بررسی و مقایسه هوندا CR-V مدل 2017 و تویوتا RAV4  مدل سال 2017

در این نوشته قصد داریم که شما را با هوندا CR-V و تویوتا RAV4 دو نمونه از پرفروش ترین خودروهای بازار آمریکا آشنا نموده و به بررسی بخش به بخش این دو خودرو بپردازیم. شرکت خودرو سازی هوندا برای سال 2017 میلادی مدل پر فروش ترین نمونه تولیدی خود، یعنی CR-V خود را بازطراحی نموده و آن را با ظاهری جدید به بازار عرضه نموده است. ولی تویوتا Rav4 با همان شکل ظاهری قدیمی به بازار عرضه شده و پس از رقیب خود دومین خودروی پرفروش بازار ایالت متحده آمریکا است. تا انتها با ما همراه باشید تا ضمن بررسی نقاط ضعف و قوت این دو خودرو، نمونه مناسب شما را معرفی نماییم.


هوندا CR-V مدل سال 2017 میلادی
همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، هوندا CR-V مدل سال 2017 میلادی به طور اساسی مورد تغییر قرار گرفته و قابلیت ها و امکانات آن نیز بهبود یافته است. صندلی های ردیف دوم بزرگتر و جادارتر از نسل قبلی بوده و فضای اختصاص داده شده به محفظه بار نیز افزایش پیدا کرده است. فاصله خودرو از زمین نیز بیشتر شده و قابلیت های دینامیکی و رانندگی نیز در این نمونه افزایش یافته است. کیفیت ابزار و ادوات و مواد اولیه استفاده شده در آنها نیز بالاتر بوده و در مجمع کابین این خودرو نرمتر و راحت تر از نمونه های نسل پیشین است. برای این خودرو یک موتور جدید مجهز به توربوشارژر نیز به صورت انتخابی درنظر گرفته شده که از مصرف سوخت کمتری برخوردار است.

تویوتا RAV4 مدل سال 2017 میلادی
تویوتا تغییرات محسوسی را بر روی مدل سال 2017 خود اعمال ننموده اما بسته انتخابی امنیتی تویوتا در این خودرو به صورت استاندارد نصب شده است. یک تیپ مجهز نیز به مجموعه تیپ های این خودرو اضافه شده است.

اطمینان و کیفیت رانندگی
هوندا CR-V و تویوتا RAV4 سال هاست که به عنوان دو خودرو قابل اعتماد و کارآمد شناخته می شوند. این مساله در مورد مدل های سال 2017 این دو خودرو نیز صادق بوده اما با توجه به اینکه هوندا CR-V نسل جدید به تازگی به بازار ارائه شده، نمی توان عملکرد آن در دراز مدت را مورد ارزیابی قرار داد. عملکرد نمایشگر لمسی موجود در سایر مدل های تولیدی شرکت هوندا نیز در مواقعی مناسب نبوده اما به نظر می رسد که این ایرادات در نمونه موجود برای مدل CR-V سال 2017 میلادی برطرف شده باشد.


