موتور های V6 چه موتورهایی هستند؟

موتورهای V6  یا 6 سیلندر خورجینی معمولا قابلیت های بیشتری داشته و از توانایی های بالاتری نسبت به موتورهای چهار سیلندر در هنگام یدک کشی برخوردار بوده ولی مصرف سوخت کمتری نسبت به موتورهای V8 یا 8 سیلندر خورجینی دارند. این موتورها توانمند بوده و قابلیت های دینامیکی بالایی دارند. خودروهای سدان سایز متوسط (Mid Size Sedan) معمولا قابلیت استفاده از اینگونه موتورها را به صورت سفارشی داشته و مدل های لوکس و شاسی بلند معمولا از این موتور به صورت استاندارد استفاده می کنند.
اگر خودروی مورد نظر شما به صورت استاندارد به پیشرانه 4 سیلندر مجهز بوده ولی موتور 6 سیلندر خورجینی V6 را به صورت سفارشی بر روی آن نصب می کند و گزینه انتخابی شما موتور V6 باشد، احتمالا شما از افرادی هستید که به عملکرد موتور خودروی خود اهمیت بیشتری داده و حداکثر قابلیت ها را از آن انتظار داشته و به فکر اقتصادی بودن و کم مصرف بودن آن نیستید. هوندا آکورد (Honda Accord) و تویوتا کمری (Toyota Camry) دو نمونه از بهترین موتورهای 6 سیلندر خورجینی موجود در بازار را ارائه می کنند. موتور V6 موجود برای هوندا آکورد عملکرد بهتری داشته و علاوه بر تولید قدرت مناسب، مصرف سوختی برابر با 35 مایل با هر گالن سوخت (معادل 6.7 لیتر در هر 100 کیلومتر) را در بزرگراه داشته که رقمی بسیار مناسب است.
بر خلاف مدل های مجهز به موتورهای 4 سیلندر، نمونه های V6 برای خودروهای لوکس و شاسی بلند عملکردی برعکس داشته و در کنار عملکرد نسبتا مناسب، هزینه های جاری خودرو و مصرف سوخت را کاهش می دهد. این مساله بخصوص در موتورهای V6 توربو دیزل بسیار مشهود بوده و با توجه به مصرف سوخت عالی و تولید گشتاور بالا، به نمونه هایی پر استفاده در خودروهای کراس اوور لوکس (Luxury Crossover) مانند فولکس واگن توارگ (Volkswagen Touareg) تبدیل شده اند. جیپ گرند چروکی (Jeep Grand Cherokee) مدل سال 2014 میلادی نیز از خودروهایی است که به همین دلایل به جمع استفاده کنندگان از موتورهای 6 سیلندر خورجینی V6 پیوسته است.
شایان ذکر است که در بعضی از کلاس های بدنه موتورهای 4 سیلندر مجهز به توربوشارژر در حال تعویض شدن با موتورهای شش سیلندر خورجینی V6 هستند. موتورهای 4 سیلندر توربو معمولا صدا و عملکردی مشابه موتورهای شش سیلندر خورجینی دارند، با این تفاوت که معمولا مصرف بنزین آن پایین تر است. اما این مساله همیشه صادق نبوده و پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا توانایی های دو موتور 4 سیلندر توربو و شش سیلندر خورجینی موجود برای خودرو مورد نظر خود را سنجیده و سپس به خرید هر کدام از آنها بپردازید. اما در مجموع موتورهای شش سیلندر خورجینی V6 قدرت مناسب و بالایی دارند و هر روز به توانایی های آنها افزوده شده و از مصرف سوخت آنها کاسته می شود. این مساله موجب آن شده که این موتورها به نمونه هایی جذاب و همه فن حریف تبدیل شوند.

نقاط قوت موتورهای V6: قدرت و گشتاور تولیدی بالا، قابلیت یدکی کشی بارهایی با وزن بالا
نقاط ضعف موتورهای V6: مصرف سوخت بالا (بجز نمونه های توربو دیزل)، آلایندگی بیشتر از موتورهای 4 سیلندر