به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از ایکوپرس، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در این نشست خواستار همدلی و همراهی وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی برای بررسی ورفع مسایل کارگری و منابع انسانی این خودروساز شد.

فرشاد مقیمی گفت: به دنبال این هستیم تا با مجموعه فعالیت ها و اقدامات گروه صنعتی ایران خودرو به عنوان بزرگ ترین خودروساز کشورضمن مقابله با مانع تراشی دشمنان برای رونق خودروسازی، به اهداف صنعتی و اقتصادی کشور در شرایط تحریم دست یابیم.

وی افزود: با اصلاح روش های گذشته و بهبود آن و همچنین تعریف و اجرای برنامه های جدید شرایط فعلی را بهبود خواهیم بخشید.

مقیمی ضمن تاکید بر همدلی و همراهی مجموعه های مرتبط برای افزایش تیراژ تولید، کاهش نرخ تولید خودروهای ناقص و تکمیل خودروهای ناقص، ارتقای ایمنی و کیفیت را از دیگر رویکردهای مهم ایران خودرو دانست و گفت: باید بتوانیم محصولات و خدمات درخور و شایسته مردم ارایه کنیم.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این که محدود یت های بین المللی را از تهدید تبدیل به فرصت کرده ایم گفت: در گذشته نیز به اثبات رسانده ایم که هر چه پیچ تحریم تندتر بوده بهتر و با قدرت بیشتری توانسته ایم آن را پشت سر بگذاریم. در شرایط تحریم، همواره رشد صنعتی نرخ بالاتری داشته است، بیشترین تکنولوژی و فن‌آوری های امروز حاصل محدودیت هایی بوده که در گذشته وجود داشته و با تلاش صنعتگران کشور به ثمر رسیده است.

محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار، ایران خودرو را بخشی از غرور ملی هر ایرانی عنوان کرد و همکاری های این شرکت با وزارت کار در حوزه روابط کار را بیانگر اهتمام به تکریم جایگاه افرادی دانست که چرخه این خودروساز را به حرکت درمی آورند.

وی گفت: از گذشته تاکنون تمهیدات زیادی برای رضایتمندی کارکنان صورت گرفته و درحال حاضر نیز رضایتمندی کارکنان در کارآمدی و ایجاد حس مسئولیت آنان نقش آفرین است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به جایگاه ایران خودرو در اقتصاد ملی کشور گفت: قضاوت عمومی و گفتمان شکل گرفته در جامعه،‌ زیبنده این مجموعه نیست. مدیرعامل جدید این شرکت جوان، پرانرژی و دارای کارنامه موفق در حوزه صنعت است که امیدواریم با حضور ایشان، منزلت این شرکت احیا شود، چون جایگاه این صنعت آسیب دیده و فراتر از مسایل اقتصادی، آسیب اجتماعی است.

وکیلی تصریح کرد: ایران خودرو نیازمند مجموعه ای از اقدامات درون سازمانی برای بهبود جایگاه سازمانی و اقدامات کیفیت بخشی و ارتقا و همچنین اقدامات مدیریتی است. این شرکت در نتیجه تصمیمات غلطی که در گذشته دور و نزدیک به آن تحمیل شده غیراقتصادی اداره می شود که ماحصل آن افت منزلت بوده است.

وی ادامه داد: ایران خودرو به عنوان شرکت پیشرو در خودروسازی کشور باید به برند ملی می رسید و باید بازار کشورهای همسایه را نیزراهبری می کرد. اما شرایط فعلی، نتیجه خواستن های نابجا و غلطی بوده که بخش‌های مختلف به آن تحمیل کرده اند.

عضو فراکسیون امید مجلس ضمن تحسین جسارت و توانمندی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو اظهار امیدواری کرد: در دوره جدید علاوه بر بازگشت آرامش و از بین رفتن بدبینی با تمهدیداتی که از سوی مدیریت اندیشیده می شود احساس امنیت در میان مردم و مشتریان نیز ایجاد شود.

حاتم شاکرمی معاون تنظیم روابط کار وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست کیفیت محصول را ضامن اشتغال پایدار خواند و گفت: انتظار مردم توجه به ارتقای کیفیت محصولات، ایجاد آرامش در بازار با بهبود وضعیت تولید و انجام تعهدات مشتریان در انتظار دریافت خودروهای ثبت نامی است.

وی ادامه داد: بیش از 500 هزار نفر نیروی کار در زنجیره تامین و قطعه سازی خودروسازان مشغول فعالیت هستند و هر توقفی در خطوط تولید خودروساز با تعدیل نیرو و مشکلات کارگری در شرکت های قطعه ساز همراه است.

شاکرمی با اشاره به اعتبار و وجهه بالای ایران خودرو گفت: تامین کنندگان آسیب پذیر هستند و باید با بهبود شرایط تولید این تهدید برای کارگران قطعه سازی از میان برود.

وی در عین حال تصریح کرد: تحقق این موضوعات در شرایط فعلی بسیار سخت و پرریسک است اما قطعا با توانمندی های مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، از این مسیر عبور خواهیم کرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روابط موجود میان کارفرما و کارگران در مجموعه ایران خودرو را تحسین کرد و گفت: نظم ناشی از رعایت قوانین و مقررات در ایران خودرو قابل تقدیر است.

وی خاطرنشان کرد: ماحصل نظم موجود، احساس امنیت شغلی و تعلق خاطر و هم افزایی نیروی کار است که در کمیت و کیفیت تولید نمایان می شود. این موضوع باید تقویت شود.

شاکرمی همچنین از قرار دادن ظرفیت های موجود وزارت کار از جمله مرکز تعلیمات و تحقیقات در اختیار ایران خودرو خبر داد و گفت: این آمادگی وجود دارد تا ظرفیت های موجود برای سالم سازی و استانداردسازی محیط کار و همچنین آموزش های ایمنی در اختیار ایران خودرو قرار گیرد.

 

 

 

منبع: تسنیم