مصرف سوخت
مدل سال 2017 میلادی هوندا CR-V با دو نوع پیشرانه به بازار عرضه شده و در هر دو مورد عملکرد بهتری از نمونه های نصب شده بر روی رقیب دارد. تیپ LX این خودرو مجهز به یک موتور چهار سیلندر 2.4 لیتری بوده که توانایی تولید نیرویی برابر با 185 اسب بخار را داشته و گشتاور تولیدی آن نیز برابر با  245 نیوتون متر است. اما سایر تیپ های این خودرو از یک پیشرانه جدید 1.6 لیتری مجهز به توربوشارژر استفاده می کنند. این موتور توانایی تولید نیرویی برابر با 190 اسب بخار داشته و گشتاور تولیدی آن کمتر از نمونه موجود در تیپ LX بوده و توانایی تولید  242 نیوتون متر را دارد.
عملکرد این دو پیشرانه بسیار متفاوت از همدیگر بوده و نمونه 1.5 لیتری مصرف سوخت پایین تری دارد.
موتور پایه چهار سیلندر 2.4 لیتری مصرفی برابر با  9 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیرهای شهری را داشته و مصرف آن در بزرگراه ها برابر با  7.3 لیتر در هر 100 کیلومتر در نمونه دیفرانسل جلو (FWD) است. مصرف سوخت نمونه های چهار چرخ متحرک (AWD) اندکی بیشتر بوده و خودرو توانایی پیمودن مسافت معادل 1 مایل کمتر را با هر گالن سوخت دارد. پیشرانه مجهز به توربوشارژر چهار سیلندر 1.5 لیتر هوندا CR-V به طور محسوسی کم مصرف تر بوده و مصرفی برابر با  8.4 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیرهای شهری و  6.9 لیتر در هر 100 کیلومتر دارد.
مصرف سوخت تویوتا RAV4 ارتباط مستقیم با تیپ خودرو داشته اما در مجموع تفاوت ها خیلی محسوس نیست. تمامی مدل های این خودرو از یک موتور چهار سیلندر 2.5 لیتری استفاده می کنند که توانایی تولید نیرویی برابر با 176 اسب بخار و گشتاوری معادل  233 نیوتون متر را دارد. همانطور که مشاهده می کنید قدرت تولیدی این موتور از هر دو نمونه موجود برای هوندا CR-V کمتر بوده و این خودرو را به خودرویی کند نسبت به رقیب تبدیل کرده است. این کمبود قدرت به خصوص در هنگام پر بودن ظرفیت خودرو و حرکت در سرعت های بالا در بزرگراه ها بیشتر به چشم می آید. مصرف سوخت تویوتا RAV4 برای تیپ های LE و XLE این خودرو برابر با 10.2 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیرهای شهری و  7.8 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیرهای بزرگراهی است.
مصرف این خودرو در سایر تیپ ها و یا استفاده از سیستم انتقال نیروی موتور به تمامی چرخ ها (AWD) اندکی بیشتر بوده و این خودرو توانایی پیمودن 1 مایل کمتر را با هر گالن سوخت خواهد داشت. اما تویوتا RAV4 قابلیت استفاده از یک پیشرانه هیبریدی را نیز دارد. این خودرو طبیعتا کم مصرف تر از موتور 2.5 لیتری بوده و توانایی پیمودن مسافتی برابر با  6.9 لیتر در هر 100 کیلومتر مسیر شهری و 7.8 لیتر در هر 100 کیلومتر مسیرهای بزرگراهی را دارد. استفاده از این موتور هیبریدی موجب صرفه جویی سالانه 100 دلار در هزینه سوخت نسبت به مدل مجهز به توربو شارژر هوندا CR-V خواهد شد.

سیستم های ایمنی و کمکی رانندگی
وقتی صحبت از تجهیزات ایمنی و سیستم های کمکی می گردد، هر دو خودروی مورد بحث ما در این نوشته از مجهزترین نمونه های موجود در بازار بحساب می آیند. از تجهیزات استاندارد و موجود در مدل پایه تویوتا RAV4 می توان به سیستم هشدار برخورد از جلو با ترمز اتوماتیک (Forward Collision Alert)، سیستم هشدار خروج از خطوط جاده (Lane Departure Alert)، سیستم حفظ مسیر حرکت خودرو بین خطوط و سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control) اشاره کرد. سیستم های نمایش نقاط کور (Blind Spot Monitoring) و سیستم بسیار کارآمد تشخیص ترافیک در بخش عقبی خودرو (Rear Cross Traffic Alert) نیز به صورت سفارشی قابلیت نصب بر روی این خودرو را دارند. تمامی امکانات ذکر شده بر روی تیپ ها EX و بالاتر هوندا CR-V نیز به صورت استاندارد وجود دارد.
هوندا CR-V با توجه به اینکه یک نمونه تازه وارد بحساب می آید هنوز مورد آزمایش در زمینه تصادفات رانندگی توسط سازمان NHTSA قرار نگرفته اما عملکرد تویوتا RAV4 در این زمینه عالی بوده و این خودرو موفق به کسب 5 ستاره ایمنی شده است. تویوتا RAV4 در آزمون های موسسه غیر دولتی IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) نیز بسیار موفق عمل نموده و با کسب بالاترین امتیازات ممکن موفق به کسب عنوان Top Safety Pick+ شده است.

