مقایسه نسل جدید و قدیم رنو کلیو

بیش از دو دهه از معرفی مدل کلیو (Clio) شرکت خودرو سازی فرانسوی رنو (Renault) به بازار می گذرد. این شرکت به مناسبت بیست و پنجمین سال تولید این مدل خود، دست به تغییر این خودرو زده و نسل جدید آن را با اعمال تغییراتی در ظاهر و امکانات به بازارهای جهانی عرضه نموده است.


طراحی ظاهری نسل جدید و قدیم رنو کلیو
طراحی ظاهری نسل جدید رنو کلیو نسبت به نسل قبلی این خودرو دچار تغییراتی شده و ظاهر آن را بروز تر و چابک تر نموده است. نسل قبلی رنو کلیو با استفاده از خطوط باریک بدنه و چراغ های بسیار بزرگ جلویی، ظاهری جذاب دارد. با وجود اینکه این خودرو در سال 2012 میلادی به بازار عرضه شده، هنوز هم از ظاهری جذاب برخوردار بوده و تازه و بروز به نظر می رسد. استفاده از قطعات به رنگ کروم و ترکیب آن با قطعات پلاستیکی در بخش های مختلف از جمله رکاب و دستگیره در ها ظاهری مناسب را به آن داده و این همان مساله ای است که در خودروهای جدید این شرکت مانند مدل های جدید کپچر (Captur) و مگان (Megane) دیده می شود. با توجه به این مسائل شرکت رنو تصمیم گرفته که ساختار کلی نمای این خودرو را ثابت نگه داشته و آن را تنها با اعمال چندین تغییر کوچک مدرن و بروز نماید. از جمله تغییرات اندک این مدل در نسل جدید رنو کلیو می توان به طراحی جدید بخش زیرین جلو پنجره و استفاده از لامپ های LED در قسمت چراغ های روشنایی در روز (Daytime Running Lights – DRL) و قرار گرفتن آنها در داخل چراغ های جلویی خودرو اشاره کرد. علاوه بر این، نسل جدید رنو کلیو قابلیت استفاده از رینگ های آلیاژی با طرح جدید را نیز داشته و همچنین این خودرو در رنگ های جدید نیز قابل سفارش خواهد بود.


طراحی داخلی و کابین نسل قدیم و جدید رنو کلیو
با ورود به داخل کابین رنو کلیو به این نکته پی خواهید بود که این خودرو در بسیاری از موارد از رقبای خود پیشرفته تر بوده و قابلیت ها و امکانات بیشتری را در کنار طراحی زیبای خود به راننده و سرنشینان ارائه می نماید. سیستم چند رسانه های (Infotainment) در این خودرو به صورت استاندارد و در مدل های پایه وجود دارد. البته کیفیت مواد اولیه استفاده شده در ساخت ابزار و ادوات رنو کلیو در حد عالی نبوده و در مقایسه با حریفانی مانند فولکس واگن پولو (Volkswagen Polo) در مقامی پایین تر قرار خواهد گرفت. البته محدوده قیمتی این خودرو نیز پایین تر بوده و قیمتی کمتر از رقبایی مانند فولکس واگن پولو به بازار عرضه می گردد.
نسل جدید رنو کلیو نیز از همین طراحی برخوردار بوده و تنها در بخش هایی دچار تغییر و بروز رسانی شده است تا ظاهری مدرن تر به آن ببخشد. از جمله این تغییرات می توان به استفاده از مواد اولیه باکیفیت تر در ساخت ابزار و ادوات داخل کابین از جمله قطعاتی با پوشش طرح چوب اشاره کرد. ار جمله تغییرات جدید در نسل جدید رنو کلیو می توان به انتخاب سه رده مختلف از سیستم چند رسانه ای خودرو و امکان سفارش سری بلندگوی های بسیار با کیفیت ساخت شرکت Bose اشاره کرد. سنسور های پارک به طور استاندارد در تمامی مدل های این خودرو وجود داشته و قابلیت نصب دوربین کمکی عقب به صورت سفارشی نیز وجود دارد.
فضای داخلی نیز تغییری نداشته و نسل جدید رنو کلیو توانایی حمل چهار نفر را در درون کابین خود دارد. فضای کابین نیز با وجود کوچکی کلاس بدنه و حمل چهار سرنشین فضای راحتی بوده و سرنشینان در هنگام حرکت دچار خستگی و ناراحتی نخواهند شد. البته با کمی زحمت و فشار یک سرنشین دیگر نیز که از جثه بزرگی برخوردار نبوده نیز در کابین این خودرو جا خواهد گرفت که البته موجب ناراحتی و فشار برای سایر سرنشینان صندلی ها عقبی خواهد شد. فضای موجود برای صندوق عقب و محفظه بار نیز در حدود 300 لیتر بوده که با توجه به کلاس این خودرو، فضایی مناسب و قابل قبول خواهد بود که در مواردی بیشتر از رقبای این خوردرو نیز خواهد بود.


