اگر سیاستمداران، خودرو بودند، چه اتفاقی برای ظاهر آنان می افتاد؟

تعدادی از سیاستمداران بیش از آنکه با گرایشات سیاسی و حزب وابسته خود شناخته شوند، با توجه به خصوصیات ظاهری و شخصیتی خود از دیگران متمایز می گردند. اگر یک سیاستمدار و رهبر عملکردی بسیار هوشمندانه داشته باشد ولی از ظاهری زیرک و باهوش برخوردار نباشد، احتمال بسیار اندکی برای موفقیت در انتخابات داشته و ممکن است که دچار شکست گردد. این مساله در مورد خودروها نیز صادق بوده و یک خودروی زیبا و جذاب حتی اگر عملکردی در حد متوسط نیز داشته باشد، بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت. در اینجا این پرسش به ذهن می رسد که چه خودرویی تداعی کننده ظاهر و خصوصیات سیاستمداران روز دنیا است. در این نوشته با توجه به ویژگی های فردی تعدادی از مهم ترین شخصیت های سیاسی حال حاضر دنیا با چاشنی طنز، به معرفی خودروهای متناسب با آنها خواهیم پرداخت.


ولادیمیر پوتین (Vladimir Putin) رئیس جمهور روسیه -  لادا نیوا
باور کنید یا نه، لادا نیوا (Lada Niva) هنوز هم به صورت انبوه در کشور روسیه تولید شده و با ظاهری متعلق به دهه های پیش به مشتریان عرضه می گردد. این خودرو به طرز وحشتناکی بی کیفیت بوده و به هیچ یک از تکنولوژی های روز و یا حتی متعلق به چند دهه پیش نیز مجهز نشده است و شبیه به یک توده بی استفاده نا موزون از سنگ گرانیت است! اتفاقا ولادیمیر پوتین نیز رئیس جمهور روسیه است. همانند پوتین، این مدل از لادا نیز متهم به جو سازی و ارائه آمار و اطلاعات نادرست بوده و هیبت این خودرو را شبیه به بشکه هایی از نوشیدنی نموده است!


دونالد ترامپ (Donald Trump) رئیس جمهور آمریکا - فورد F150
بدون شک پرسر و صدا و صداترین چهره سال 2016 میلادی در ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ نامزد گستاخ و بی پروای انتخابات ریاست جمهوری بود. دونالد با شخصیت تفرقه انداز خود شباهت های بسیار زیادی با نمونه مجهز به بدنه آمینیومی فورد F150 داشته که آماده جنگی تمام عیار با رقبای خود است.


تونی بلر (Tony Blair) - ام جی ZT-T 260
مدل ZT-T 260 شرکت خودروسازی ام جی (MG) خودرویی است حاصل از تجربه نا موفق همکاری بین این شرکت و شرکت خودروسازی آلمانی بی ام و که خود را به خاطره ای تلخ در اذهان علاقمندان خودرو تبدیل نموده است. این خودروی مجهز به موتور 8 سیلندر خورجینی یادآور خاطرات تلخ اواخر دهه 1990 میلادی است. تونی بلر نیز همچین وضعیتی را داشته و با شرکت در جنگ عراق خود را به عنوان چهره ای جنجالی و دوست نداشتنی مطرح کرده است. هم تونی بلر و هم مدل ZT-T 260 شرکت ام جی نمونه هایی هستند بعد از رفتن خود انبوهی از مشکلات را برای جانشینان خود به جای گذاشته اند.


هیلاری کیلنتون (Hilary Clinton) – تسلا مدل 3
هیلاری کلینتون قابلیت انتخاب به عنوان رییس جمهوری ایالات متحده را داشت و در صورت انتخاب می توانست لقب اولین رییس جمهور زن این کشور را به خود اختصاص دهد. تسلا مدل S نیز خودرویی است که توانسته پای خودروهایی با آلایندگی صفر را به بازار باز نماید. این خودرو توانایی های پیشرفته ای را داشته و به عنوان مثال می توان نامه های الکترونیکی شما را خوانده و بدون اینکه فرد دیگری متوجه مضمون آنها گردد، معنی و مفهوم آن را به شما انتقال دهد!