تکنولوژی های مورد استفاده
سیستم های چند رسانه اطلاعاتی و سرگرمی موجود در هوندا CR-V جدیدتر و بروز تر بوده و امکانات بیشتری را به راننده و سرنشینان ارائه می کند اما سیستم موجود در تویوتا RAV4 با وجود اینکه اندکی قدیمی تر از مدل نصب شده بر روی هوندا CR-V است، عملکرد ساده تری دارد. این خودرو در تیپ های LE و LX مجهز به یک صفحه نمایش لمسی با کاربری ساده 6.1 اینچی بوده و در تیپ های پلاتینوم (Platinum) و محدود (Limited) از یک صفحه نمایش لمسی بزرگتر  7 اینچی استفاده می کند. در این نمونه دکمه های کنترلی به صورت دیجیتال بوده و با لمس از طریق صفحه نمایش عمل می نمایند.
نمایشگر نصب شده بر روی هوندا CR-V بزرگ و با کیفیت بوده و به سبک قدیمی از تعداد زیادی دکمه کنترلی در اطراف خود استفاده می کند. از قابلیت های موجود در سیستم چند رسانه ای این خودرو می توان به پشتیبانی از نرم افزار های Apple CarPlay و Android Auto و وجود چهار پورت USB اشاره کرد. اما این سیستم در تویوتا RAV4 به امکانات زیادی مجهز نبوده و تنها قابلیت استفاده از رادیوهای ماهواره ای را داشته و تنها به یک پورت USB مجهز شده است. در مجموع کار با سیستم چند رسانه ای موجود در تویوتا RAV4 ساده تر بوده و نمونه موجود در هوندا CR-V با وجود اینکه یک مدل بهبود یافته از سیستم چند رسانه ای موجود در مدل های دیگر هوندا مانند سیویک (Civic) و پایلوت (Pilot) است، اما از پیچیدگی های بیشتری نسبت به مدل نصب شده بر روی تویوتا RAV4 برخوردار است.

تجربه رانندگی
هوندا CR-V نسل جدید یک خودروی شاسی بلند کامل بوده که با استفاده از موتورهای پرقدرت تر، کابین کم صدا تر و فضای آرام درون کابین، درجه بالایی از لذت و آرامش را به سرنشینان و راننده منتقل می کند. هندلینگ آن نیز نسبت به مدل های نسل قبلی بهبود پیدا کرده و عملکرد کلی آن از رقیب خود تویوتا RAV4 نیز بالاتر است. اما تویوتا نیز قابلیت های خاص خود را داشته و در هنگام عبور از مسیر ها و جاده های خارج از شهری عملکرد خوبی را از خود به نمایش می گذارد.


طراحی داخلی و کابین
طراحی داخلی تمامی مدل های جدید و قدیم تویوتا RAV4 سبکی کاربردی دارد. این مساله در قسمت هایی مانند داشبورد محسوس بوده در این خودرو از ابزار و ادوات و پوشش هایی از جنس پلاستیک سخت استفاده شده است. در بخش هایی از این قسمت نیز حاشیه دوزی هایی از چرم نیز قرار گرفته با جنس نرم تر خود حس بهتری را به راننده و سرنشینان ارائه می نماید. طراحی کنسول وسط نیز مناسب نبوده و با وجود محفظه های نگهداری لیوان و بطری های نوشیدنی از کارایی لازم برخوردار نمی باشد. ما در مورد هوندا CR-V نسل جدید مساله به گونه ای دیگر است. کابین این خودرو نه تنها در مقابل رقیب خود بلکه در مقایسه با بسیاری دیگر از رقبای مشهور و محبوب موجود در این کلاس بدنه نیز جذاب تر است. تیپ های بالاتر این خورو از ابزار و ادواتت تزئینی در حد و اندازه های خودروهای لوکس استفاده کرده و برای تکمیل این حس، این خودرو توانایی تجهیز به روکش های چرمی طبیعی را نیز دارد.
در زمینه فضای موجود برای محفظه بار هوندا CR-V نسل جدید و تویوتا RAV4 عملکرد بسیار مناسبی داشته و جزو سردمداران و بهترین نمونه های کلاس خودروهای شاسی بلند هستند.  هوندا بدون شک بهترین در این سایز بدنه بوده و فضای برابر با 2146 لیتر را دارد. تویوتا RAV4 نیز دومین نمونه برتر موجود در بازار بوده و فضایی معادل 2078 لیتر را برای قرار دادن چمدان ها و اسباب و اثاثیه در اختیار راننده و سرنشینان قرار می دهد. همچنین بخش بار به جیب ها و جعبه هایی نیز مجهز شده که امکان قرار دادن اجسام کوچک و متوسط را بدون درهم ریختگی فراهم می نماید. طراحی کابین نیز مناسب بوده و سرنشینان از فضای مناسبی برای قرار دادن پاهای خودر برخوردار شده اند. راحتی صندلی ها نیز در هر دو مورد خوب و قابل قبول بوده اما کیفیت صندلی های هوندا CR-V اندکی بالاتر از نمونه های موجود در تویوتا RAV4 است.


