اتومبیل کوپه به خودرویی می‌گویند که دو درب داشته و معمولاً سقفی شیب‌دار دارد. اولین نمونه از کوپه‌های جهان یک کالسکه اسبی بود. این کالسکه در قرن 18 و با نام برلین ساخته شد. در حال حاضر برخی از اتومبیل‌های چهار درب را به واسطه برخورداری از سقف‌های شیب‌دار، کوپه می‌نامند؛ اما این اشتباهی کوچک بوده و باید اتومبیل‌های یادشده را سدان دانست.

در طول سالیان گذشته کمپانی‌های گوناگون موفق به ساخت مدل‌های مختلفی از اتومبیل‌های کوپه شده‌اند. اتومبیل‌های مزبور مورد استقبال گسترده علاقه‌مندان قرار گرفته و به یکی از ستون‌های اصلی تولید و توسعه اتومبیل تبدیل شده‌اند. ما در ادامه تصمیم داریم که 10 کوپه محبوب جهان را معرفی کرده و شما را با موفق‌ترین کوپه‌های تاریخ خودروسازی جهان آشنا کنیم.

تویوتا جی‌تی 86 (Toyota GT86)

 تویوتا جی تی 86.jpg

مدل جی‌تی 86 را ششمین کمپانی سودآور جهان در سال 2018 تولید کرده است. بله، نام کمپانی یادشده تویوتا بوده و این کمپانی از سال 2012 تاکنون مدل جی‌تی 86 را با ساختاری زیبا و چشم‌نواز و ویژگی‌هایی ارزشمند و سرگرم‌کننده عرضه می‌کند.

اتومبیل تویوتا جی‌تی 86 بسیار دوست داشتنی بوده و تجربه سواری با آن لذت بخش خواهد بود. این محصول قیمت اندکی دارد؛ ولی از خصوصیات منحصر به فرد و فوق‌العاده‌ای برخوردار است. قیمت پایین جی‌تی 86 نظر تمام علاقه‌مندان در سراسر جهان را جلب کرده و می‌توان آن را به عنوان جایگزینی ارزان قیمت و مناسب به جای مدل‌های موستانگ و کامارو در نظر داشت.

شورلت کوروت (Chevrolet Corvette)

 شورلت کوروت.jpg

بیش از 60 سال است که شورلت کوروت به تولید می‌رسد. این مدل در طول سالیان گذشته هفت بار مورد بازنگری قرار گرفته و طراحی آن تغییر کرده است. هارلی‌ارل (Harley Earl) یکی از برجسته‌ترین طراحان کمپانی جنرال‌موتورز (General Motors) تمام توان خود را برای ساخت اتومبیلی اسپرت و آمریکایی به کار گرفت تا رقبای گوناگون را در پیست مسابقه به چالش بکشد.

شورلت در ابتدا موفق به فروش 300 دستگاه کوروت شد. شورلت مدل کوروت را مورد حمایت خود قرار داده و با پشتیبانی مالی خود منجرب به تولید مدل‌های جدید و افزایش فروش کوروت شد. در حال حاضر آمار فروش نهایی شورلت کوروت از 1.5 میلیون دستگاه عبور کرده است.

دوج چلنجر (Dodge Challenger)

 دوج چلنجر.jpg

داج چلنجر از سال 1969 به تولید می‌رسد. محبوبیت داج مثل برندی است که به دلیل دوام تولید محصولات و حجم فروش خود به شهرت می‌رسد. در حال حاضر بیش از 50 سال از آغاز تولید چلنجر می‌گذرد و داج در سالیان گذشته تغییراتی در طراحی و سیستم فنی چلنجر ایجاد کرده است.

اگر چه داج چلنر در ابتدا مورد انتقاد شدید مطبوعات و رسانه‌های گوناگون قرار گرفت؛ اما انتقادات مانع علاقه‌مندان نشد؛ زیرا داج در اولین سالِ تولید چلنجر موفق به فروش 76935 از آن شد.

شورلت کامارو (Chevrolet Camaro)

 شورلت کامارو.jpg

شورلت کامارو پاسخ سریع و محکم جنرال‌موتورز به کمپانی فورد بوده و برای جلوگیری از محبوبیت روزافزون مدل موستانگ ساخته شده است. کامارو موفق به شکست موستانگ نشد؛ اما فروش مناسبی داشته و جایگاهی درخور و شأنِ کمپانی شورلت در لیست ما دارد. شورلت در حال حاضر مشغول تولید نسل ششم مدل کامارو بوده و در سال 1966 موفق به فروش بیش از 220906 دستگاه از آن شد.

پیشرفت و ارتقاء مدل‌های مختلف کامارو به ما اطمینان می‌دهد که حتی اگر شورلت قادر به شکست رکورد‌های فورد موستانگ نشود؛ مدل کامارو را به عنوان بخشی از هویت خود حفظ خواهد کرد. تاکنون بیش از 5 میلیون دستگاه شورلت کامارو فروخته شده است.

آئودی تی‌تی (Audi TT)

 آئودی تی تی.jpg

به دلایل بسیاری نمایشگاه اتومبیل پاریس در سال 1998 یکی از بهترین رویداد‌های خودرویی جهان بود. یکی از دلایل یادشده را باید رونمایی از آئودی تی‌تی دانست. آئودی تی‌تی از بدنه‌ای زیبا و ساخته شده توسط فریمن توماس (Freeman Thomas) و جی‌میس (J Mays) بخوردار بود و در همان نگاه اول قلب عاشقان اتومبیل را می‌دزدید.

