نقد و بررسی  مزدا 3 مدل 2017 

در حال حاضر بیشتر شرکت های خودرو سازی تمرکز خود را بر روی امکانات و قابلیت های کمکی فراوان، قیمت مناسب و مصرف سوخت کم قرار داده اند. اما در این بین هنوز خودروسازانی وجود دارند که راحتی رانندگی را در اولویت خود قرار نداده و خودروهای خود را با حداکثر توانایی های ممکن به بازار ارائه می کنند. خودروی مزدا 3 (Mazda 3) سال 2017 میلادی یکی از این خودروهاست که در دو کلاس بدنه سدان (Sedan) و هاچ بک (Hatchback) طراحی شده و به بازارهای جهانی خودرو عرضه می گردد. مزدا 3 خودرویی است که علاوه بر مصرف مناسب سوخت قیمت مناسبی نیز داشته ولی با تجهیز به سیستم فنربندی خشک، طراحی بدنه اسپرت و جذاب و طراحی داخلی و کابین مجلل خود، یک شخصیت خاص داشته و این خودروی کوچک را به یک نمونه متفاوت در بین انبوه خودروهای موجود در این کلاس تبدیل می کند. مزدا 3 مدل 2017 یکی از معدود خودروهایی است که هنوز سیستم انتقال قدرت 6 سرعته دستی را به عنوان یک گزینه انتخابی (آپشن) در اختیار علاقمندان قرار می دهد.
موتور نصب شده بر روی مزدا 3 بدون اینکه موجب کاهش قدرت تولیدی گردد، مصرف سوخت پایینی داشته و از این لحاظ این خودرو را به نمونه ای ممتاز تبدیل می نماید. این توانایی در تمامی موتورهای موجود برای این خودرو وجود داشته ولی قابلیت های خود را در نمونه 2.5 لیتری که بطور سفارشی بر روی این خودرو نصب می گردد بیشتر نشان می دهد. این خودرو هندلینگ مناسبی داشته که در هنگام عبور از پیچ ها بیشتر به چشم می آید. تیپ GT این خودرو نیز به امکاناتی نظیر روکش های چرمی صندلی ها، سیستم صوتی ساخت شرکت Bose و صندلی های مجهز به گرم کننده نیز مجهز شده است. علاوه بر این تجهیزات شرکت مزدا این امکان را به خریداران داده که سیستم های با تکنولوژی بالا و جدید مانند سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control) با استفاده از امواج رادار که سرعت خودرو را با توجه به ترافیک پیش رو و فاصله با خودروی جلویی تنظیم می کند نیز برای خودروی خود سفارش دهند.


قابلیت ها و امکانات جدید موجود در مزدا 3 مدل سال 2017 میلادی چیست؟
شرکت مزدا برای سال 2017 میلادی مدل مزدا 3 خود را با تغییراتی جدید به بازار عرضه نموده است. نما و طراحی جدید در بخش عقب و جلوی خودرو، غربیلک فرمان (Steering Wheel) با طراحی جدید، حجیم تر شدن جیب های موجود بر روی درها و تغییرات ظاهر و عملکرد در سیستم چند رسانه ای خودرو نمونه هایی از این تفاوت ها برای مدل جدید هستند. در این خودرو از تکنولوژی جدید و پیشرفته G-Vectoring Control مخصوص شرکت مزدا (سیستمی پیشرفته برای کنترل نرم تر و نامحسوس تر در هنگام عبور از پیچ ها) نیز به طور استاندارد در تمامی مدل ها و تیپ ها استفاده شده است. از دیگر امکانات موجود در این خودروی جدید می توان به سیستم ترمز الکترونیکی در هنگام پارک (Electronic Parking Brake) اشاره کرد. تیپ های مختلف این خودرو نیز دچار تغییراتی شده اند و به طور مثال تیپ SkyActiv این خودرو که مجهز به موتور ۴ سیلندر 2 لیتری و گیربکس اتوماتیک بوده به مدل جدید رانندگی به نام اسپرت (Sport) مجهز شده است.


