افزایش عمر مفید اتومبیل با رعایت نکاتی طلایی

حتما تجربه کرده‌اید که پس از خرید اتومبیل چند سال اول هیچ مشکلی با آن ندارید؛ این سال های ابتدایی هر دستگاه را، عمر مفید آن می‌نامند. نحوه رانندگی با خودرو درعمر مفید اتومبیل تاثیر ویژه‌ای دارد. هر چه موتور تحت فشار بیشتری باشد عمر آن کمتر خواهد شد. کارهایی مانند یدک کشیدن بارهای سنگین، شتاب‌گیری و ترمزگیری‌های شدید و مکرر، بالا بردن دور موتور بیش از ردلاین یا رانندگی با حداکثر سرعت به مدت طولانی، تماما در کاهش عمر آن نقش دارند. 
ولی با این وجود فارغ از کیفیت قطعات موتور و نحوه رانندگی با خودرو، مهم‌ترین عامل افزایش‌دهنده عمر موتور اتومبیل، نحوه‌ی رسیدگی به آن است. نگهداری پیشگیرانه در طول عمر قطعات خودرو بسیار موثر است. مطمئنا قطعات خودرو به گونه‌ای ساخته نمی‌شوند که تا ابد کار کنند، ولی با داشتن اطلاعات لازم در مورد قطعه مورد نظر (به خصوص قطعات موتور) می‌توانید از عمر بالای قطعات اطمینان حاصل کنید.  با ما در این مقاله همراه شوید تا نکاتی در رابطه با نگهداری از اتومبیل بیاموزیم.

به محدودیت‌های استفاده از اتومبیل دقت کنید
باید توجه کنید که اگر خودروتان در 1600 کیلومتر اول دچار اشکال شد،بایستی محدودیت سرعت را درنظر بگیرید و با سرعت کم تر از 90 کیلومتر در ساعت حرکت کنید. ظرفیت کل حمل بار خودرو که به آن ظرفیت یدک‌کشی هم می‌گویند، موضوع مهمی است. ظرفیت یدک‌کشی بستگی به وزن کل خودرو  دارد. بنابراین از گذاشتن بارهای سنگین بر روی باربند و یا صندوق عقب و بکسل کردن خودداری کنید. بارگیری اضافه تر از مقدار مشخص به خودرو آسیب می‌رساند. وقتی به ماشین‌تان بار اضافی می‌زنید، یعنی اضافه بر ظرفیت یدک‌کشی آن، چند اتفاق می‌افتد: ترمز ضعیف می‌شود، بار اضافی باعث ساییدگی تایرها می‌شود و کار اضافی کشیدن از موتور، باعث داغ شدن بیش از حد آن می‌گردد. این کار به موتور فشار می‌آورد و عمر گیربکس را کم می‌کند.

حالت خلاصی برای اتومبیل به مدت طولانی
از روشن گذاشتن اتومبیل برای مدت طولانی در حالت خلاص خودداری کنید، زیرا فشار روغن موتور در این حالت كم بوده و درجه حرارت آن نیز بالا می‌رود، به همين جهت در اين شرایط قطعات موتور به خوبی و روانی کار نمی‌کنند. سعی كنيد با سرعت کم تا متوسط حركت کنید، طوری که در دقايق اولیه رانندگی دور موتور زیر سه هزار دور در دقیقه باشد.

نکات ظریفی در رابطه با نحوه کارکرد موتور
منتظر نباشید که اتومبیلتان دچار مشکل شود و پس از آن به فکر چاره باشید، بلکه باید به طور مستمر به آن رسیدگی کنید تا بتوانید مسافت های طولانی را بدون صرف هزینه تعمیرات طی کنید. اجازه ندهید موتور درجا کار کند، چون اين كار خیلی سریع باعث استهلاک شدید موتور می شود. به ویژه زمانی که دمای هوا پایین است. این موضوع یک باور عمومی است که تصور می‌شود با روشن گذاشتن خودرو برای مدت ۱۰ دقیقه‌، ماشین گرم شده، دمای کاربراتور بالا رفته  و آماده حرکت می‌شود. اما این موضوع توسط مهندسان خودرو رد شده و اساسا از پایه غلط است. آسیبی که این موضوع به موتور وارد می‌کند درر هوای سرد و زمستانی بیشتر بوده و یکی از ضررهای پنهان درجا کار کردن ماشین در زمستان رقیق شدگی روغن موتور است. مشخص شده در جا کار کردن خودرو به هیچ عنوان «گرم شدن خودرو» نیست و باعث نفوذ سوخت به روغن و کاهش خواص روانکاری روغن و افزایش سایش می‌شود. علاوه بر این سوختت بیشتری هم به دلیل در جا کار کردن موتور به هدر خواهد رفت. هنگامی که شروع به رانندگی می‌کنید سرعت را به آرامی زیاد کنید زیرا بیش ترین استهلاك موتور و قسمت‌های مختلف آن، در 10 تا 20 دقیقه اول به وجود می‌آید. هنگامی که پشت چراغ قرمز هستید، دنده را خلاص کنید تا فشار کمتری به موتور و جعبه دنده وارد شود. از رانندگی در سرعت‌های بالا و شتاب گرفتن پرهیز کنید به ویژه در هوای بسیار گرم تابستان و یا بسیار سرد زمستان زیرا چنین کاری شما را مجبور به تعمیر مکرر موتور خواهد کرد.

