نقد و بررسی جک جی 5 

جی 5 دومین خودرو از خانواده ی کمپانی جک است که توانست به پلاک ملی ایران دست پیدا کند. کیفیت و طراحی خوب این محصول سبب شد تا این خودرو بتواند از فروش خوبی در بازار ایران بهره مند شود. اگر برای خرید خودرو حدود 70 میلیون تومان پول دارید، قطعا یکی از خودروهایی که باید بهش فکر کنید جک جی5 است. این خودرو توانست در همان اوایل حضورش در ایران نظر اکثر مردم را به خود جلب کند. جک جی5 یک سدان تکامل یافته از سرزمین چشم بادامی ها است. در بررسی این خودرو با موتوتل همرا باشید. اگر به طراحی خودرو علاقه داشته باشید، حتما نام شرکت ایتالیایی پنین فارینا را شنیده اید. شرکت که طراحی خودروهایی همچون مازراتی گرن کابریو را در کارنامه ی خود دارد. حال این شرکت به کمک این کمپانی چینی آمده و طراحی جک جی5 را انجام داده است. حال شاید پیش خودتان بگوید طراحی مازراتی گرن کابرو کجا و جک جی 5 کجا؟! از قدیم گفتند" هر چی پول بدی همان قدر آش میخوری". دقیقا جمله ای است که می تواند این موضوع را توضیح بدهد. البته شما نمیتوانید لقب زشت را به جی5 بدهید، فقط می توانید بگویید که صد در صد توان طراحی پنین فارینا بیش از این بوده است. در کل می توان جک جی5 را از نظر طراحی یک پله از رقبای چینی خود بالاتر دانست. همه چیز به خوبی با یکدیگر تطبیق داده شده است.
وقتی درب خودرو را باز می کنید، کاملا متوجه این مسئله خواهید شد که از کیفیت خودرو کم کرده اند تا هزینه ها را پایین نگه دارند. شما در مواد استفاده شده در ساخت کابین این خودرو هیچ گونه پیشرفت صنعت خودرو سازی را مشاهده نخواهید کرد. جک برای ساخت لوازم داخل کابین از پلاستیک نه چندان مرغوب استفاده کرده است. کلید های تقریبا قدیمی که نهایتا در سال 2004 میلادی در ساخت خودرو ها استفاده می شده، برای همین در سال 2014 زیاد آدم را به خودش جذب نخواهد کرد. از نظر امکانات رفاهی جک جی 5 امکانات قابل قبولی را تقدیم سرنشینان می کند. از این امکانات می توان به سنسور دنده عقب، پوشش چرمی صندلی ها، سیستم صوتی با 4 عدد بلندگو، سانروف برقی و کنترل سیستم صوتی از روی فرمان اشاره کرد. امکانات رفاهی که این خودرو دارد در خیلی از خودروهای 60 میلیون تومانی یافت نخواهید شد. جی5 با داشتن 4590 میلی متر طول، 1765 میلی متر عرض، مناسب یک خانواده ی 4 نفره هست. به دلیل داشتن فضای بار مناسب نیز می تواند همراه خوبی در سفرهای شما باشد.
شاید یک سری از ارتفاع 1465 میلی متری این جک گلایه کنند که چرا ارتفاع این خودرو کم است تا روی بعضی از دست اندازها گیرکند؟ این مورد یکی از مواردی هست که می توان به جک ایران گرفت زیرا که دلیلی برای کم بودن ارتفاع خود ندارد. جک برای این خودرو دو پیشرانه ی مختلف را در نظر گرفته است. یکی دارای پیشرانه ی 1.8 لیتریه 4 سیلندر که توان تولید 140 اسب بخار قدرت را دارد و مجهز به یک گیربکس 4 سرعته ی اتوماتیک شده است. این پیشرانه دارای مصرف سوخت ترکیبیه 7.6 لیتر در هر صد کیلومتر است. مدل دومم نیز یک پیشرانه ی 1.4 لیتریه 4 سیلندر دارد که می تواند 111 اسب بخار قدرت تولید کند. این مدل مجهز به یک گیربکس 5 سرعته ی دستی شده است. این مدل نیز دارای مصرف ترکیبی سوخت 6.6 لیتر در هر صد کیلومتر بوده. جالت است بدانید که هر دوی این پیشرانه ها توسط شرکت میتسوبیشی تولید می شود که همین امر باعث شده تا جی5 بتواند محبوب تر شود. این خودرو توانسته با دارا بودن کیسه ی هوا در قسمت جلویی خودرو وسیستم های ترمز ABS و EBD از موسسه ی NCAP 5 ستاره ی ایمنی را دریافت کند. این موضوع برای یک خودروی چینی واقعا قابل ستایش است و امید واریم که بقیه ی محصولات این کشور نیز به همچین سیستم ایمنی نیز مجهز شود. جی 5 توسط کرمان موتور در کشور مونتاژ می شود، اما این مونتاژ دلیلی بر کاهش کیفیت اولیه ی آن نیست. شما می توانید صفر این خودرو را در حدود 60 میلیون تومان خریداری کنید.