نقد و بررسی لیفان 620

بازار خودروهای چینی هر روز داغ تر داغ تر می شود. خودروسازان چینی نیز تمام تلاش خود را می کنند تا بتوانند رضایت مشتریان خود را جلب کنند. یکی از اولین برندهای چینی که توانست به ایران راه پیدا کند، شرکت خودرو سازی لیفان بود. لیفان در سال 2007 تاسیس شد و اولین محصول این شرکت 520 نام داشت. 520 یک خودروی سدان بود که بعد از گذشت چند سال لیفان هاچ بک این خودرو را روانه ی بازار کرد. سومین محصول لیفان 620 نام داشت که توسط کرمان موتور به ایران وارد شد. گرچه 620 با ورودش به ایران نتوانست فروش خوبی را داشته باشد، اما می توان این خودرو را در زمان تولید خودش یکی از بهترین چینی ها دانست. جالب است بدانید که ساخت لیفان 620 تماما تحت نظر شرکت بوش آلمان صورت گرفت.
این یعنی 620 تحت استانداردهای آلمان تولید شده است.حال شاید از خودتان بپرسید چرا این خودرو در ایران موفق نشد؟! این خودرو زمانی پا به ایران گذاشت که صنعت طراحی خودرو رو به پیشرفت بود. خودروهایی همچون اپتیما و سوناتا با ظاهری بسیار زیباتر توانسته بودند به ایران راه پیداکنند. درست است که خودروها به هیچ عنوان با یکدیگر قابل قیاس نیستند، اما مردم ایران به زیبایی ظاهر بسیار اهمیت می دهند. شاید 620 یک خودروی آلمانی تبار باشد، اما از زیبایی ظاهر بویی نبرده است. یک طراحی بسیار ساده و استفاده از خطوط سنتی بر روی این خودرو باعث شده تا ظاهر چندان خوبی نداشته باشد. شاید استفاده از چراغ جلوهای آئودی A4 باعث شده تا زیاد زشت به نظر نرسد.لیفان با داشتن 4550 میلی متر طول، 1795 میلی متر عرض و 1495 میلی متر عرض جزء خودروهای سدان سایز متوسط قرار می گیرد. اما به لطف طراحی مناسب خودرو، 620 با داشتن فضای بار 650 لیتری می تواند تمام نیازهای یک خانواده ی 4 نفره را در سفر رفع کند. 620 دارای بزرگ ترین فضای بار در بین رقبای خود است. همین امر در زمان ورودش کمکی بزرگ در فروش 620 کرد.
وقتی درب خودرو را باز می کنید و به کابین خودرو نگاه کنید، نه حس خوبی به شما دست می دهد و نه حس بدی! می توان گفت که لیفان برای طراحی کابین 620 بیشتر وقت گذاشته تا ظاهر بیرونی خودرو. جاگذاری مناسب لوازم و استفاده از مواد تقریبا با کیفیت باعث می شود تا رانندگی با این خودرو از بقیه ی چینی ها لذت بخش تر باشد. کابین خودور تقریبا خلوت است و کلید های زیادی مشاهده نمی شود. با اینکه لیفان 620 قیمت زیادی ندارد، اما صندلی های این خودرو دارای روکش چرمی هستند. همین موضوع به زیبایی داخل کابین این خودرو بسیار کمک کرده است. همانطور که گفته شد لیفان دارای فضای بار بسیار خوبی است، اما این دلیل نمی شود که فضای سرنشینان خودرو محدود شده باشد. یکی از بزرگ ترین نقاط قوت 620 همین موضوع است.
به لطف طراحی خوب کابین، 620 می تواند به عنوان یک خودروی خانوادگی چه در شهر و چه در جاده مورد استفاده قرار بگیرد.لیفان برای 620 دو پیشرانه ی مختلف را در نظر گرفته است. اولین مدل دارای یک پیشرانه ی 1.6 لیتر 4 سیلندر است. این پیشرانه توان تولید 115 اسب بخار قدرت را دارد. لیفان این موتور را مجهز به یک گیربکس 5 سرعته ی دستی کرده است. این خودرو می تواند در عرض 14.4 ثانیه خود را از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برساند. مدل دوم دارای یک پیشرانه ی 1.8 لیتری 4 سیلندر است که توان تولید 131 اسب بخار را دارد. این مدل نیز دارای یک گیربکس 5 سرعته ی دستی است. جفت این پیشرانه ها دارای آلایندگی یورو 3 هستند. پیشرانه ی 1.6 در هر صد کیلومتر به صورت ترکیبی 6.6 لیتر و پیشرانه ی 1.8 لیتر 8.8 لیتر بنزین مصرف می کنند که توسط یک مخزن سوخت 58 لیتری پیشتیبانی می شوند.از امکانات ایمنی 620 می توان به ترمزهای دیسکی، سنسور پارک، دوربین دید عقب و سیستم های ABS و EBD اشاره کرد. در بازار امروز ایران بعید است که بتوانید مدل صفر کیلومتر این خودرو را پیدا کنید. اما مدل 1.6 آنرا می توانید با مبلغی حدود 23 میلیون تومان و مدل 1.8 را با مبلغی حدود 30 میلیون تومان خریداری کنید.