تجربه رانندگی با هوندا CR-V   مدل 2017

شرکت خودروسازی هوندا (Honda) برای سال 2017 میلادی مدل محبوب و پرفروش CR-V خود را دوباره سازی کرده و با بهبود و ارتقا المان ها و امکانات محبوب و تجهیز به ابزار و ادوات تکنولوژی های جدید و ضروری برای خودروهای امروزی این مدل را به بازارهای جهانی ارائه نموده است. نتیجه این تغییرات این بوده که هوندا CR-V نسل جدید با ظاهر و قابلیت های مناسب و بروز، نمونه ای را به بازار شلوغ  بسیار رقابتی خودروهای شاسی بلند سایز کوچک (Compact SUV) اضافه نموده است.

طراحی داخلی و کابین
شاید تشخیص نسل قدیم و جدید هوندا CR-V در نگاه اول امری ساده و آسان نباشد اما در هنگام ورود به کابین، داستان عوض شده و شما با کابینی بسیار متفاوت نسبت به آنچه در نسل پیشین این خودرو وجود داشت روبرو خواهید شد. استفاده از عناصر سه بعدی و مواد اولیه بهبود یافته و با کیفیت بالاتر یکی از اولین تفاوت هایی است که بین این دو نسل وجود داشته و ابزار و ادوات داخلی و داشبورد، بر خلاف نسل قبلی که از پلاستیک سخت ساخته شده بود، با استفاده از مواد نرم ساخته شده اند و حس لوکس بودن و مجلل بودن بیشتری را به راننده و سرنشینان القا می کنند. در بالاترین تیپ این خودرو یعنی تیپ تورینگ (Touring) نیز شرکت هوندا اقدام به تزئین با استفاده از پوشش های طرح چوب زده و در مجموع کابین این خودرو را به مقدار زیادی مشابه کابین خودروهای لوکس و مجلل نموده است.
همه مدل های هوندا CR-V نسل جدید مدل سال 2017 میلادی به غیر از مدل پایه LX از سیستم چند رسانه ای بهبود یافته و بازطراحی شده مخصوص شرکت هوندا استفاده کرده به صفحه نمایشگر رنگی لمسی مجهز شده اند. این سیستم در این نمونه به یک دکمه دایره ای شکل و تعداد زیادی کلید میانبر مجهز شده که کار با این سیستم را بسیار ساده تر از قبل کرده و مانع سردرگمی کاربر در حین کار کردن با آن و گشت و گذار در بین منوهای مختلف می گردد و تقریبا مشابه نمونه ای است که در مدل های سیویک (Civic) و پایلوت (Pilot) استفاده شده است. متاسفانه عملکرد این سیستم هنوز کند بوده ولی در مقایسه با سایر رقبا این کندی محسوس نبوده و بسیاری از رقبای هوندا CR-V نسل جدید از سیستمی به مراتب کند تر این نمونه موجود در این خودرو استفاده می کنند.
کیفیت کابین هوندا CR-V نسل جدید مدل سال 2017 میلادی نیز نسبت به نمونه های نسل قبلی پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و کابین این خودرو را به مکانی راحت و جادار تبدیل کرده اند. در تمامی تیپ های این خودرو غیر از تیپ پایه LX صندلی راننده قابلیت تنظیم در 8 جهت مختلف را به صورت الکتریکی را دارد. صندلی های این خودرو نیز از کیفیت و راحتی مناسبی برخوردار بوده و در تضاد با نمونه های موجود در مدل های قبلی این خودرو است. با توجه به افزایش فاصله دو محور این خودرو در نسل جدید فضایی معادل 2 اینچ (5 سانتیمتر) به محل قرار گیری پاها افزوده شده و سرنشینان احساس راحتی بیشتر خواهند داشت. هوندا CR-V همیشه جزو خودروهای شاسی بلند سایز کوچک جادار موجود در بازار بوده و این نمونه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و فضای بیشتری را برای سرنشینان بزرگسال در نظر گرفته است.

