گروه خودروسازی بی‌وای‌دی درکنار جیلی و چری و هاوال یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان وسایل نقلیه‌ی چینی محسوب می‌شود. بی‌وای‌دی همچنین مهم‌ترین سازنده‌ی خودروهای برقی در چین است و برای صادرات مدل‌های الکتریکی سواری و اتوبوس به سراسر جهان تلاش می‌کند. این برند چینی از سال 2015 تاکنون، در صدر فهرست بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی جهان قرار دارد.

Denza Xتصویری از مدیران چینی و آلمانی شرکت دنزا درکنار مدل مفهومی دنزا ایکس که چند ماه قبل رونمایی شد.

در یک سال گذشته، BYD چین وارد همکاری مشترک با تویوتا و دایملر شده است تا عرضه‌ی خودروهای برقی را توسعه دهد. فراتر از قرارداد بین تویوتا و بی‌وای‌دی که تابستان امسال درزمینه‌ی تولید مشترک مدل‌های الکتریکی بسته شد، گروه صنعتی دایملر آلمان نیز شرکت خودروسازی در چین تأسیس کرد. برند دنزا (Denza) با سهم پنجاه‌پنجاه بین دایملر و بی‌وای‌دی فعالیت می‌کند تا طراحی مهندسان مرسدس بنز و تجهیزات فنی ساخت BYD را داشته باشد.

denza mercedes benz

اولین محصول دنزا با کد مدل 500 هاچبکی تمام‌الکتریکی چهاردر خانوادگی با ظاهری شبیه به کراس‌اورهای کوچک بود که بهار سال 2018 رونمایی شد. دنزا 500 با بسته‌ی باتری‌های 70 کیلووات ساعتی می‌تواند 450 تا 500 کیلومتر را بپیماید.

Denza X

دنزا ایکس شاسی‌بلندی اندازه‌متوسط با طول 4.9 متر است که می‌تواند به‌صورت سه‌ردیفه با هفت صندلی تولید شود. مرسدس بنز بدنه‌ و کابین این خودرو را طراحی کرده و پیشرانه و تجهیزات فنی آن مشابه بی‌وای‌دی است. براین‌اساس، یک موتور بنزینی دولیتری توربوشارژ با قدرت 190 اسب‌بخار در جلو نصب می‌شود. دو موتور الکتریکی با قدرت‌های 150 و 240 اسب‌بخار هم به‌ترتیب روی محورهای جلو و عقب حضور خواهند داشت. احتمالا مانند بی‌وای‌دی تانگ پلاگین‌هیبریدی، مجموع نهایت قدرت تولیدی پیشرانه در دنزا ایکس به 500 اسب‌بخار و بیشترین گشتاور به 820 نیوتن‌متر می‌رسد. چنین آماری دنزا ایکس را در زمانی کمتر از پنج ثانیه به سرعت 100 کیلومتربرساعت می‌رساند.

Denza X

بی‌وای‌دی تانگ به‌صورت تمام‌برقی با موتور 240 اسب‌بخاری روی محور جلو نیز تولید می‌شود. نسخه‌ی الکتریکی دنزا ایکس می‌تواند با هربار شارژ تقریبا 500 کیلومتر را طی کند. مدیران شرکت دنزا هنوز اطلاعات بیشتری از شاسی‌بلند خود ارائه نکرده‌اند. در بازار چین، نسخه‌ی پلاگین‌هیبرید بی‌وای‌دی تانگ حدود 48 هزار دلار قیمت دارد.

 


 

منبع: زومیت