به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، صاحب یک مغازه آپاراتی در خیابان مالک اشتر تهران می‌گوید:«برای همه‌چیز گرانی است و اوضاع لاستیک هم مثل همه کالاهای دیگر لاستیک دست دوم اگر باشد، روی هوا می‌زنند.» او ادامه می‌دهد:«هر کسی که لاستیکش پنچر می‌شود، فقط دنبال لاستیک دست دوم است. لاستیک نو قیمتش بالاست، دیگر هیچ کس نمی‌خرد.»

قیمت لاستیک در بازار دست دوم، طیف گسترده‌ای دارد. قیمت یک حلقه لاستیک دست دوم مناسب برای پژو 206 و پژو 405، از  150 هزار تومان شروع می‌شود و تا 400 هزار تومان می‌رسد.

برای خودروهای خارجی نیز قیمت‌ها در بازار دست دوم نیز میلیونی هستند. قیمت یک حلقه لاستیک مناسب برای خودروی آفرود دست دوم، 12 میلیون تومان است.

تعمیرکاری در خیابان بهشتی تهران می‌گوید:«قیمت لاستیک‌های دست دوم به چیزهای مختلفی بستگی دارد. به عاج آن، تمیزی و آپاراتی نشدنش. حتی برای لاستیک پراید هم نمی‌توان یک قیمت ثابت گفت.»

یک آپارات در غرب تهران می‌گوید: «ما اصلا در کار لاستیک دست دوم نیستیم. نه می‌خریم و نه می‌فروشیم. معلوم نیست از کجا آمده‌اند، خیلی‌هایشان دزدی هستند یا منقضی شده‌اند. مسئولیت دارد و انجام نمی‌دهیم.»

بازار اینترنتی لاستیک دست دوم

در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی، آگهی‌های زیادی برای فروش لاستیک وجود دارد. در یکی از این آگهی‌ها، لاستیک رینگ 14، 400 هزار تومان قیمت‌گذاری شده‌ و در توضیح آگهی آمده است:«عالی، خوب، در حد 85 درصد، ماشینم رو فروختم به کارم نمیاد.»

آگهی دیگر، لاستیک یدک تویوتا را 900 هزار تومان قیمت زده و در توضیح آن نوشته است:«عاج لاستیک حدود 70 درصد»

در بین این آگهی‌ها، آگهی برای فروش لاستیک پیکان هم وجود دارد. در یکی از آن‌ها، دو حلقه لاستیک پیکان 500 هزار تومان قیمت خورده و در توضیح آن آمده‌است:« دوحلقه رینگ و لاستیک یخ شکن و دوحلقه رینگ و لاستیک معمولی صاف شماره 13، مناسب پیکان و آردی کلا 500/000 رینگ ها سالم و بی نقص، یخ شکنها هم هنوز میخهاشون سالم سالم. یعنی پول لاستیک یخ شکنهاش هم نیست، رینگها هم هدیه من به خریدار»!

آگهی‌ها همه انواع لاستیک ها را در برمی‌گیرد. قیمت‌ها نیز از زیر یک میلیون تا بالای 10 میلیون تومان، بسته به نوع ماشین و لاستیک متفاوت است. با این وجود در بازار لاستیک همه انواع مورد نیاز موجود است و کمبودی وجود ندارد. چه در بازار دست اول و چه در بازار دست دوم، میزان عرضه با تقاضا همخوانی دارد. 

پیش از این نیز «داوود سعادتی‌نژاد» رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک درباره وضعیت بازار لاستیک گفته بود: «بازار در حال حاضر مشکلی ندارد. در مورد لاستیک های باری که کامیون‌ها مشکل داشتند، با وارد شدن وزارت صنعت و ساماندهی‌شان، بازار اشباع شده است. در حال حاضر تنها برای لاستیک پراید و نیسان وانت مشکل داریم که اگر کارخانه ها درایتی داشته باشند، این هم حل می شود. در حال حاضر قیمت کارخانه و بازار لاستیک تنها 10 تا 15 هزار تومان تفاوت می‌کند. همه انواع لاستیک بر اساس قیمت‌های مصوب است. بعضی از لاستیک‌ها هم حتی زیر قیمت مصوب در بازار فروخته می‌شوند.»

 

 

منبع: اقتصاد آنلاین