تجربه رانندگی و پیشرانه های نسل جدید و قدیم رنو کلیو
تا آنجایی که توسط شرکت رنو اعلام شده، تغییری در پیشرانه های موجود برای این خودرو داده نشده است. این بدین معنی است که اگر چه این خودرو توانایی ها و لذت رانندگی در حد فورد فیستا (Ford Fiesta) نداشته اما توانایی های آن نیز کم و نا امید کننده نبوده و در کنار سواری راحت و همراه با آرامش خود، توانایی انجام مانورها و قابلیت های دینامیکی مناسب در اتوبان ها و بزرگراه ها را نیز داشته و رانندگی جذاب با چاشنی هیجان را به راننده ارائه می نماید.
نسل قدیم رنو کلیو با چهار نوع پیشرانه و موتور به بازارها عرضه شده بود. به غیر از نمونه مجهز به پیشرانه RenaultSport Clio تمامی این پیشرانه ها قابلیت استفاده از سیستم انتقال قدرت به صورت دستی و اتوماتیک را داشتند. مدل پایه با استفاده از یک موتور 1.2 لیتری بنزینی توانایی تولیدی نیرویی برابر با 75 اسب بخار را دارد. مدل دیگر پیشرانه موجود برای رنو کلیو یک موتور 900 سی سی سه سیلندر مجهز به توربو شارژر است که توانایی تولید نیرویی برابر با 89 اسب بخار را دارد. قوی ترین موتور موجود برای رنو کلیو نیز مدل Sport بوده که توانایی تولید 120 اسب بخار نیرو را دارد. اما همانطور که گفته شد این مدل تنها با گیربکس اتوماتیک به بازار عرضه می گردد. شرکت رنو برای کسانی که از طرفداران موتور های دیزل هستند نیز یک نمونه 1.5 لیتری را در نظر گرفته است. این موتور که توانایی تولید نیرویی برابر با 90 اسب بخار را دارد با دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک عرضه شده و در یک نمونه خاص با نام ECO نیز تولید می گردد.
نسل جدید رنو کلیو نیز با همین مدل پیشرانه ها به بازار ارائه می گردد. اما علاوه بر این پیشرانه ها شرکت رنو تغییراتی را اعمال کرده است و امکانات بیشتری را برای آن ها در نظر گرفته است. مدل چهار سیلندر 120 اسب بخاری که پیشتر تنها با گیربکس اتوماتیک به بازار عرضه می شد برای مدل جدید قابلیت استفاده از جعبه دنده دستی را نیز دارد. همچنین علاوه بر موتور 1.5 لیتری دیزل قبلی، یک مدل پرقدرت دیزل نیز طراحی شده که توانایی تولید 110 اسب بخار نیرو را دارد.


ارزش نسبت به قیمت پرداختی
تمامی مدل های رنو کلیو از نظر مصرف سوخت قابلیت های بالایی داشته و جزو خودروهای کم مصرف موجود در بازار قرار می گیرند. پر مصرف ترین مدل رنو کلیو، کم قدرت ترین نمونه آن بوده و مصرفی برابر 4.5 لیتر در هر 100 کیلومتر را در سیکل ترکیبی (شهری / بزرگراه) دارد. نمونه 900 سی سی مجهز به توروبو شارژر نیز مصرفی معادل 3.8 لیتر در هر 100 کیلومتر در یک سیکل ترکیبی دارد. کم مصرف ترین مدل رنو کلیو نیز مدل دیزلی بوده که با 2.6 لیتر در هر 100 کیلومتر خودرویی بسیار کم مصرف و مقرون به صرفه خواهد بود. البته به نظر نمی رسد که موتورهای جدید در نظر گرفته شده برای نسل جدید رنو کلیو متفاوت با پیشرانه های نسل قبلی باشد و مصرف آن همان مقادیر اعلام شده برای نسل قدیم خواهد بود.
ارزان ترین مدل رنو کلیو، امکاناتی دارد که به صورت استاندارد در آن قرار گرفته و آن را در مقامی بالاتر از رقبا قرار می دهد. گران ترین رنو کلیو مدل GT آن است. انتظار می رود که مانند بخش های دیگر قیمت نسل جدید رنو کلیو نیز تفاوت چندانی با مدل های نسل قبلی نداشته و مدل های جدید نیز با همین قیمت روانه بازار گردند.


کدامیک از مدل های رنو کلیو بهتر است، نسل قدیم و یا نسل جدید؟
رنو کلیو در نسل فعلی یکی نمونه مناسب و به صرفه در کلاس خودروهای فوق کوچک (Supermini) بوده و از ظاهری زیبا و مدرن به همراه توانایی های فنی و قابلیت های سود می برد. قیمت این خودرو نیز بسیار مناسب بوده و در مقابل رقبای خود حرف های زیادی برای گفتن دارد. به نظر ما در صورتیکه طرفدار خودرو های سوپر مینی فرانسوی هستید، نسل فعلی رنو کلیو خودرویی مناسب برای شما خواهد بود و این مدل فرق چندانی با نسل جدید رنو کلیو ندارد. اما نمی توان منکر این قضیه شد که امکانات و ادوات موجود در نسل جدید رنو کلیو بهتر از نسل فعلی این خودرو بوده و نسل جدید رنو کلیو  ارزش اندکی صبر برای به بازار آمدن را خواهد داشت.