اتصالات ISOFIX چه هستند و چگونه عمل می کنند؟
اگر تا بحال تجربه حمل کودکان با خودروی شخصی خود را نداشته اید، احتمالا از معنی اتصالات ایزوفیکس (ISOFIX) بی اطلاع هستید. اما باید بدانید که دولتها قوانین سفت و سختی را برای حمل سرنشینان کودک و خردسال درنظر گرفته اند که خودروی شما می بایست به آن مجهز شده باشد.
هر کودکی که زیر سن دوازده سال بوده و یا قد وی از 135 سانتی متر کوتاه تر باشد، برای نشستن در داخل خودرو باید از صندلی مخصوص کودکان استفاده نماید. این بدین معنی است که والدین باید بیش از آنچه فکر می کردند از صندلی های مخصوص کودک در خودرو برای فرزندانشان استفاده نمایند.
در گذشته و در هنگام نشستن کودکان در داخل خودرو، برای ایمن نگه داشتن آنها از کمربندهای ایمنی مخصوص بزرگسالان استفاده می شد. استفاده از این کمربندها اگرچه کودکان را بر روی صندلی نگه می داشت اما نمی توانست ایمنی لازم برای حفظ آنها از آسیب را در هنگام بروز تصادفات رانندگی فراهم نماید. به این دلیل بود که اتصالات ISOFIX طراحی شدند تا با فراهم نمودن اتصالاتی محکم و ایمن به استانداردسازی اتصالات موجود برای صندلی های مخصوص حمل کودکان پرداخته و به حفظ جان و کاهش صدمات وارده در هنگام تصادفات رانندگی بپردازد.
این اتصالات در سال 1997 میلادی و توسط شرکت خودرو سازی آلمانی فولکس واگن (Volkswagen) و شرکت صندلی سازی کودک بریتاکس (Britax) طراحی شد و در خودرو های تولیدی این شرکت نصب گردید. در سال 2006 میلادی نیز این اتصالات به یک استاندارد جهانی برای صندلی های کودک تبدیل شد و در تمامی خودروهای مدرن و جدید بکار گرفته شد. این اتصالات علاوه بر نام اصلی ISOFIX در نقاط دیگر جهان به نامهایی مانند LATCH، Canfix، LUAS و UCSSS نیز شناخته شده که از لحاظ عملکرد فرقی با همدیگر ندارند و تنها نامگذاری آنها با یکدیگر متفاوت است.

تصالات ISOFIX چه هستند؟
اتصالات ISOFIX از دو یا سه اتصال سخت و محکم تشکیل شده که صندلی خودرو را به صندلی مخصوص کودک متصل می کنند. دو عدد از این اتصال ها مابین بخش پشتی صندلی خودرو و بخش اصلی صندلی کودک بوده که آن دو را به همدیگر متصل می نماید. نصب صندلی های کودک به این اتصالات اندکی سخت و دشوار بوده و امری زمان بر است. یک بخش مجزا نیز در بالا و یا پشت صندلی عقب (بسته به نوع خودرو) در نظر گرفته شده که قلاب موجود در بالای صندلی کودک به آن چفت شده و صندلی را به بهترین شکل ممکن به صندلی خودرو می چسباند.

اتصالات ISOFIX چگونه کار می کنند؟
هر گونه برخورد در هنگام وقوع تصادفات رانندگی موجب وارد شدن فشار زیادی به سرنشینان شده و با پرتاب کردن آنان به جلو و یا اطراف موجب صدمه دیدن آنها می گردد. به منظور جلوگیری از آسیب، لازم است که به هر وسیله ممکن، میزان تکان و پرتاب شدن سرنشینان را کم نماییم. کودکان نیز با توجه به اینکه ار لحاظ جثه کوچک تر از بزرگسالان بوده و همچنین وزن کمتری دارند، احتمال پرتاب شدن آنها از روی صندلی نیز بیشتر خواهد بود. استفاده از صندلی مخصوص کودک در خودرو این احتمال را کاهش داده و مانع بروز آسیب های جدی جانی می گردد. استفاده از اتصالات ISOFIX نیز موجب آن شده که صندلی کودک با بهترین حالت ممکن به صندلی خودرو چفت شده و آسیب های وارده احتمالی را کمتر نماید.
اتصالات ISOFIX با جلوگیری از پرتاب شدن صندلی به سمت جلو و عقب و یا به اطراف (با استفاده از بست قلاب شکل موجود در بالای صندلی کودک) این فشار و تکان را به حداقل ممکن کاهش می دهد.

نکات حائز اهمیت:
به این نکته توجه کنید که ایزوفیت و ایزوفیکس دو واژه مترادف نیستند. صندلی های ایزوفیت همچنان از قلاب های ثابت نگه دارنده ایزوفیکس بهره می¬برد. با این حال وجه تمایز آن این است که ایزوفیت از کمربند ایمنی با سه نقطه اتکا برای محدود کردن دامنه حرکات کودک استفاده می کند. از سوی دیگر صندلی های ایزوفیکس 5 نقطه اتکا دارد.

نقاط ضعف:
اگر افزایش امنیت کودک از نظر شما نقطه ضعف به حساب بیاید، در آن صورت می توان گفت که این قابلیت نقطه منفی این خودرو است. تنها مورد مایوس کننده در این خصوص این است که با قوانین و مقررات جدید که جامعیت بیشتری دارند و محدودیت بیشتری را برای راننده فراهم می کنند؛ برای والدین شرایط سخت تری را برای تشخیص و اجرای مقررات فراهم آورده اند که موجب می شود به خطا و اشتباه دچار شوند.