مقایسه و بررسی تویوتا کورولا  2017 با  2016 

شرکت خودروسازی ژاپنی تویوتا (Toyota) به مناسبت پنجاهمین سالگرد تولید مدل فوق العاده محبوب و مشهور کورولا (Corolla)، برای سال 2017 میلادی آن را با تغییراتی محسوس و چشمگیر روانه بازارهای جهانی خودرو خواهد کرد. در این مقاله با معرفی مدل 2017 تویوتا کورولا به بررسی توانایی ها و ویژگی های آن پرداخته و با مقایسه آن با مدل پیشین تفاوت های موجود بین این دو خودرو را آشکار می نماییم.


طراحی خارجی و نمای بدنه
تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی در طراحی ظاهری و بدنه تغییر محسوسی نکرده و فرم کلی طراحی آن بر اساس مدل سال 2016 بوده و جزئیات نیز تغییر چندانی نکرده اند. اما چراغ جلوی این خودرو مورد بازطراحی قرار گرفته و با نمونه ای جدید و تغییر شکل یافته جایگزین شده اند. بخش پایینی جلو پنجره نیز افزایش اندازه داشته و شکل 6 وجهی آن مانند مدل های دیگر شرکت تویوتا شده است. تغییرات اندکی نیز در بخش سپرهای خودرو بوجود آمده است. طراحی عقب هم تغییر چندانی نداشته و فقط چراغ های عقبی تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی با نمونه هایی جدید تعویض شده اند.


طراحی داخلی و کابین
همانند طراحی خارجی و بدنه، فضای داخل کابین نیز تغییر بسیار چشمگیر و متفاوتی در زمینه های ابعاد و اندازه، فضای موجود برای سرنشینان و کیفیت کلی طراحی نداشته و پایه طراحی بر اساس همان مدل سال 2016 میلادی تویوتا کورولا است. از تفاوت های موجود در کابین تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی می توان به در دسترس قرار گرفتن سه رنگ جدید برای ابزار و ادوات داخل کابین، ارتقا کیفیت و تعویض مواد اولیه مورد استفاده در ساخت صندلی ها، سیستم تهویه مطبوع (Climate Control) به روز شده و جدید، عقربه های نشانگر جدید در بخش پشت آمپر و خروجی های دایره شکل سیستم تهویه مطبوع اشاره کرد. در بخش صندلی های عقبی تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی نیز همان صندلی های نسل قبلی استفاده شده که فضای بسیار مناسبی را برای سرنشینان در این کلاس بدنه خودرو فراهم می کنند. اما در مجموع کیفیت ساخت و راحتی صندلی ها و مواد اولیه استفاده شده برای ساخت آنها اندکی پایین بوده و توان رقابت با رقبایی همچون هوندا سیویک (Honda Civic) و مزدا 3 (Mazda 3) را ندارد.


موتور و قابلیت های فنی
پیشرانه و سیستم انتقال قدرت تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی ارتقا یافته و از عملکرد بهتری نسبت به مدل نسل قبلی خود بر خوردار شده است. در همه تیپ های این خودرو بجز مدل LE Eco از یک پیشرانه 1.8 لیتری چهار سیلندر استفاده شده که توانایی تولید نیرویی برابر با 132 اسب بخار و گشتاور تولیدی معادل 128 پاوند بر فوت (معادل 173 نیوتون متر) را دارد. سیستم انتقال قدرت 6 سرعته دستی نیز در مدل اسپرت SE وجود داشته و بقیه تیپ ها از یک گیربکس اتوماتیک CVT   استفاده می کنند. مدل پایه تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی یعنی مدل L از یک گیربکس دستی استفاده کرده که قابلیت تعویض با یک سیستم انتقال قدرت قدیمی 4 سرعته اتوماتیک را دارد.
مدل LE Eco تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی از همان پیشرانه چهار سیلندر 1.8 لیتری موجود در بقیه تیپ ها استفاده کرده و تفاوت آن در این بخش است که با استفاده از بهینه سازی های مختلف قدرت آن افزایش پیدا کرده و توانایی تولید نیرویی برابر با 140 اسب بخار و گشتاور تولیدی 126 پاوند بر فوت (معادل 170 نیوتون متر) را دارد. اما در مجموع تمامی مدل ها و تیپ های تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی همانند مدل سال 2016 میلادی از سرعت و شتاب کمی برخوردار بوده و از این لحاظ در مکانی پایین تر از بیشتر رقبای خود قرار می گیرند. تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی در زمانی نزدیک به 10.5 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت رسیده و حداکثر سرعت اعلام شده توسط شرکت تویوتا برای آن نیز معادل 111 مایل (معادل 178 کیلومتر در ساعت) است.