مدل 2003 تی‌تی با تغییرات فنی و گیربکس اتوماتیک خود رشد کرد و این در حالی بود که مدل‌های پیشین تی‌تی فاقدِ ویژگی‌های مزبور بودند. اکنون تی‌تی را باید سرآمد اتومبیل‌های کوپه و آئودی هر ساله به مدل خوش چهره و خاص خود را بروزرسانی می‌کند.

پورشه 911 (Porsche 911)

 پورشه 911.jpg

پورشه آگ (Porsche AG) برندی فوق‌العاده است. این خودروسازِ بزرگ آلمانی شهرت فراوانی داشته و به هر چیزی که دست بزند طلا خواهد شد. گروه فولکس‌واگن در سال 1963 به کمک پورشه رفت و باعث تولید مدل 911 شد. 911 فروش بسیار خوبی داشته و اکنون گروه فولکس‌واگن از راه فروش آن ثروت زیادی به دست آورده است. آمار فروش پورشه 911 از ماه مه 2017 به بیش از 1 میلیون دستگاه رسید و این محصول به یکی از قدیمی‌ترین و پرفروش‌ترین کوپه‌های کمپانی پورشه تبدیل شد.

پورشه 911 جوایز مختلفی مانند «World Performance Car of the Year» را در سال 2014 گرفته و در سال 2015 توسط مجله «Car and Driver» به عنوان بهترین اتومبیل اسپرتِ جهان شناخته شده است.

مرسدس‌بنز کلاس‌ئی کوپه  (Mercedes-Benz E-Class )

 مرسدس بنز ای کلاس کوپه.jpg

مرسدس‌بنز برای جلب نظر هواداران خود تصمیم گرفت که تغییرات کوچکی در پلتفرم در سدانِ W204 از کلاس سی محصولات خود ایجاد کرده و نسخه‌های C207 و A207 را برای کلاس‌ئی به تولید برساند. شهر برمن آلمان زادگاه مدل C207 بوده و در نمایشگاه اتومبیل ژنو 2009 از C207 رونمایی شده است.

مرسدس‌بنز کلاس‌ئی و نسخه C207 در دو مدل بنزینی و دیزلی تولید شده و برای انتقال قدرت به چرخ‌ها از گیربکسی دستی و یا اتوماتیک استفاده می‌کند. مدل C207 تمام خصوصیات مورد نظر هواداران مرسدس‌بنز را داشت و عنوان زیباترین کوپه آلمانی در سال 2009 را به خود اختصاص داد.

بی‌ام‌و سری 2 اف 22 (BMW 2 Series F22)

 بی ام و سری 2.jpg

بی‌ام‌و تنها یک نماینده در لیست ما دارد. این کمپانی با نسخه اف 22 سری 2 محصولات خود نظر همه را جلب کرده است. اتومبیل مزبور عملکرد قابل قبولی داشته و سودآوری مناسبی برای کمپانی بی‌ام‌و داشته است. بی‌ام‌و سری 2 اف 22، جایگزینی مناسب و موفقی برای ئی 82 کوپه در سری 1 محصولات بی‌ام‌و بود.

این محصول در نمایشگاه بین‌المللی اتومبیل آمریکای شمالی حضوری موفق داشت و فروش آن در مارس 2014 آغاز شد. مدل‌های متعدد و خاصی از نسخه اف 22 به تولید رسیده و میزان فروش آن به بیش از 500 هزار دستگاه می‌رسد.

فورد موستانگ (Ford Mustang)

 فورد موستانگ.jpg

فورد در اوت سال 2018 و در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که تاکنون بیش از 10 میلیون دستگاه موستانگ ساخته است. این رقم باور نکردنی بوده و باعث می‌شود که فورد موستانگ را یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کوپه‌های جهان بدانیم.

مدیر تجارتِ جهانی فورد، جیم فارلی (Jim Farley) توان کنترل احساسات خود را به دلیل موفقیت کمپانی فورد نداشت و گفت که هیجان و اشتیاق من هنگام عبور یک موستانگ در خیابان‌های دیترویت، لندن و پکن، مانند زمانی است که اولین اتومبیل خود را خریداری کردم. موفقیت بزرگ موستانگ حاصل تلاش مستمر مهندسان فورد برای تولید اتومبیلی اسپرت، مقرون به صرفه و دارای بالاترین کیفیت است.

فولکس‌واگن بیتل (Volkswagen Beetle)

 فولکس واگن بیتل.jpg

فولکس‌واگن بیتل محبوب‌ترین اتومبیلِ کوپه جهان است. هیچکس توانِ انکار این موضوع را نداشته و بیتل جای هیچ بحث و گفت‌وگویی باقی نمی‌گذارد. اگر چه بیتل توسط فردیناند پورشه (Ferdinand Porsche) طراحی شد؛ اما دیکتاتور آلمان یعنی آدولف هیتلر (Adolf Hitler) ایده اصلی تولید اتومبیلی ارزان قیمت را مطرح ساخت و عامل اصلی تولید بیتل بود.

بیش از 23.5 میلیون دستگاه از فولکس‌واگن بیتل در سراسر جهان به فروش رسید و آن را به یکی از بهترین، پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کوپه‌های تاریخ تبدیل کرد.

 

 

منبع: وب سایت خودرو