به‌تازگی آمازون و فورد به‌ترتیب 700 و 500 میلیون دلار در استارتاپ ریوین (Rivian) سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اخیرا نیز این شرکت توانست سرمایه‌ی زیادی از کاکس اتوموتیو (Cox Automotive) جذب کند. آمازون یکی از اولین شرکت‌هایی بود که روی برند نوپای ریوین سرمایه‌گذاری کرد و اکنون می‌خواهد مطمئن شود ریوین خودروهای برقی زیادی برای ساخت دارد. آمازون 100 هزار دستگاه ون برقی برای تحویل کالا به مشتریان خود در سراسر جهان می‌خواهد.

Amazon electric van / ون برقی آمازون

دیو کلارک، معاون ارشد خدمات مشتریان و عملیات جهانی آمازون، در توئیتی درباره‌ی خودروهای الکتریکی ریوین اعلام کرد:

ناوگان ما در حال برقی‌شدن است. بسیار هیجان‌زده‌ام که سفارش 100 هزار دستگاه خودرو برقی مخصوص تحویل کالا را اعلام کنم. تاکنون این سفارش، بزرگ‌ترین سفارش وسایل نقلیه‌ی تحویل برقی به‌شمار می‌رود. 

ون‌های برقی جدید در سال 2021 وارد بازار خواهند شد. خودروهای الکتریکی یادشده بخشی از تعهد آمازون به مقابله با تغییرات اقلیمی است. تعهد اخیر از کسانی که آن را امضا می‌کنند، خواسته است تا سال 2040 هرگونه اقدا کن برای کاهش تولید کربن در سراسر جهان را انجام دهند. 

تغییرات اقلیمی

آمازون می‌گوید سفارش 100 هزار دستگاه ون برقی بزرگ‌ترین سفارش برای این نوع وسیله‌ی نقلیه تاکنون است. آمازون می‌خواهد تا سال 2022 تعداد 10 هزار دستگاه از این ون‌های برقی را در خیابان‌ها داشته باشد و ریوین باید 90 هزار دستگاه دیگر را تا سال 2030 تحویل دهد. آمازون تخمین می‌زند این ون‌های برقی تحویل کالا از ورود حدود چهار تُن کربن به جوّ زمین جلوگیری می‌کنند. تا آن زمان، آمازون از 100 درصد انرژی تجدیدپذیر در زیرساخت‌های جهانی خود استفاده خواهد کرد. برنامه این است که میزان استفاده‌ی آمازون از انرژی تجدیدپذیر تا سال 2024 به 80 درصد برسد.

آمازون

هنوز اطلاعات زیادی درباره‌ی این خودروهای برقی وجود ندارد. ریوین سیستم ماژولار اختصاصی دارد و به آن اجازه می‌دهد محصولات خود را به شکل دلخواه ارائه دهد. در شرایط کنونی، مطمئن نیستیم این پلتفرم و ون برقی مطابق با نیازهای تحویل آمازون باشد. شاید این شرکت مجبور باشد چیزی متناسب با نیازهای بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خود تولید کند.

Rivian / ریوین

استارتاپ نوپای ریوین همچنین پیکاپ برقی R1T و شاسی‌بلند برقی R1S را طراحی کرده است که تحویل اولین نسخه‌ها به خریداران از اواخر سال آینده‌ی میلادی آغاز می‌شود. علاوه‌‌بر‌‌این، مشارکت با فورد نیز در برنامه وجود دارد و ریوین و فورد قصد دارند خودرو برقی جدیدی طراحی کنند. گفته می‌شود شاسی‌بلند ریوین R1S درصورت مجهزبودن به باتری 180 کیلووات‌ساعت، می‌تواند مسافتی حدود 660 کیلومتر را با هربار شارژ طی کند. 
 

منبع: زومیت