انگار همین دیروز بود که شاسی بلندهای سطح بالا رکورد شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت 5 ثانیه‌ای را شکستند. البته این موضوع دهه‌ی میلادی پیش رخ داد و یکی از آن‌ها هم پورشه کاین توربو S بود.


در همین اثنا پیشرفت‌های صورت گرفته در توسعه قوای محرکه و استفاده از متریال سبک‌تر باعث شد خودروها سریع‌تر شوند و به نقطه‌ای برسند که برخی از شاسی بلندها 2 ثانیه دیگر از شتاب یاد شده را کم نمایند! این امر حتی به شاسی بلندهای ارزان‌تر هم سرایت کرده و در حال حاضر مدل‌هایی همچون فولکس‌واگن تی راک R با شتاب زیر 5 ثانیه در بازار جولان می‌دهند.


نیروبخش این خودرو همان پیشرانه‌ی 4 سیلندر 2 لیتری بکار رفته در گلف R است که قدرت 300 اسب بخاری و گشتاور 400 نیوتون متری دارد. این نیرو از طریق گیربکس 7 سرعته دوکلاچه و سیستم چهار چرخ محرک به هر چهار گوشه خودرو ارسال می‌شود. فولکس می‌گوید این خودرو توانایی دست‌یابی به سرعت 100 کیلومتر در ساعت در عرض 4.9 ثانیه را داشته و حداکثر سرعت آن نیز 250 کیلومتر در ساعت می‌باشد.


این مشخصات برای یک کراس اوور کامپکت بسیار احساس‌برانگیز بوده هرچند قیمت 43995 یورویی آن در آلمان خیلی ارزان نیست؛ اما آیا در دنیای واقعی هم می‌توان به این شتاب دست‌ یافت؟ برای پاسخ به این سؤال نیازمند استفاده از دستگاه‌های متفرقه هستیم و یکی از رسانه‌های خودرویی نیز چنین کاری را انجام داده است.


باهم ویدئوی شتاب گیری و سرعت فولکس T-Roc R را تماشا می‌کنیم.

 

 

منبع: پدال