مقایسه نسل قدیم و جدید آلفا رومه‌ئو جولیتا

شرکت خودرو سازی ایتالیایی آلفا رومه‌ئو (Alfa Romeo) مدل محبوب و موفق جولیتا (Giulietta) خود را برای سال 2016 میلادی مورد بازنگری قرار داده و با درنظر گرفتن پیشرانه های جدید و تغییراتی اندک در طراحی بدنه و کابین خودرو درصدد است تا خریداران این کلاس از خودرو ها را به سمت خود جذب نموده و مانع موفقیت رقیبان خود گردد. این تغییرات اندک و نامحسوس بوده ولی ما با بررسی و مقایسه بخش به بخش این دو خودرو سعی می کنیم تا این تفاوت ها را به بهترین شکل به شما معرفی نماییم.

مقایسه نمای ظاهری نسل جدید و قدیم آلفا رومه‌ئوجولیتا
پایه طراحی بدنه نسل جدید آلفا رومه‌ئو جولیتا بر اساس طراحی خارجی نسل قدیم بوده و تفاوت های بین دو نسل این خودرو در نگاه اول تقریبا غیر قابل تشخیص است. بیشتر قسمت های بدنه مانند در موتور، سقف، درها و پنجره ها بدون تغییر مانده و تنها سپر های عقب و جلو نسل جدید آلفا رومه‌ئو جولیتا نسبت به نسل قبلی خود دچار تغییر شده اند. بخش زیرین جلو پنچره نیز تغییر کرده و به شکل شانه عسل طراحی شده اند. در زیر این بخش نیز یک نوار به رنگ قرمز قرار گرفته که ظاهر این خودرو را بیش از پیش تهاجمی نشان می دهد.
نوارهای پنج گانه نقره ای موجود در روی جلو پنجره نیز در نسل جدید آلفا رومه‌ئو جولیتا حذف شده اند و به جای آنها از همان ساختار شانه عسلی نصب شده بر روی بخش زیرین استفاده شده و با استفاده از تزئینات به رنگ کروم ظاهری سیاه و جذاب به نمای جلویی خودرو بخشیده اند. پیشرانه موجود نیز یک موتور چهار سیلندر 1.6 لیتری دیزلی بوده و در بخش سپر عقب نیز یک پخش کننده جریان هوا (دیفیوزر) مشکی با دو خروجی اگزوز قرار گرفته که آنها نیز مانند بخش جلویی با نوار هایی به رنگ قرمز تزئین شده اند.
رینگ های آلیاژی جدید نیز برای این خودرو در نظر گرفته شده است. دو رنگ جدید نیز علاوه بر 9 رنگ موجود قدیمی برای بدنه این خودرو در نظر گرفته شده که شامل سفید مخصوص (Alfa White) و خاکستری مخصوص (Lipari Grey) می شوند.

مقایسه طراحی داخلی و امکانات کابین نسل جدید و قدیم آلفا رومه‌ئو جولیتا
از تغییرات جدید صورت گرفته در آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید می توان به صندلی های جدید، داشبورد بازنگری شده و دو دری ها جدید اشاره کرد. آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید حتی در مدل های پایه و استاندارد نیز از صندلی هایی استفاده می کند که نماد شرکت آلفا رومه‌ئو بر روی آنها حک شده است. از دیگر تجهیزات استاندارد در آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید می توان به سیستم اطلاعاتی / سرگرمی چند رسانه ای (Infotainment) جدید و بروز شده با قابلیت پخش موسیقی از روی گوشی های همراه هوشمند و سیستم ناوبری ماهواره ای (GPS) اشاره کرد که بر روی تمامی تیپ های این خودرو نصب می گردند. از دیگر امکانات موجود در آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید نیز سیستم نمایش اطلاعات ضروری و دینامیکی رانندگی با نام Alfa Performance بوده که این اطلاعات را به گوشی های هوشمند راننده منتقل می کند.

