گروه خودروسازی سایپا با اجرای طرح ملی بومی‌سازی قطعات محصولات خود در شرکت مگاموتور توانست 38 قطعه از مجموعه‌های موتور (پیشرانه)، جعبه‌دنده، اکسل و EMS محصولات سایپا را با کمک شرکت‌های ایرانی در داخل کشور تولید کند.

سایپا

طرح داخلی‌سازی قطعات مربوط به جعبه‌دنده، موتور، اکسل و EMS محصولات خانواده‌ی تیبا؛ و موتور و اکسل و EMS محصولات خانواده‌ی پراید؛ و قوای محرکه وانت زامیاد با پیشرفت بین 30 تا 100 درصدی پروژه در شرکت‌های تولیدکننده‌ی داخلی اجرا شده و قرار است نیاز محصولات گروه خودروسازی سایپا را برطرف کند.

قطعاتی نظیر مجموعه دنده برنجی خودرو، واشر سرسیلندر، دینام، رگولاتور و دریچه گاز، دیسک و صفحه‌کلاچ، حسگر اکسیژن، انژکتور، مدولاتور، مجموعه‌ی پلوس خودرو و چند قطعه‌ی دیگر مربوط به قوای محرکه ازجمله قطعاتی هستند که مگاموتور سایپا بومی‌سازی کرده است. با داخلی‌سازی قطعات مذکور، تاکنون به‌ازای هر دستگاه محصول از خانواده‌ی پراید و تیبا، 290 یورو صرفه‌جویی ارزی برای گروه خودروسازی سایپا محقق شده است.

 2 SAIPA TIBA / سایپا تیبا 2

براساس برنامه‌ریزی‌ها، قرار است این قطعات با تیراژ تولید روزانه بین 20 تا 1،500 عددی، نیاز گروه خودروسازی سایپا را برطرف و این گروه را از واردات قطعات یادشده از بازار‌های خارجی بی‌نیاز کند.
 

منبع: زومیت