آنجلا مرکل (Angela Merkel) – فولکس واگن گلف
کم مصرف، پر بازده و کاملا غیر جذاب. اینها عباراتی هستند که با آنها می توان فولکس واگن گلف را توصیف نمود. تمامی این صفات ذکر شده برای فولکس واگن گلف در مورد آنجلا مرکل، صدارالعظم آلمان نیز صدق می کند. هر دوی آنها نمادهایی از استواری و ثبات قدم بوده که شخصیت آنها را در جهتی همراستا با آرمان های کشور خود قرار می دهد. هر دوی آنها نیز بدون عجله و با صبر کافی و به روش خاص ژرمنها کار ها را به سرانجام می رسانند.


کیم یونگ اون (Kim Jong Un) – اورال مدل 4320 MLRS
گذشته از آقای ولادیمیر پوتین، مشهورترین شخصیتی در جهان که ممکن است درگیر سلاح ها و جنگ های هسته ای شود، رهبر دوست داشتنی (!) کشور کره شمالی است. کیم یونگ اون علاوه بر علاقه شدید به کیک و دخالت در هر امری، به خودروهای بزرگ و کامیون های مجهز به آتشبار نیز علاقه وافری دارد! کامیون اورال مدل 4329 MLRS نیز یک خودروی غول آسا است که در صورت تجهیز به پرتاب کننده راکت و موشک نمونه ای مناسب برای این رهبر جوان تبدیل خواهد شد!


ترزا می (Theresa May) – مینی هاچ بک (Mini Hatchback)
هم ترزا می نخست وزیر انگلستان و هم خودروی مینی مدل هاچ بک، شخصیت هایی هستند که تحت تاثیر شدید و زیر سایه سنگین پیشینیان خود قرار داشته و در باتلاقی که پیشینیان موجب بوجود آمدن آن شده اند گیر افتاده اند! خانم می همانند خودروی مینی موفقیت بیشتری از نسل پیشین خود دارد. خودروی مینی توانایی های دینامیکی مناسبی داشته و در هنگام عبور از پیچ ها بسیار موفق عمل می کند. حال باید ببینیم آیا خانم می می تواند از پس راه پر و پیچ و خم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر آمده و آیا عملکردی مناسب مانند خودروی مینی خواهد داشت؟


سیلویو برلوسکونی (Silvio Berlusconi) – فیات 500L
با وجود اینکه سیلویو برلوسکونی چند سالی است که از صحنه قدرت کشور ایتالیا دور شده اما در واقع کابینه و اعضای مهم دولت توسط وی شکل داده شده اند. شخصیت وی زننده بوده و متهم به موارد اخلاقی بسیار است. در مجموع سیلوییو برلوسکونی چهره ای بسیار ناموفق در عرصه سیاست بشمار می آید. فیات (Fiat) مدل 500L نیز نمونه مشابه این شخصیت در بازار خودروی جهان است. این خودرو با موتور 1.6 لیتری دیزل خود توانایی تولید نیرویی برابر با 118 اسب بخار را داشته و نمونه ای بسیار ناکارامد و ناموفق در بازار است.


باراک اوباما (Barack Obama) – فورد موستانگ
مدل های نسل جدید فورد موستانگ (Ford Mustang) تمام توان خود را بکار گرفته اند تا به نمونه هایی مناسب برای بازارهای اروپایی به خصوص مدل های راست دست مخصوص بریتانیا تبدیل شوند. رئیس جمهور باراک اوباما نیز همین رویه را داشته و به عنوان محبوب ترین رئیس جمهور ایالات متحده در چند سال گذشته، سعی در برقراری ارتباط مناسب و خوب با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بریتانیا نموده است. به همین دلیل این دو از شخصیت یکسانی و مشابهی برخوردار بوده و عملکردی مشابه همدیگر دارند.

بوریس جانسون (Boris Johnson) – مورگان سه چرخ
بوریس جانسون، فعال سیاسی، روزنامه نگار و مورخ انگلیسی است که شهردار سابق شهر لندن نیز بوده است. وی نقاط عطف زیادی در زندگی خود داشته که از جمله آنها می توان به نابود کردن یک کودک ژاپنی در زمین راگبی و یا گیر کردن در یک زیپ لاین در مراسم افتتاحیه المپیک اشاره کرد. وی همیشه باعث شگفتی بوده و از این جهت همانند خودروی سه چرخ و کم توان مورگان عمل کرده که با توانایی هایی بسیار کم، قیمتی نامعقول و عجیب (مانند مدل موهای آقای جانسون) در حد و اندازه خودروهای اسپرت داشت.