سال گذشته فولکس واگن از شاسی‌بلند جدید خود با نام اطلس رونمایی کرده بود. برای سال 2020 مدل کوپه‌ی این خودرو هم با نام اطلس کراس اسپرت عرضه خواهد شد. تولید این خودرو در کنار دو محصول دیگر، به کارخانه‌ی فولکس واگن تنسی امریکا اختصاص دارد تا بازار این کشور را هدف بگیرد.

فولکس واگن اطلس کراس اسپرت گرچه مانند برادر بزرگ‌تر خود، یک محصول هفت نفره نیست و فقط توانایی حمل 5 سرنشین را دارد ولی همچنان بزرگ و پهن‌پیکر است. فاصله‌ی محوری این مدل با نسخه‌ی عادی اطلس برابر و معادل 2979 میلی‌متر خواهد بود؛ اما با توجه به حذف ردیف سوم صندلی‌ها طول کلی خودرو 71 میلی‌متر و ارتفاع آن نیز 58 میلی‌متر کاهش پیدا کرده است. پشت صندلی‌های ردیف عقب، فضای بار 1141 لیتر وجود دارد که با جمع‌کردن صندلی‌های عقب امکان افزایش آن به 2203 لیتر وجود دارد. 

2020 volkswagen atlas cross sport

برای فولکس واگن اطلس کراس اسپرت امکان انتخاب یک موتور 2 لیتری 4 سیلندر توربو یا یک موتور 3/6 لیتری V6 وجود دارد که هر دو با موتورهای مدل اس‌یووی اطلس یکسان هستند. موتور 4 سیلندر توانایی‌ تولید 235 اسب‌بخار قدرت و 350 نیوتن‌متر گشتاور را دارد و موتور 6 سیلندر نیز می‌تواند 276 اسب‌بخار قدرت و 360 نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. اطلس کراس اسپرت تنها با یک جعبه‌دنده‌ی 8 سرعته‌ی خودکار قابل خرید است؛ اما امکان سفارش سیستم چهارچرخ محرک نیز وجود دارد. فولکس واگن برای مدل 6 سیلندر، توانایی یدک‌کشی 2/5 تن را اعلام کرده است.

2020 volkswagen atlas cross sport

کراس اسپرت فولکس واگن اطلس مانند مدل مفهومی خود دارای طراحی اسپرت‌ در بیرون و کابین است. این مدل به دلیل اینکه دو سرنشین کم‌تر در مقایسه با اطلس معمولی حمل می‌کند، جعبه‌ای نیست و طراحی پویا در بخش ستون عقبی و سقف دارد. چراغ‌ها نیز در جلو و عقب، نسبتا متفاوت هستند تا توجه بیشتری جلب کنند.

 از تغییرات ظاهری بیرونی این مدل باید به جلوپنجره‌ی کرومی سه خطی، کاپوت جدید، سپرهای جلو و عقب و تزیینات کروم اشاره کرد. در نسخه‌ی R-Line کراس اسپرت، علاوه‌بر رینگ‌ها جدید 21 اینچی، قسمت‌های کرومی با قطعاتی به رنگ مشکی پیانویی جایگزین شده‌اند.

2020 volkswagen atlas cross sport

در فضای داخلی خودرو شاهد ارتقا گسترده‌ی کابین نسبت به اطلس استاندارد هستیم. از قسمت‌های جدید باید به غربیلک فرمان و آپشن‌های لوکس بیشتر نظیر دوخت در رنگ‌های مختلف، سیستم صوتی حرفه‌ای 12 اسپیکر، گرم‌کن و سردکن صندلی‌های جلو و فرمان اشاره کرد. در بخش فناوری نیز مواردی مثل سیستم رهیاب ماهواره‌ای، شارژر بدون سیم تلفن همراه هوشمند، نمایشگر 10/25 اینچی سیستم دیجیتال کاکپیت فولکس واگن در مقابل راننده، سیستم Car-Net و قابلیت هات اسپات اینترنت 4G LTE درون کابین در اطلس کراس اسپرت دیده می‌شود. 

 

فولکس واگن اطلس کراس اسپرت در بخش فناوری‌های ایمنی و کمکی رانندگی نیز برتری محسوسی نسبت به مدل استاندارد دارد. در این خودرو امکاناتی همچون سیستم کروز کنترل هوشمند مخصوص ترافیک و فناوری کمکی رانندگی بین خطوط با قابلیت راندن خودرو تا سرعت 70 کیلومتر بر ساعت موجود هستند. کروز کنترل هوشمند مخصوص ترافیک در کراس اسپرت با رسیدن به ترافیک خودرو را نیز متوقف می‌کند و با راه‌افتادن خودروی جلویی، فرمان حرکت می‌دهد؛ اما اگر مدت توقف کامل در ترافیک بیش از 3 ثانیه باشد لازم است تا راننده با فشردن پدال گاز دوباره دستور شروع حرکت به خودرو را صادر کند. سیستم تابلوخوان دینامیک در این خودرو نیز هشدارهای لازم را به راننده می‌دهد و مناطق مهم، مثل مدارس و ورود ممنوع را به سیستم رهیاب ماهواره‌ای اضافه می‌کند.

2020 volkswagen atlas cross sport

فولکس واگن مدل اطلس کراس اسپرت را در کنار مدل‌های استاندارد اطلس و پاسات در امریکا تولید خواهد کرد. این خودرو از سال 2020 و در 8 تیپ مختلف به بازار خواهد آمد؛ اما هنوز صحبتی از قیمت نسخه‌های مختلف آن به میان نیامده است.
 

منبع: زومیت