امکانات و تکنولوژی های مورد استفاده
امکانات و قابلیت های تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی محسوس ترین تفاوت این مدل با مدل سال 2016 میلادی است. بر روی مدل جدید این خودرو پکیج ایمنی شرکت تویوتا قرار گرفته که امکاناتی مانند تکنولوژی جلوگیری از برخورد با موانع در جلوی خودرو، ترمز خودکار برای جلوگیری از برخورد با موانع در بخش جلویی خودرو و سیستم تشخیص عبور عابران پیاده به صورت استاندارد و در مدل پایه به خریداران ارائه می نماید. از دیگر امکانات این بسته امنیتی می توان به سیستم هشدار خروج از خطوط جاده (Lane Departure Warning)، سیستم کمکی حفظ مسیر حرکت خودرو (Lane Departure Assist)، چراغ های جلویی با قابلیت عملکرد به صورت خودکار و سیستم منترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control) اشاره کرد که آنها نیز در مدل پایه وجود داشته و به صورت استاندارد در تمامی مدل های این خودرو قرار گرفته است. هیچدام از این امکانات به صورت استاندارد در تویوتا کورولا مدل سال 2016 وجود نداشت و رقبای این خودرو نیز در مدل پایه به هیچکدام از این امکانات مجهز نشده و فقط در تیپ ها و کلاس های بالاتر آنها این امکانات در خودرو وجود دارد.
تویوتا کورولا برای مدل سال 2017 میلادی تیپ های جدیدی را نیز در نظر گرفته است. این دو مدل که SE و XSE نام دارند، تنها با امکانات و ابزار انتخابی و اضافی به بازارها عرضه خواهد شد و ظاهر و صندلی های اسپرت تری نیز نسبت به بقیه مدل ها دارد. اما اجزایی مانند سیستم تعلیق (Suspension System) و سیستم فرمان دهی (Steering System) بدون تغییر مانده اند و عملکردی مشابه مدل ها و تیپ های دیگر دارند. از دیگر امکاناتی که بر روی تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی قرار داده شده اند می توان به دوربین دید عقب جدید، چراغ های جلوی مجهز به لامپ های LED با تکنولوژی bi-LED اشاره کرد. اما متاسفانه این خودرو هنوز قابلیت استفاده از سیستم نرم افزاری شرکت اپل (Apple CarPlay) را ندارد.


تجربه رانندگی
گذشته ازسیستم انتقال قدرت قدیمی 4 سرعته اتوماتیک را به کنار بگذاریم، هیچ تفاوتی در رانندگی دو مدل جدید و قدیم تویوتا کورولا وجود ندارد. صادقانه باید به این نکته اشاره کرد که این مساله مایه شرمساری بوده و تویوتا با توجه به افزایش فضای داخل خودرو، می بایست برای مدل سال 2017 خود از گزینه های بیشتر و مناسب تری استفاده می نمود. علاوه بر شتابگیری کند و سنگن این خودرو، تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی، مواردی مانند هندلینگ، کنترل خودرو و قابلیت های کلی رانندگی در مقامی پایین تر از رقبای اصلی خود در این کلاس مانند هوندا سیویک، مزدا 3، شورولت کروز (Chevrolet Cruze)، هیوندایالنترا (Hyundai Elantra) و کیا فورته (Kia Forte/Kia Cerato) قرار می گیرد.


امنیت و سیستم های کمکی رانندگی
امنیت یکی از مهم ترین نقاط قوت و برتری تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی است. این برتری نه تنها نسبت به مدل سال 2016 این خودرو بوده، بلکه این خودرو توانایی به چالش کشیدن دیگر رقبای خود را نیز دارد. بسته امینتی استاندارد تویوتا کورولا که به طور استاندارد در تمامی مدل های این خودرو و حتی مدل پایه L این خودرو قرار گرفته، بسیار کامل بوده و نه تنها در رده خودروهای سدان سایز کوچک (Compact Sedan) بی رقیب است، بلکه بسیاری از این امکانات در خودروهای لوکسی که قیمتی بسیار بالاتر از این نمونه دارند نیز به صورت استاندارد وجود ندارد. تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی هنوز به طور رسمی مورد آزمایش ایمنی قرار نگرفته اما بسیار بعید به نظر می رسد که این خودرو در این زمینه با توجه به انبوه امکانات جدید ایمنی خود نسبت به مدل قبلی سال 2016 که موفق به دریافت 5 ستاره در زمینه ایمنی شده بود عملکرد ضعیف تری داشته باشد. اما موسسه خصوص IIHS  تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی مورد تست قرار داده و عنوان Top Safety + را به آن اختصاص داده است. سیستم پیشگیری از برخورد با ترمز اتوماتیک این خودرو نیز عملکرد بسیار مناسبی داشته و ایمنی خودرو را به طرز محسوسی افزایش می دهد.

سخن آخر
تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی با تفاوت قیمتی در حدود 1.200 دلار (معادل 5 میلیون تومان) بیشتر نسبت به مدل سال 2016 میلادی در اختیار مشتریان قرار می گیرد. اما این خودرو نسبت به مدل سال 2016 از امکانات بیشتر امنیتی و کمکی رانندگی در مدل پایه سود برده و به همین دلیل این افزایش قیمت امری منطقی و قابل قبول خواهد بود. در انتها باید گفت که اگر شما به دنبال یک خودروی ساده و کوچک شهری بوده و مایل هستید که خودرو شما مجهز به جدید ترین و بروز ترین تجهیزات ایمنی باشد و بتوانید بدون نگرانی به رانندگی با آن برای سال های متمادی بپردازید، تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی گزینه ای مناسب برای شما بوده و می توانید آن را به عنوان یک پیشنهاد از ما قبول نمایید.