مانند مدل AMG C63 خودرویی بسیار پرقدرت است. این خودرو از یک موتور 5.5 لیتری 8 سیلندر خورجینی استفاده کرده و توانایی تولید نیروی بسیار زیادی را دارد. موتور این خودرو در حدود 79 اسب بخار قوی تر از نمونه 4 لیتری موجود در مدل AMG C63 بوده و توان تولیدی آن به عدد 555 اسب بخار رسیده است. ابعاد و وزن این خودرو از مدل AMG C63 بیشتر بوده و این مساله در شتابگیری این خودرو تاثیر نا مطلوبی دارد. مرسدس بنز AMG E63 با یک دهم ثانیه اختلاف نسبت به برادر کوچک تر خود توانایی رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت از حالت سکون را در 4.33 ثانیه دارد.
شرکت AMG برای کسانی که مایل به پرداخت هزینه بسیار زیاد مدل های اصلی خودروهای مجهز به نشان شرکت AMG نیستند نیز تمهیداتی اندیشیده است. خریداران می توانند با سفارش تیپ بدنه و رنگ آمیزی ظاهری خودروی استاندارد و کارخانه ای خود، نمای خودروی موردنظر را به شکل مدل های اصلی شرکت AMG در آورده و بدون پرداخت هزینه های گزاف نگهداری مخصوص به نمونه های اصلی با موتورها عظیم و پرقدرت، از ظاهر زیبای این خودروها لذت ببرند. درر این قسمت به معرفی و بررسی انواع مختلف این تزئینات ظاهری مخصوص به شرکت AMG خواهیم پرداخت.


مهندسی شده توسط  (Engineered By AMG)
نمونه های موجود در این بخش، ساده ترین و اولین تیپ های خودروهای مجهز به نشان AMG هستند و بر روی خودروهای کلاس A بنز نصب می گردند. شما می توانید با پرداخت مبلغ اندکی، تزئینات و رنگ ها و تجهیزاتی را مشابه با نمونه های اصلی AMG خریداری نموده و بر روی خودروی مرسدس بنز کلاس A خود نصب نمایید. به عنوان مثال شما می توانید با پرداخت مبلغی در حدود 1.575 پوند (معادل 7 میلیون تومان) بخشی از این تجهیزات از جمله رینگ های 18 اینچیی آلیاژی، ترمز های اسپرت مارک مرسدس بنز، سیستم فنربندی اسپرت و خروجی های اگزوز از جنس فولاد ضد زنگ را سفارش دهید. در نتیجه و با انجام این کار ظاهر شما شبیه مدل های AMG A45 شده و کمتر کسی متوجه تفاوت خودرویی شما با نمونه اصلی پرقدرت و پر هزینه با قیمتی در حدود 15.000 پوند (معادل 733 میلیون تومان) بیشتر خواهد شد!


طرح  (AMG Line)
اگر شما یک مدل از خودروهای شرکت مرسدس بنز در کلاس E را انتخاب کنید و با استفاده از گزینه مهندسی شده توسط AMG به بهینه سازی آن بپردازید، شما صاحب یک خودروی مرسدس بنز کلاس E با نشان AMG Line شده اید. این تیپ بدنه تغییراتی زیادی را بر روی مرسدس بنز کلاس E شما ایجاد کرده و قابلیت های آن را افزایش می دهد. از نمونه ویژگی های این مدل می توان به کیت بدنه AMG، پدال های داخل کابین از جنس فولاد ضد زنگ (Stainless Steel)، غربیلک فرمان مخصوص با نشان AMG و تزئینات و پوشش هایی از چرم اشاره کرد که ظاهری جذاب تر به خودروی مرسدس بنز کلاس E شما می بخشد. علاوه بر تغییرات ظاهری، کارایی های این خودرو با گزینه AMG Line نیز افزایش اندکیی  داشته و عملکرد و زمان پاسخ گویی سیستم فرمان خودرو افزایش یافته و همچنین از ترمز های بزرگ تر و قوی تری نیز استفاده می کند.
در مجموع خودروهای مجهز به گزینه طرح AMG یا AMG Line خودروهایی جذاب بوده و عملکرد و نمای بهتر و وحشی تری نسبت به مدل های پایه دارند.


AMG Sport
این طرح، جدیدترین نمونه ارائه شده توسط شرکت AMG بوده و به منظور رقابت با مدل های M-Performance شرکت خودروسازی بی ام و (BMW) و مدل های S شرکت خودروسازی آئودی (Audi) طراحی و عرضه شده است. خودروهای مزین شده به نشان AMG Sport در واقع در بخش میانی محصولات شرکت مرسدس بنز قرار گرفته و از توانایی ها و قابلیت هایی مابین مدل های استاندارد و مدل های AMG اصلی استفاده می کند. به عنوان مثال مدل C 450 AMG با استفاده از یک موتور 6 سیلندر خورجینی قدرتمند مجهز به توربوشارژر استفاده کرده ولی تفاوت آن با مدل های اصلی در این بخش است که این پیشرانه توسط خود شرکت مرسدس بنز و در محل کارخانه ساخته شده و شرکت زیرر مجموعه AMG نقشی در ساخت پیشرانه آن ندارد. قابلیت های فرمانپذیری و سیستم فنربندی خودروهای AMG Sport نیز بهبود یافته و در مجموع این خودروها، نمونه های توانمندی بوده اما جذابیت مدل های اصلی AMG را ندارند.


AMG S
این مدل از خودروهای AMG تنها بر روی خودروهای اصلی شرکت نصب شده و توانایی های آن را بیش از پیش افزایش می دهد. به عنوان مثال مدل E63 AMG در صورتیکه مجهز به نشان S شرکت AMG گردد، قدرت تولیدی خود را از 557 اسب بخار به 585 اسب بخار می رساند. شتاب این خودرو نیز افزایش یافته با یک دهم ثانیه کاهش در عرض 4 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت خواهد رسید. این خودرو همچنین از دیفرانسیل ضد لغزش (Limited Slip Differential) با تکنولوژی بسیار پیشرفته نیز استفاده کرده که موجب افزایش قابلیت های شتابگیری خودرو در هنگام خروج از پیچ ها می گردد.


کدامیک از این نمونه گزینه ای مناسب برای من خواهد بود؟
نمونه های اصلی و کامل خودروهای مجهز به نماد AMG مانند AMG A45 4Matic، AMG C63 و AMG E63 قطعا مدل های بسیار مناسبی بوده از قوی ترین و سریع ترین نمونه ها در کلاس خود بحساب می آیند. اگر شما توانایی پرداخت قیمت گزاف آنها را داشته با پرداخت هزینه های جانبی مانند مالیات، بیمه، قیمت سوخت و هزینه تعمیرات اینگونه خودروها را دارید، این مدل ها یقینا گزینه هایی آرمانی و ایده آل برای شما خواهند بود. پس اگر بودجه شما اجازه داده و جیب شماا به یک صندوق گنج وصل شده در خرید این خودورها تردیدی به خود راه نداده و حتما یکی از آنها را تهیه نموده و از رانندگی با آن لذت ببرید. اما اگر بودجه شما از سقف معینی فراتر نبوده و یا به امکانات موجود در مودهای اصلی مرسدس بنز های AMG احتیاجی ندارید، می توانید با خرید نمونه های کم هزینه تر و طرح AMG هم از سواری لذت برده و هم از صرف هزینه های زیاد برای خودرو های AMG اصلی دوری می کنید، نمونه های طرح AMG با قابلیت ها و ظاهر متفاوتت  نسبت به نمونه های استاندارد کارخانه گزینه هایی مناسب شما خواهند بود.