ظرفیت حمل
همانند صندلی های ردیف دوم، هوندا CR-V نسل قدیم یکی از بزرگترین محفظه های حمل بار را در این سایز از خودروها داشته و فضای مناسبی را به محل قرار دادن اسباب و اثاثیه سرنشینان اختصاص داده است. در واقع با توجه به افزایش اندک سایز بدنه، هوندا CR-V نسل جدید بزرگترین محفظه بار را در این رده از خودرو ها در اختیار راننده و سرنشینان قرار می دهد. سطح زیرین این بخش کاملا صاف و تخت بوده و صندلی های ردیف دوم به راحتی و با استفاده از اهرم های موجود بر روی صندلی خم شده و فضای محفظه بار را افزایش می دهند. سطح بخش بار نیز پایین بوده و این مساله در هنگام جا دادن بارهای سنگین به مساله ای بسیار کاربردی و مناسب تبدیل می گردد. در مجموع مالکان هوندا CR-V نسل جدید می توانند بارهای بیشتری را با سادگی بیشتر نسبت به رقبا حمل نمایند. ابزار و وسایل کوچک نیز می توانند در بخش هایی مانند کنسول وسط هوندا CR-V نسل جدید جای گیرند. در این بخش مکان های مخصوص قرار گرفتن لیوان و نوشیدنی با قابلیت تغییر سایز نیز قرار گرفته اند و علاوه بر آن یک محفظه عمیق و بزرگ و چند منظوره با سایز متغیر L شکل نیز در این بخش وجود داشته که مکانی مناسب برای قرار دادن لوازمی مانند گوشی های هوشمند همراه خواهد بود. تمامی این مکان ها با استفاده از یک درپوش پوشیده شده و به شکل محل قرارگیری دست در خواهد  آمد.

ویژگی های ایمنی، چند رسانه ای و رفاهی جدید
هوندا CR-V نسل جدید مدل سال 2017 میلادی در تمامی تیپ ها (بجز مدل پایه LX) به یک جفت درگاه USB مجهز شده اند. یکی از این درگاه ها فقط مخصوص شارژ کردن گوشی های تلفن همراه هوشمند بوده و درگاه دوم وظیفه انتقال اطلاعات، موسیقی و یا فیلم ها را از روی گوشی تلفن همراه بر عهده داشته و همچنین قابلیت پشتیبانی از نرم افزارهای Apple CarPlay و Android Auto را دارد. یک جفت دیگر درگاه USB نیز در بخش پشتی کنسول میانی قرار داشته که مخصوص شارژ ابزار الکترونیکی سرنشینان صندلی های ردیف دوم و به خصوص کودکان بوده که به سرعت شارژ گجت های خود را مصرف می نمایند!
از دیگر ویژگی های هوندا CR-V نسل جدید توقف استفاده از رینگ های فولادی و جایگزینی آن با رینگ های آلیاژی در تمامی مدل ها حتی مدل پایه LX است. در تیپ های EX و بالاتر نیز سیستم جلوگیری از برخورد در بخش جلویی خودرو (Forward Collision Warning) همراه با ترمز اتوماتیک، سیستم تشخیص نقطه کور خودرو (Blind Spot Monitoring System) و سیستم هشدار خروج از خطوط جاده (Lane Departure Warning) و سیستم حفظ حرکت خودرو بین خطوط جاده (Lane Keep Assist) همراه با سیستم پیشرفته و اختصاصی کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control) شرکت هوندا به صورت استاندارد در خودرو قرار گرفته اند. سیستم کنترل سرعت تطبیقی موجود در نسل جدید هوندا CR-V پیشرفت قابل ملاحظه ای نسبت به نمونه موجود در نسل های قبلی این خودرو داشته و بسیار نرم تر و دقت بیشتر اقدام به ترمز گیری و شتاب مجدد در هنگام مواجهه با خودرو در بخش جلویی می نماید.
یکی دیگر از امکانات جدید هوندا CR-V مدل سال 2017 میلادی تجهیز به سیستم ترمز خودکار بوده که این قابلیت را به راننده داده که تنها با استفاده از یک دکمه بر روی داشبورد آن را فعال نموده و خودرو در هنگام توقف به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به ترمز دستی در مکان خود ثابت می ماند. البته این یکی از امکاناتی است که در خودروهای رده بالاتر و لوکس استفاده می شود و هوندا برای راحتی بیشتر و ارتقا سطح امنیت خودرو اقدام به نصب آن بر روی نسل جدید CR-V خود نموده است.

