هفت نمونه از ایمن ترین خودروهای موجود در بازار از نگاه IIHS

امنیت یکی از مهم ترین فاکتورهای مورد توجه خریداران در بازارهای خودروی فعلی جهان است. در این نوشته هم قصد داریم تا شما را با تعدادی از خودروهایی که موفق به دریافت بالاترین عنوان از موسسه غیرانتفاعی IIHS  یعنی عنوان Top Safety Pick+ شده اند آشنا نماییم. البته باید اشاره نماییم که این لیست کامل نبوده و خودروهای دگیری نیز وجود دارند که شایستگی حضور در این لیست را داشته باشند. اما در این نوشته تنها هفت خودرو از ایمن ترین خودروهای موجود در بازار در این لیست قرار گرفته اند را به شما معرفی خواهیم کرد.


شورولت ولت (Chevrolet Volt)
شورولت ولت یک خودروی هاچ بک هیبریدی از نوع Plug-in (قابلیت شارژ مستقیم توسط جریان برق) در کلاس خودروهای هاچ بک (Hatchback) است. این خودرو توانایی پیمودن مسیری معادل 53 مایل (برابر با 85 کیلومتر) را با استفاده از موتور الکتریکی خود دارد. این خودرو عملکرد مناسبی در آزمون های IIHS داشته ولی در صورت تجهیز به بسته افزایشی Driver Confidence 2 شرکت شورولت که سیستم های کمکی مانند قابلیت ترمزگیری خودکار در صورت وجود مانع در بخش جلویی خودرو (Forward Collision Warning with Automatic Brake) و سیستم حفظ حرکت خودرو بین خطوط جاده (Lane Keep Assist) را به مجموعه امکانات استاندارد این خودرو اضافه می کند، عملکرد بسیار مناسبی را از خود نشان داده و موفق به دریافت عنوان Top Safety Pick+ می گردد.


هوندا آکورد سدان (Honda Accord Sedan)
مدل آکورد شرکت خودرو سازی ژاپنی هوندا از ابتدای معرفی در سال 1976 میلادی همیشه به عنوان یک خودروی پرطرفدار شناخته می شده است و در حال حاضر نیز یکی از نمونه های بسیار موفق و محبوب بازار است. این خودرو در دو کلاس بدنه سدان و کوپه (Coupe) به بازار عرضه می گردد. مدل سدان این خودرو آزمون های IIHS را به خوبی پشت سر گذاشته و موفق به کسب عنوان Top Safety Pick+ از این موسسه شده است. اما مدل کوپه این خودرو عملکرد ضعیف تری نسبت به گونه سدان داشته و تنها توانسته لقب Top Safety Picl را از آن خود نماید. البته لازم به ذکر است که این ارزیابی ها تنها در مدل های مجهز به بسته سفارشی Honda Sensing بوده که امکاناتی مانند سیستم هشدار برخورد از بخش جلویی خودرو را به این مدل اضافه می کند. البته این بسته برای تمامی مدل ها و تیپ های مختلف این خودرو قابل سفارش بوده و با مبلغی در حدود 1.000 دلار (معادل 4 میلیون تومان) به علاقمندان عرضه می گردد.


هیوندای النترا سدان (Hyundai Elantra Sedan)
هیوندایالنترا نسل جدید یک خودرو بسیار مناسب در کلاس سدان های سایز کوچک (Compact Sedan) بوده و برای سال جدید با طراحی بدنه جدید و لیست بلند بالایی از قابلیت های رانندگی و امکانات رفاهی و امنیتی به بازارهای خودروی جهان عرضه شده است. این امکانات جدید امنیتی موجب شده تا این خودرو با بالاترین امتیازات ممکن آزمون های IIHS را پشت سر نهاده و موفق به کسب عنوان Top Safety Pick+ از این موسسه غیر دولتی گردد. البته این نتایج با ارزیابی مدل گرانقیمت تر Limited به دست آمده که مجهز به بسته اختصاصی Ultimate شرکت هیوندای است. این بسته امکاناتی مانند سیستم هشدار برخورد از جلو، ترمزهای اتوماتیک جلو و سیستم حفظ حرکت خودرو بین خطوط جاده را به امکانات موجود در هیوندای اضافه کرده و سطح ایمنی آن را به مراتب بالا می برد.


