حقایق فورد GT  – عجیب اما واقعی

صنعت خودرو به گونه ای مبدل شده که از طرف کمپانی‌های معروف، مدام در حال توسعه است و پیشرفت قابل توجهی پیدا کرده است. خودرو، یا بهتر بگوییم، ابرخودروی جدید کمپانی فورد که با همان نام GT معروفش راه اندازی شد، در نمایشگاه فورد میزبان اولین کنفرانس خبری در CES 2016 در ساعت 7.30 صبح روز سه شنبه، 5 ژانویه 2015، بود. این سوپر اسپورت فوق العاده، عملکرد بالا و آیرودینامیک عالی داشته و به لطف ساخته شدن با فیبر کربن، وزن کمی دارد. اکنون یک سال پس از رونمایی این سوپراسپورت و تحویل به صاحبانش گذشته. زمان آن رسیده تا درباره جزییات و کیفیت ساخت آن بررسی‌هایی انجام دهیم. برای داشتن این خودروی گرانقیمت و خاص، اولین قدم پرداخت 450 هزار یورو به شرکت فورد است. علاوه بر پرداخت این مبلغ، لازم است مقداری هم بابت هزینه حمل ونقل و مالیات و بیمه آن کنار بگذارید. همچنین بسیاری از دولت‌ها مالیات و عوارض سوپرخودروها را گرانتر وضع می‌کنند، تا حدی که گاهی به چند هزار دلار می‌رسد.
از آنجا که زمان زیادی از تحویل خودرو به صاحبان آن نمی‌گذرد، امکان بررسی هزینه‌های مربوط به نگهداری این ماشین فعلا وجود ندارد. اما در حال حاضر میتوان مصرف بنزین آن را بررسی کرد. در هنگام رانندگی آرام و در شرایط عادی، در هر صد کیلوکتر 13 لیتر بنزین مصرف می‌شود. اما هنگامی که زمان زیادی در ترافیک بماند و یا دچار تغییرات شتاب ناگهانی شود، حجم مصرفی سوخت آن به 22 لیتر در صد کیلومتر می‌رسد. اگرچه این هزینه قطعا برای کسی که مبلغ گزافی برای این خودرو پرداخته ناچیز خواهد بود اما خودروهای مشابه مانند فراری 488 و مک لارن 650 بیشترین میزان مصرف سوختشان 15 لیتر است. اگر این مقدار بنزین هم به‌نظرتان زیاد است می‌توانید سوپرخودروهای هیبرید، مانند آکوراNSX با مصرف سوخت 10 الی 11 لیتر در صد کیلومتر را امتحان کنید.
کارخانه فورد اعلام کرده که از این محصول تنها 250 عدد در سال تولید خواهد شد و عرضه آن تنها تا سال 2020 خواهد بود. تاکنون بیشتر از 7هزار نفر برای خریدن آن ثبت نام کرده‌اند. فورد تصمیم دارد در سالهای 2017 و 2018 اولین سری تولید شده مدل GT را به صاحبان نسخه قدیمی‌تر همین خودرو اختصاص دهد. خودروهای سال 2019 نیز متعلق به افرادی است که از دید سازندگان فورد، لایق داشتن چنین خودرویی هستند! که احتمالا شامل لیستی از افراد مشهور و یا صاحبان کلکسیون ماشین بشود. همچنین آمار به‌دست آمده نشان می‌دهد که نیمی از تولیدات سالانه‌ی این خودرو به خارج از آمریکا صادر خواهد شد. نسل جدید این خودرو با موتور اکوبست 3.5 لیتری بیش از 600 اسب بخار قدرت دارد و صفرتاصد آن 3.2 ثانیه است. همچنین حداکثر سرعت این خودرو به 320 کیلومتر در ساعت می‌رسد.