نقاط ضعف و قدرت مزدا 3 مدل سال 2017 میلادی
طراحی بدنه جذاب و مد روز، ابزار و ادوات با کیفیت بالا و مجلل در داخل کابین، عملکرد بالا و مناسب پیشرانه و موتور، قیمت مناسب و مصرف سوخت پایین از مهم ترین ویژگی های مزدا 3 نسل جدید بوده و از نقاط ضعف آن می توان به ظاهر بسیار ساده و ارزان قیمت و کند و گیج کننده سیستم سرگرمی / اطلاعات (Infotainment System)، سواری خشک با استفاده از رینگ های 18 اینچی و عملکرد همراه با تکان و ضربه موتور چهار سیلندر 2 لیتری اشاره کرد. مزدا 3 نسل جدید مدل سال 2017 میلادی در تیپ ها و مدل های مختلفی عرضه می گردد. مدل پایه این خودرو قیمتی برابر با 18.700 دلار ( داشته و در بالاترین تیپ به قیمت 31.000 دلار  به مشتریان عرضه می گردد.


مصرف سوخت
مزدا 3 جدید به دو نوع موتور به بازار عرضه می گردد. اولین موتوری که برای این خودرو در نظر گرفته شده یک موتور چهار سیلند 2 لیتری بوده که توانایی تولید نیرویی برابر با 155 اسب بخار را دارد. این مدل به یک جعبه دنده 6 سرعته دستی مجهز بوده که قابلیت تعویض با یک نمونه 6 سرعته اتوماتیک را نیز دارد. این خودرو با استفاده از گیربکس دستی مصرف سوختی معادل  8.7 لیتر در هر 100 کیلومتر مسیر شهری داشته و مصرف آن در هنگام طی مسیرهای  بزرگراهی معادل 6.3 لیتر در هر 100 کیلومتر است. این خودرو با استفاده از گیربکس اتوماتیک اندکی کم مصرف تر بوده و مصرف سوختی معادل  8.4 لیتر در هر 100 کیلومتر مسیر شهری داشته و مصرف آن در هنگام طی مسیرهای  بزرگراهی معادل  6.3 لیتر در هر 100 کیلومتر است.
مزدا قابلیت تجهیز به یک موتور قوی تر به صورت سفارشی را دارد. این موتور چهار سیلندر که حجمی برابر با 2.5 لیتر دارد، توانایی تولید نیرویی برابر با 184 اسب بخار را دارد. این موتور با استفاده از تکنولوژی بالا ساخته شده و توانسته بدون کاهش توانایی های دینامیکی، مصرف سوخت خودرو را نیز پایین نگه داشته و آن را در حد و اندازه های مدل 2 لیتری این خودرو قرار دهد. مصرف سوخت این مدل از پیشرانه برای مزدا 3 معادل 9.4 لیتر در هر 100 کیلومتر با گیربکس دستی خواهد بود. مصرف نمونه ها مجهز به جعبه دنده اتوماتیک نیز پایین تر از نمونه های مجهز به گیربکس دستی بوده و این خودرو مصرفی معادل  8.7 لیتر در هر 100 کیلومتر مسیر شهری داشته و مصرف آن در مسیرهای بزرگراهی معادل  6.5 لیتر در هر 100 کیلومتر است.
مصرف سوخت این خودرو در نمونه هاچ بک پایین تر بوده و این خودرو قادر به طی مسافتی برابر با 9 لیتر در هر 100 کیلومتر مسیر شهری بوده و با استفاده از یک گالن سوخت  6.7 لیتر در هر 100 کیلومتر را در بزرگراه ها را با گیربکس دستی خود طی خواهد کرد. البته مدل هایی از مزدا 3 جدید که از تکنولوژی بازیافت نیروی ترمز (i-ELOOP) استفاده می کنند مصرف سوخت کمتری داشته و در مدل سدان  8.4 لیتر در هر 100 کیلومتر در شهر 6.3 لیتر در هر 100 کیلومتر در بزرگراه را دارد. مدل هاچ بک نیز مصرفی معادل  8.7 لیتر در هر 100 کیلومتر مسیر شهری داشته و مصرف آن در بزرگراه ها برابر با  6.5 لیتر در هر 100 کیلومتر خواهد بود.