افزایش طول عمر تایرها
هیچ تایری عمر ابدی ندارد؛ با این حال می‌توان با رعایت نکات کوچکی عمر آنان را به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش داد. شتاب‌های ناگهانی، افزایش سرعت وترمزهای ناگهانی یکی از چند دلیل کاهش عمر تایرهاست. مراقب چاله‌ها و ناهمواری‌های موجود در سطح جاده ها باشید.

مراقبت از فرمان
بیشتر از چند ثانیه فرمان را در چرخش کامل نگه ندارید چراکه باعث آسیب زدن به پمپ فرمان هیدرولیک می‌شود. بیش تر آلودگی و استهلاكی که خودرو تولید می‌کند، در چند دقیقه اول رانندگی است؛ بنابراین سفرهای کوتاه مدت‌تان را یک کاسه کنید و تا جایی که ممکن است این کار را در ساعت‌های کم ترافیک انجام دهید.

در انتخاب جایگاه‌های سوخت‌گیری دقت کنید
با پرس و جو از دوستان و آشنایان خود می‌توانید یکی از جایگاه‌های مناسب سوخت‌گیری را انتخاب کنید، چرا که کیفیت بنزین جایگاه‌ها با هم متفاوت است و ممکن است پس از هر بار سوخت‌گیری از جایگاه‌های مختلف میزان پیمایش متفاوتی را شاهد باشید. بعضی از این جایگاه‌های بنزین، فیلتر بنزین ندارند و ممکن است بنزین کثیف وارد باک شود و یا حتی ممکن است بنزین خالص نباشد و مقداری از ناخالصی چون آب در آن وجود داشته باشد.
چنانچه در جایگاهی متوجه حضور تانکر سوخت شدید از آن جایگاه سوخت‌گیری نکنید. زیرا با پر شدن مخزن جایگاه رسوبات و گل و لای موجود در کف مخزن به سطح آن می‌رسند و سوختن آن‌ها در ماشین شما سبب مسدود شدن فیلترهای سوخت و سیستم تزریق مستقیم سوخت شود و یا منجر به عملکرد ضعیف و احتمالا تعمیرات مکرر اتومبیل شود.

شرایط سخت و رانندگی
اگر در شرایطی رانندگی می‌کنید که با تغییرات جوی مواجه شدید آرامش خود را حفظ کنید. در این شرایط تقلای راننده باعث به وجود آمدن حالت بکسواد می‌شود. زمانی که صفحه کلاچ بین فلایویل و دیسک کلاچ بلغزد این وضعیت پیش می‌آید. این حالت فشار زیادی را بر تایرها وارد می‌کند و باعث ایجاد گرمای زیادی برای جعبه دنده، کلاچ و دیفرانسیل خواهد شد. شاید بکسل کردن نسبت به اين کار، روش بهتری باشد. همراه داشتن ابزار کمکی مانند شن وماسه ریزه نیز می‌تواند فكر خوبی باشد.

سوییچ ماشین
هنگامی که استارت می‌زنید، به زنجیر کلیدهای خودرو دقت کنید؛ چند کلید دیگر از آن آویزان است؟سنگين بودن دسته کلید خودرو سبب پوسیدگی مغزي استارت خواهد شد. به هرصورت، اگر متوجه شدید که کلید داخل مغزی استارت گیر می‌کند سریعا به فکر تعویض مغزی باشید.

بیمه کردن اتومبیل
تنها محتاط بودن شما کافی نیست، زیرا اغلب شرایطی پیش می‌آید که شما مقصر تصادف نیستید اما ممکن است برای هر کسی پیش بیاید بنابراین شرکت بیمه‌ای قابل اعتماد انتخاب کنید و اتومبیل خود را بیمه کنید تا در چنین شرایطی به فکر هزینه‌های بازسازی نباشید.

اتومبیل خود را به‌طور مرتب چک کنید
همیشه دفترچه‌ای با خود به همراه داشته باشید و نکات ریز اتومبیل خود را از قبیل میزان بنزین مصرفی و یا تاریخ تعویض قطعات خود را در آن یادداشت کنید. چرا که تغییر این تاریخ‌ها برای شما نشانه‌ای از عملکرد اشتباه خودرو است و شما را از نقص فنی خودرو آگاه می‌کند.

 مراقبت‌های ویژه برای خاموش ماندن اتومبیل برای مدتی طولانی
اگر قصد دارید چند ماه از خودرو استفاده نکنید، باید به گونه‌ای اصولی از آن مراقبت و نگهداری کنید تا از خسارت و تعمیرات ناشی از این خاموشی طولانی جلوگیری کنید. به این ترتیب باک بنزین را پر کنید تا از تراکم بخار و ایجاد رطوبت در آن جلوگیری کنید. خودرو را کاملا بشویید و واکس بزنید و در نهایت ترمز دستی را خلاص کنید تا مانع از استهلاك آن شوید. ارتباط باتری را قطع کرده و آن را بردارید تا از خشک شدن آن جلوگیری شود. باتری را روی شارژر سه گانه قرار دهید یا به طور دوره‌ای آب باتری را خالی کنید و از یک لامپ سبک کوچک استفاده و سپس آن را با شارژر ولتاژ پایین دوباره شارژ کنید. لوله اگزوز را با یک پارچه ضخيم مسدود کنید تا هوای مرطوب وارد آن نشود.