بررسی ابعاد و اندازه های کیا اپتیما نسل جدید

کیااپتیما (Kia Optima) نسل جدید به معنی واقعی کلمه یک سدان متوسط موفق است. این خودرو علاوه بر طراحی زیبا و به روز، به تازگی دچار باز طراحی اساسی قرار گرفته و نسل جدید آن با انبوهی از امکانات کوچک و بزرگ در اختیار مشتریان و علاقمندان قرار گرفته است. نسل جدید کیا اپتیما مدرن ترین و پیچیده ترین مدل این خودرو بوده و از توانایی های بالای فنی سود برده و از تکنولوژی های روز در ابزار و ادوات داخلی خود استفاده می کند. فضای کابین و طراحی داخلی این خودرو نیز بسیار زیبا و مد روز بوده و در مجموع همانطور که پیشتر گفته شد، یک خودروی نسبتا بی نقص در کلاس بدنه خود بشمار می آید. این خودرو رقبای زیادی نیز مانند مدل سوناتا (Sonata) شرکت خودروسازی هیوندای (Hyundai) دارد. حال چرا ما باید از بین این رقبا کیا اپتیما جدید را انتخاب کنیم؟ آیا آین خودرو ارزش خرید را دارد؟ برای پاسخ به این دست سوالات تا پایان با ما همراه باشید.


ابعاد بدنه کیا اپتیما نسل جدید
کیا اپتیما نمونه ایست که به ما نشان می دهد خودروهای سدان خانوادگی چه مسیری را برای پیشرفت طی نموده و با افزایش ابعاد نسبت به نسل های قبلی خود، کابینی مناسب و جادار را برای خانواده ها فراهم می آورند. این خودرو با طولی نزدیک به 4.9 متر اندکی از رقبایی مانند فورد موندئو (Ford Mondeo) و واکسهال اینسیگنیا (Vauxhall Insignia) و اشکودا سوپرب (Skoda Superb) کوتاه تر بوده ولی با کمال تعجب از مدل شاسی بلند این شرکت یعنی کیا سورنتو (Kia Sorento) کشیده تر و بلندتر است. پهنای این خودرو در حالتی که آیینه های جانبی بطور کامل باز شده باشند اندکی زیاد بوده ولی در هنگام بسته بودن، از ابعادی نزدیک به رقبای خود برخوردار است. کیا اپتیما طولی برابر با 4.855 میلیمتر، پهنایی برابر با 1.860 میلیمتر و ارتفاعی برابر با 1.465 میلیمتر دارد.


ابعاد کابین کیا اپتیما نسل جدید
با وجود اینکه این خودرو توانایی حمل پنج سرنشین را دارد اما با توجه به سقف شیب دار آن در بخش عقب، سرنشیان ردیف دوم خودرو در صورتیکه از قد و هیکل بالاتر از متوسطی برخودار باشند، برای نشستن در این خودرو با اندکی مشکل مواجه خواهند شد. در بخش جلوی خودرو فضای کافی مناسبی برای راننده و سرنشین کناری وجود داشته و کیا اپتیما نسل جدید را در صدر کلاس خود قرار می دهد. اما همانطور که گفته شد وضعیت ردیف دوم صندلی ها خیلی مناسب نبوده و اشکودا سوپرب سقفی در حدود 20 میلیمتر بلند تر از این خودرو داشته و فضای موجود برای قرار گرفتن پاهای سرنشیان عقب در حدود 46 میلیمتر کمتر از فورد موندئو است. در نتیجه این دو عامل موجب شده اند که خریدارانی که به فضای کابین خودرو اهمیت بسیار زیادی می دهند، برای خرید این خودرو دچار شک و تردید شده و به گزینه های دیگر نیز فکر کنند. فضای موجود برای محل قرار دادن پاها در کیا اپتیما 1155.7 میلیمتر در بخش جلویی بوده و سرنشینان صندلی های ردیف دوم 960.1 میلیمتر فضا را برای قرار دادن پاهای خود در اختیار دارند. سقف این خودرو نیز در جلو ارتفاعی برابر با 1010.0 میلیمتر بوده و این ارتفاع در بخش عقبی خودرو کاهش یافته و به 904.2 میلیمتر می رسد.


ابعاد محفظه بار کیا اپتیما نسل جدید
با وجود اینکه فضای موجود برای محفظه بار و صندوق عقب کیا اپتیما نسل جدید برای بیشتر خریداران کافی و مناسب است اما این خودرو هنوز فاصله زیادی با صدرنشینان از کلاس از خودرو ها داشته و در مکانی پس از بسیاری از رقبای خود در بخش فضای موجود برای محفظه حمل بار قرار می گیرد. فضای موجود برای صندوق عقب کیا اپتیما نسل جدید در حدود 510 لیتر بوده که در مقایسه با فضای 625 لیتری موجود در اشکودا سوپرب که یکی از بزرگ ترین رقبای کیا اپتیما نسل جدید است کم به نظر می رسد.


حجم باک و شعاع چرخش کیا اپتیما نسل جدید
با وجود ابعاد بزرگ بدنه کیا اپتیما نسل جدید شعاع چرخشی نزدیک به 11 متر داشته این خودرو توانایی دور زدن در شعاعی برابر با 10.9 متر را داشته که برای خودرویی با این ابعاد و کلاس بدنه رقمی مناسب و قابل قبول است. رقیب این خودرو یعنی اشکودا سوپرب (Superb) با شعاع گردشی برابر با 11.1 متر با فاصله ای اندک در رتبه بعد از کیا اپتیما نسل جدید قرار گرفته  ولی رقبای دیگر مانند فورد موندئو (Mondeo) و سوبارو اینسیگنیا (Insignia) با شعاع چرخش 11.5 متری فاصله زیادی با این خودرو داشته و توان رقابت با آن را ندارند. حجم باک کیا اپتیما نسل جدید نیز 70 لیتر بوده که با این حجم باک کیا اپتیما نسل جدید به صورت تئوریک و روی کاغذ توانایی پیمودن یک مسیر 1036 مایلی (معادل 1660 کیلومتر) در گونه مجهز به جعبه دنده دستی و 988 مایل (معادل 1590 کیلومتر) در نمونه های مجهز به گیربکس و سیستم انتقال قدرت اتوماتیک را با یک باک کامل خواهد داشت.


وزن و توان یدک کشی کیا اپتیما نسل جدید
کیا اپتیما نسل جدید وزنی در حدود 1.600 کیلوگرم دارد و از این لحاظ به هیچ عنوان یک خودروی سبک وزن به حساب نیامده و یک خودروی سنگین وزن بشمار می آید. این خودرو در صورت انتخاب گیربکس اتوماتیک سنگین تر نیز شده و دچار 15 کیلوگرم افزایش وزن می گردد. این طور به نظر می رسد که موتور نسبتا کوچک و 1.7 لیتری چهار سیلندر کیا اپتیما نسل جدید نسبت به رقبا اندکی ضعیف است و توانایی حمل و یدک کشیدن بارهای سنگین را ندارد. اما توان یدک کش این خودرو در حدود 1.800 کیلوگرم بوده که رقمی مناسب و رقابتی برای این خودرو بشمار می آید. در مجموع خودرویی مناسب و راحت برای استفاده های خانوادگی است. فضای بار و حمل سرنشینان با وجود اینکه اندکی کم بوده، مشکل خاصی را برای خانواده ها ایجاد نکرده و هنوز به عنوان یک انتخاب خوب و مطمئن بحساب می آید.

تست و بررسی کیا اپتیما ۲۰۱۶

لینک ویدئوی نقد و بررسی کیا اپتیما 2016: kia optima