مقایسه پیشرانه ها و رانندگی نسل جدید و قدیم آلفا رومه‌ئو جولیتا
موتور پایه و استاندارد مورد استفاده در آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید همان موتور 1.6 لیتری چهار سیلندر توربو دیزل موجود در نسل قبلی بوده و فقط سیستم انتقال قدرت آن تغییر کرده است. آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید مجهز به یک گیربکس دو کلاچه اتوماتیک شده که توانایی تعویض دنده به صورت دستی را نیز خواهد داشت. این موتور توانایی تولید قدرتی معادل با 120 اسب بخار را دارد. مصرف سوخت نیز بهبود پیدا کرده و این خودرو توانایی پیمودن مسافتی معادل 74.3 مایل را با هر گالن سوخت (معادل 3.1 لیتر در هر 100 کیلومتر) در سیکل ترکیبی (شهری / بزرگراه) دارد.
برای این خودرو موتورهای متنوعی در نظر گرفته شده که خریدار بسته به نیاز خود می تواند یکی از 9 مدل پیشرانه موجود را برای خودروی خود سفارش دهند. این پیشرانه های که بسیار نیز کم مصرف بوده ، شامل نمونه های 1.4 لیتری بنزینی مجهز به توربو شارژر و 1.6 لیتری دیزل خواهند شد.

مقایسه مشخصات و تجهیزات آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید و قدیم
آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید در 6 تیپ مختلف به بازار عرضه می گردد. مدل پایه و استاندارد با امکاناتی مانند سیستم تهویه مطبوع، غربیلک فرمان با روکش چرم، قابلیت اتصال سیستم چند رسانه ای به گوشی های تفلن همراه از طریق تکنولوژی بی سیم بلوتوث، شیشه های جانبی الکتریکی و رینگ های 16 اینچی آلیاژی به مشتریان ارائه می گردد. تیپ بعدی این خودرو که سوپر تریم (Super Trim) نام دارد، از مدل پایه پیشرفته تر بوده و دارای سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک جدید (Climate Control)، سیستم کنترل سرعت (Cruise Control) و چراغ های مه شکن است و اباب و اثاثیه موجود در کابین آن از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. تیپ بعدی آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید که لاسو (Lusso) نام دارد علاوه بر این امکانات از صندلی های با روکش چرم، مکان های قرار گرفتن دست (Armrest) با روکش چرم و یک صفحه نمایش بزرگ تر رنگی 6.5 نیز سود می برد.

تست و بررسی آلفا رومه‌ئو 2017
تیپ میانه آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید نیز مدل تکنیکا (Tecnica) است. این مدل از امکاناتی مانند شیشه های تیره رنگ (Privacy Glass)،‌ چراغ های جلویی اتوماتیک همراه با سیستم شوینده خودکار و طراحی بدنه متفاوت در بخش های جانبی استفاده می کند. تیپ اسپشیال (Speciale) آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید نیز علاوه بر امکانات فوق از شیشه های رنگی (Tinted Windows)، کمک فنرهای اسپرت، سپرهای عقب و جلوی بازطراحی شده، ترمزهای با کیفیت ساخت شرکت برمبو (Brembo) به همراه رینگ های بزرگ 18 اینچی آلیاژی نیز سود می برد. داخل کابین نیز با مواد اولیه با کیفیتی مانند چرم، آلکانترا، آلومینیوم و فیبر کربن پوشیده شده اند.
بالاترین تیپ این خودرو نیز ولوچه (Veloce) نام دارد. این مدل قویترین و اسپرت ترین نمونه آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید بوده و با استفاده از کمک فنرهای ارتقا یافته اسپرت و خروجی های اگزوز بزرگ تر از موتوری بنزینی با توان تولید نیرویی برابر با 240 اسب بخار به همراه سیستم توربوشارژر استفاده می کند.

مقایسه قیمت آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید و قدیم
قیمت آلفا رومه‌ئو جولیتا نسل جدید در مدل پایه و تیپ استاندارد برابر با 18.450 پوند (معادل 90 میلیون تومان) بوده که تفاوتی با قیمت مدل نسل قدیم خود ندارد. برای مدل ها و تیپ های دیگر هنوز قیمت مشخصی اعلام نشده اما انتظار می رود این خودرو در بالاترین نمونه، قیمتی در حدود 30.000 پوند (در حدود 150 میلیون تومان) داشته باشد. آلفا رومه‌ئو جولیتا در بازار ایران قیمتی معادل 173.5 میلیون تومان دارد.

لینک ویدیوی بررسی آلفا رومه‌ئو جولیتا 2017: alfa romeo giulietta