موتور و پیشرانه
موتور مورد استفاده در نسل قبلی هوندا یک موتور چهار سیلندر 2 لیتری بود که از این موتور در مدل پایه و تیپ LX هوندا CR-V جدید نیز استفاده شده است. این موتور توانایی تولید نیرویی معادل 184 اسب بخار را داشته و با گشتاور  244 نیوتون متری هنوز نمونه ای رقابتی در زمینه های قدرت تولیدی و مصرف سوخت در بازار بشمار می آید. بر اساس اعلام آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) مصرف هوندا CR-V جدید مجهز به این پیشرانه با سیستم انتقال قدرت به چرخ های جلو (FWD) معادل  9 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیرهای شهری،  7.3 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیرهای بزرگراهی بوده و مصرف آن در سیکل ترکیبی برابر با  8.4 لیتر در هر 100 کیلومتر خواهد بود. مصرف این خودرو در حالت انتقال قدرت به چهار چرخ (AWD) نیز اندکی بیشتر بوده.
بقیه تیپ های هوندا CR-V نسل جدید مدل سال 2017 میلادی از یک پیشرانه 1.5 لیتری چهار سیلندر مجهز به توربو شارژر استفاده می کنند. این موتور همان نمونه ای است که در مدل محبوب سیویک (Civic) نیز استفاده شده و توانایی تولید نیرویی معادل 190 اسب بخار و گشتاور 242 نیوتون متر را دارد. البته با وجود اینکه این موتور همانند موتور موجود بر روی مدل سدان سیویک بوده اما به دلیل وزن بیشتر، توانایی ها و قابلیت های شتابگیری نمونه سدان را نخواهد داشت. اما در مجموع این دو موتور 2 لیتری و 1.5 لیتری تفاوت چندانی در تولید نیرو و گشتاور نداشته و تفاوت اصلی آنها بیشتر به طبیعت و خواص آنها بر خواهد گشت. چراکه موتور 1.5 لیتری اندکی خوش صدا تر بوده و با توجه به گیربکس اتوماتیک CVT موجود، دور موتور بیشتر در نواحی پایین باقی می ماند. اما قابلیت اصلی این موتور در مصرف سوخت بوده و هوندا CR-V نسل جدید مجهز به این پیشرانه مصرفی 8.4 لیتر در هر 100 کیلومتر مسیر شهری داشته و در بزرگراه ها مصرف آن به  6.9 لیتر در هر 100 کیلومتر رسیده و مصرف آن در سیکل های ترکیبی معادل  7.8 لیتر در هر 100 کیلومتر خواهد بود. همانند موتور 2 لیتر 4 سیلندر، این خودرو نیز در حالت انتقال نیرو به هر چهار چرخ اندکی افزایش سوخت داشته است.

تجربه رانندگی
خوشبختانه هوندا با در اختیار قرار دادن دو نمونه سال 2016 میلادی و 2017 میلادی این امکان را به ما داد تا به بررسی شانه به شانه این دو خودرو بپردازیم. بعد از شروع حرکت تفاوت های این دو نسل به سرعت آشکار شد. نسل جدید هوندا CR-V بالغ تر و رشد یافته تر از نسل قبلی بوده و  از حس مناسب تری برخوردار بود. مدل هوندا CR-V نسل جدید رانندگی نرم تر و راحت تری داشته و بسیار بی صدا تر از نسل قبلی خود حرکت می نمود. کنترل راننده بر روی خودرو نیز بهتر بود و غربیلک فرمان در هنگام حرکت در بزرگراه نیاز کمتری به توجه داشت و خودرو در مسیر درست خود حرکت می نمود. اما در هنگام عبور از پیچ ها عملکرد نسل قدیم اندکی تیزتر و چابک تر بوده اما در مجوع تجربه رانندگی در مدل سال 2017 عملکرد مناسب تری دارد.
هوندا CR-V نسل جدید مدل سال 2017 میلادی رقبایی مانند تویوتا (Toyota) مدل RAV4 و سوبارو فورستر (Subaru Forester) را در کنار خود دیده ولی در عملکرد کلی در مقامی بالاتر از آنها قرار خواهد گرفت. اما این خودرو هنوز توانایی های فنی و اسپرتی در حد و اندازه های خودروهایی مانند مزدا (Mazda) مدل CX-5 و فورد اسکیپ (Ford Escape) را نداشته اما به نظر نمی آید که خریداران هوندا CR-V مشکلی با این مساله داشته باشند و از قابلیت ها و توانایی های CR-V راضی خواهند بود.
شرکت هوندا، CR-V نسل جدید مدل سال 2017 میلادی خود را با اندکی تاخیر به بازارها ارائه نمود. مهم ترین دلیل این امر، وجود مدل های نسل قبلی در انبار ها بود شرکت قصد داشت تا بعد از به فروش رفتن تمامی مدل های قدیم اقدام به عرضه نسل جدید این خودرو به بازار نماید. این خودرو بالاخره از روز 21 دسامبر سال گذشته راهی بازارهای جهانی شد. این خودرو از پرفروش ترین نمونه ها در بازارهای آمریکای شمالی بوده و با توجه به بهبود عملکرد سیستم چند رسانه ای و صفحه نمایش لمسی آن به نظر نمی رسد که شاهد افت فروش آن و سقوط از جایگاه بالای این خودرو در بازار خودروهای شاسی بلند سایز کوچک در ایالات متحده باشیم و این خودرو هنوز یکی از محبوب ترین نمونه های موجود در بازار باقی خواهد ماند.