مزدا 3 (Mazda 3)
مزدا 3 نیز یک خودرو بسیار موفق در بازار خودروهای سدان سایز کوچک بوده که از قابلیت های دینامیکی بیشتر نسبت به سایر رقبای خود برخوردار بوده و سواری اسپرت تری را برای راننده و سرنشینان به ارمغان می آورد. این خودرو در دو کلاس بدنه سدان و هاچ بک (Hatchback) به بازارها عرضه شده و در اختیار علاقمندان و مشتریان قرار می گرفته که هر دو نمونه موفق به دریافت عنوان Top Safety Pick+ از موسسه IIHS شده اند. متاسفانه این خودرو نیز مانند بیشتر نمونه های موجود برای دریافت این عنوان می بایست به یک بسته افزایشی مجهز گردد تا بتواند نتایج آزمون های این موسسه را به نمایش گذارد. به همین دلیل مزدا 3 تنها با استفاده از سیستم هشدار برخورد از بخش جلویی خودرو همراه با ترمز اتوماتیک و چراغ های جلویی نوربالای اتوماتیک توانایی کسب این عنوان را خواهد داشت.


نیسان روژ (Nissan Rouge)
نیسان روژ یک خودروی کراس اوور سایز کوچک (Compact Crossover) بوده که با قابلیت هایی مانند وجود سه ردیف صندلی از بقیه رقبا متمایز می گردد. این خودرو در کنار قیمت مناسب مصرف سوخت پایینی نیز داشته و با استفاده از فهرست بلندی از تجهیزات امنیتی و کمکی راننده موفق به کسب رتبه عالی Top Safety Pick+ از موسسه IIHS شده است. البته خودروی مورد آزمایش IIHS نمونه ای است که به امکاناتی مانند سیستم هشدار برخورد از بخش جلویی خودرو همراه با سیستم ترمز خودکار مجهز شده باشد.


تویوتا  (Toyota RAV4)
تویوتاRAV4 نیز یک کراس اوور سایز کوچک بوده که با استفاده از یک موتور 4 سیلندر مصرف سوخت بسیار مناسبی داشته و با قیمتی قابل قبول به بازار عرضه می گردد. این خودرو به صورت استاندارد و در حالت پایه به تجهیزاتی مانند سیستم هشدار برخورد از بخش جلویی خودرو همراه با سیستم ترمز اتوماتیک، چراغ های جلویی با نور بالای اتوماتیک و سیستم حفظ حرکت در بین خطوط جاده مجهز بوده که در بسیاری از رقبا تنها به صورت انتخابی و سفارشی (آپشن) و با پرداخت مبلغی اضافه وجود خواهد داشت. استفاده از این تجهیزات و امکانات موجب شده که این خودرو از سطح ایمنی بالایی برخوردار باشده و موفق به دریافت عنوان عالی Top Safety Pick+ توسط موسسه IIHS گردد. 


فولکس واگن جتا (Volkswagen Jetta)
فولکس واگن جتا یک خودرو سدان سایز کوچک بوده که در نهایت تعجب از فضای بسیار زیادی (بیشتر از اکثر رقبا) در کابین خود سود برده و با قیمتی بسیار رقابتی و مناسب به بازار خودرهای این کلاس عرضه می گردد. بیشتر خودروهای تولیدی این شرکت عملکرد مناسبی در آزمون های IIHS داشته و موفق به کسب عنوان Top Safety Pick شده اند. اما مدل جتا این شرکت عملکردی فراتر از انتظار داشته و با تجهیز به امکاناتی مانند سیستم هشدار برخورد در بخش جلویی خودرو همراه با سیستم ترمز خودکار که به صورت استاندارد در تیپ SEL این خودرو نصب شده است، توانسته عنوان Top Safety Pick+ را از این موسسه دریافت نماید. 

همانطور که پیشتر نیز گفته شد خودروهایی مانند آکورا (Acura)، آئودی (Audi)، سری های 5 و 7 شرکت خودرو سازی بی ام و، کلاس های E و S شرکت مرسدس بنز، مدل های مختلف لکسوس (Lexus) و ... نیز از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده، اما با توجه به رنج قیمتی و قابلیت خرید توسط تنها طیفی خاص از خریداران کاربرد عمومی ندارد. در کنار این خودروهای گرانقیمت، مدل های مختلف فولکس واگن مانند گلف (Golf)، مدل های مختلف نیسان مانند سنترا (Sentra)، مدل های دیگر مزدا مانند CX-3 نیز شایستگی حضور در این فهرست را داشتند که با توجه به معرفی یک نمونه از مدل های تولیدی این شرکت ها، بقیه مدل ها از لیست خارج شدند.