چاک شومر (Chuck Schumer)، سناتور دموکرات آمریکا، برنامه‌ای 10 ساله برای جایگزینی خودروهای الکتریکی با خودروهای مجهز به پیشرانه‌های احتراق داخلی ارائه کرده و معتقد است، با صرف بودجه‌ی 454 میلیارد دلار این تغییر صنعتی امکان‌پذیر خواهد بود. به گزارش رویترز در بیانیه‌ی منتشرشده توسط شومر، استراتژی او برای محقق‌کردن این برنامه ارائه‌ی تخفیفی 3 هزار دلاری به خریداران خودروهای الکتریکی است. این یارانه‌ی 392 میلیارد دلاری به صاحبان خودروهای بنزینی که حداقل 8 سال از عمر خودروهایشان می‌گذرد اعطا خواهد شد تا بتوانند خودروی خود را با نمونه‌های الکتریکی، هیبریدی و پیل سوختی تعویض نمایند و خودروهای قدیمی اوراق خواهند شد.

جایگاه شارژ خودروی الکتریکی

یارانه‌های برنامه‌ی شومر بین 3 تا 5 هزار دلار متغیرند و برای افراد کم‌درآمد 2 هزار دلار دیگر نیز به این مبلغ افزوده خواهد شد. شومر معتقد است، با این برنامه در طول 10 سال 25 درصد از ناوگان خودرویی آمریکا، معادل 63 میلیون دستگاه خودرو، با خودروهای الکتریکی جایگزین خواهد شد. او در این‌باره می‌گوید:

این برنامه سبب کاهش تعداد خودروهای آلاینده‌ی کربنی در جاده‌ها خواهد شد. به علاوه سبب ایجاد هزاران فرصت شغلی با دستمزد مناسب می‌شود و رسیدن به هدف نرخ آلاینده‌ی کربنی صفر تا اواسط قرن را شتاب می‌بخشد.

براساس این برنامه 45 میلیارد دلار صرف احداث ایستگاه‌های شارژ الکتریکی جدید در سراسر ایالات متحده خواهد شد و 17 میلیارد دلار نیز جهت تشویق خودروسازان آمریکایی به احداث کارخانه‌های جدید و تجهیز کارخانه‌های فعلی برای تولید خودروهای الکتریکی در نظر گرفته می‌شود. گری جونز، رئیس اتحادیه‌ی کارگران صنعت خودرو در آمریکا، ضمن حمایت از این طرح گفته است:

با سرمایه‌گذاری در صنعت خودروسازی داخلی ضمن ارج‌نهادن به فداکاری‌ها و زحمات کارگران این صنعت، فرصت‌های شغلی بی‌شماری در زنجیره‌ی تأمین صنعت خودروسازی ایجاد خواهد شد.

به نظر می‌رسد این برنامه جهت کسب حمایت کارگران صنعت خودروسازی آمریکا و پیروزی در نبرد انتخاباتی میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها قبل از انتخابات سال 2020 میلادی تدوین شده است.
 

منبع: زومیت