قیمت
قیمت مدل پایه تویوتا در حدود 900 دلار (معادل 3.5 میلیون تومان) بیشتر از مدل پایه هوندا CR-V است. اما در عوض این خودرو به بسته امنیتی تویوتا مجهز شده که امکانات و قابلیت های بیشتری را به خودرو اضافه نموده و سفارش این تجهیزات قیمتی بالاتر از تفاوت قیمت 900 دلاری این دو رقیب دارد.
هوندا CR-V امکاناتی مانند رینگ های 18 اینچی آلیاژی، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک (Climate Control)، کابین با طراحی زیبا تر و مجهز تر و پیشرانه های قوی تری را به صورت استاندارد در مدل پایه خود مجهز شده است. برتری هوندا نسبت به تویوتا در تیپ های میانی مانند RAV4 XLE و هوندا CR-V EX مشهور است. قیمت کلی این دو خودرو در واقع تفاوت چندانی با همدیگر نداشته ولی هوندا CR-V به تجهیزات اضافه ای که پیش از ذکر شد مجهز بوده و موتورهای پرقدرت تری را نیز برای انتخاب در دسترس قرار داده است. جدیدترین و مجهز ترین تیپ تویوتا RAV4 که مجهز به بسته پلاتینوم بوده و امکاناتی مانند غربیلک فرمان مجهز به گرمکن با پرداختی مبلغی اضافه و قیمت 2.500 دلار (معادل 10 میلیون تومان) به بازار عرضه می شود و تیپ تورینگ هوندا CR-V را به عنوان نزدیکترین و جدیترین رقیب خود می شناسد.

سخن آخر

تویوتا RAV4 همانطور که اشاره شد یک خودرو شاسی بلند با کاربری مناسب و سطح امکانات قابل قبول بوده و در مقابل بسیاری از رقبای موجود در بازارهای خودروی جهانی در مکانی بالاتر قرار می گیرد. اما عملکرد هوندا CR-V از آن نیز بیشتر بوده و با توجه به قابیلت های دینامیکی مناسب، طراحی ظاهری جذاب و جسور و طراحی داخلی مناسب و مجلل، خود را به عنوان یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین خودروهای شاسی بلند مطرح نموده است.

در انتها توجه شما را به مشخصات فنی این دو خودرو جلب می نماییم:

تویوتا RAV4

موتور                             :           2.500 سی سی تنفس طبیعی

تعداد سیلندر                     :           4

گیربکس                         :           6 سرعته اتوماتیک

قدرت (اسب بخار)            :           176

گشتاور (نیوتون متر)         :           233

شتاب ( 0 تا 100 )           :           8.5 ثانیه

حداکثر سرعت                :           185 کیلومتر در ساعت

 

هوندا CR-V 1.6 Turbo

موتور                             :           1.600 سی سی  مجهر به توربو شارژر

تعداد سیلندر                      :           4

گیربکس                           :           CVT اتوماتیک

قدرت (اسب بخار)              :           190

گشتاور (نیوتون متر)           :           242

شتاب ( 0 تا 100 )            :           7.6 ثانیه

حداکثر سرعت                  :           200 کیلومتر در ساعت