براساس شواهدی که روند تکامل جانداران را نشان می‌دهند حدود 400 میلیون سال پیش بود که اولین ماهی‌ها پا به خشکی گذاشتند و به این ترتیب اولین دوزیستان به وجود آمدند. این واقعه‌ی مهم تغییرات شگرفی را در زندگی و حیات روی کره‌ی زمین رقم زد و حالا به دنیای وسایل نقلیه نیز وارد شده است. گرچه قایق‌ها و خودروها محصولات علم زیست شناسی نیستند، اما گویا آن‌ها نیز همین چرخه‌ی حیات را طی می‌کنند و حالا شاهد قایق‌هایی هستیم که می‌توانند به خشکی نیز پا بگذارند. 

Iguana X100 Amphibious Boat

قایقی که در تصویر می‌بینید Iguana X100 نام دارد. در زیر این قایق چرخ ممتد مانند تانک نصب شده است که مثل چرخ‌های هواپیما قابلیت جمع شدن درون بدنه را دارند. چنین چرخ‌های را حتی در مدرن‌ترین تانک‌های میدان نبرد امروزی نیز نمی‌توانید مشاهده کنید. ساخت این چرخها توسط شرکت کاترپیلار انجام شده است و سپس زیر این قایق 10 متری نصب شده‌اند. 

Iguana X100 Amphibious Boat

این قایق توانایی حرکت در مسیری با شیب 29 درجه را دارد و حتی می‌تواند از شیب‌های 45 درجه نیز عبور کند.

در هنگامی که ایگوانا وارد آب می‌شود چرخ‌ها درون بدنه‌ی قایق جمع می‌شوند. ایگوانا به دو پیشرانه با قدرت 300 اسب‌بخار مجهز است که هر دوی آن‌ها در بخش عقب این قایق نصب شده‌اند. این قایق توانایی رسیدن به سرعت 80 کیلومتر بر ساعت را دارد و یک باک بنزین 150 لیتری هم برای آن تعبیه شده است تا بتواند به ظرفیت حرکتی 240 کیلومتر دست پیدا کند. شعاع حرکتی و سرعت ایگوانا در خشکی به طوری نیست که آن را در خیابان و جاده مورد استفاده قرار داد ولی برای بردن قایق به گاراژ برای انجام کارهای مکانیکی کافی است. 

Iguana X100 Amphibious Boat

همان‌طور که می‌شود پیش‌بینی کرد ایگوانا X100 قیمت پایینی ندارد و به قیمت 220 هزار یورو (حدود 242 هزار دلار) به بازار عرضه می‌شود. این قیمت برای یک قایق 10 متری که هیچ کابین و اتاق استراحتی هم ندارد مقداری زیاد است. اما توانایی‌های این قایق نیز منحصر‌به‌فرد بوده و با درنظرگرفتن توانایی ورود به خشکی می‌شود قیمت آن را توجیه کرد.
 

منبع: زومیت