تجهیزات پایه و امکانات سفارشی
مزدا 3 جدید در چهار تیپ اسپرت (Sport)، تورینگ (Touring)، تورینگ 2.5 و گرند تورینگ (Grand Touring) به بازار های جهانی عرضه می گردد و خریداران این گزینه را دارند که از بین دو نمونه سدان 4 در و هاچ بک 5 در مورد مورد علاقه خود را انتخاب نمایند. مزدا 3 جدید در تیپ اسپرت خود که با قیمتی معادل 18.700  در مدل سدان و 19.930 دلار در مدل هاچ بک عرضه می گردد، به امکاناتی مانند روشن و خاموش کردن خودرو بدون استفاده از کلید با استفاده از دکمه، جعبه دنده 6 سرعته دستی، قفل مرکزی، آیینه های با قابلیت تنظیم بصورت الکترونیکی، سیستم تهویه مطبوع نسل قدیم (Air Conditioning)، ورود به خودرو بدون نیاز به کلید (Keyless)، رینگ های فولادی 16 اینچی، صندلی های عقب با قابلیت خم شدن، سیستم صوتی مجهز به 6 بلندگو همراه با ورودی USB، سیستم کنترل سرعت (Cruise Control)، سیستم ارتباطی بدون سیم بلوتوث، سیستم ارتباطی مخصوص شرکت مزدا (MazdaConnect) در سیستم چند رسانه ای خودرو، دوربین کمکی دنده عقب و فرمان با قابلیت تنظیم ارتفاع (فرمان تلسکوپی) به صورت استاندارد مجهز گردیده است.
تیپ بعدی مزدا 3 جدبد مدل تورینگ بوده که با قیمت 21.300 دلار  در مدل سدان و 23.800  در مدل هاچ بک به مشتریان ارائه می گردد. این مدل علاوه بر امکانات مدل اسپرت، از رینگ های 18 اینچی آلیاژی، چراغ های جلو خودکار، برف پاک کن های مجهز به سنسور تشخیص باران، صندلی های مجهز به روکش چرمی، صفحه نمایش 7 اینچی رنگی لمسی، سیستم ترمز اتوماتیک شهری (Forward Collision Detect with Automatic Brake)، صندلی راننده با قابلیت تنظیم در 6 جهت مختلف به صورت الکترونیکی، چراغ های مه شکن با استفاده از لامپ های هالوژن، صندلی های جلو مجهز به گرم کننده، سیستم پیشرفته ورود و استارت خودرو بدون کلید، سیستم تشخیص نقطه کور (Blind-Spot Monitoring System)، سیستم هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی خودرو (Rear Cross Traffic) و آینه های جانبی مجهز به گرم کننده نیز برخوردار است. این مدل در گونه هاچ بک به صورت استاندارد به یک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک مجهز شده است. تیپ تورینگ 2.5 نیز تمامی این امکانات را داشته و تنها تفاوت آن با مدل تورینگ در استفاده از یک موتور قدرتمند تر چهار سیلندر 2.5 لیتری بوده و با قیمت 23.230 دلار  به خریداران عرضه می گردد.
بالاترین مدل مزدا 3 نسل جدید مدل سال 2017 میلادی نیز مدل گرند تورینگ است که قیمتی معادل 23.980 دلار   برای مدل سدان و 24.730 دلار   برای مدل هاچ بک دارد. از امکانات اضافی این مدل نسبت به تیپ های پایین تر می توان به سیستم تهویه مطبوع دوگانه خودکار (Dual Zone Climate Control)، روکش مخصوص و دانه دانه چرمی صندلی ها، سیستم صوتی ساخت شرکت Bose با 9 بلندگو و سیستم نمایش اطلاعات بر روی بخش جلویی شیشه راننده (Head Up Display) اشاره نمود. گزینه های سفارشی (آپشن) نیز برای مدل اسپرت مزدا وجود دارد. از نمونه های این تجهیزات اضافی می توان به بسته تکمیلی این خودرو اشاره کرده که شامل رینگ های 16 اینچی آلیاژی، آیینه های جانبی مجهز به گرمکن به تجهیز به چراغ راهنما، روکش های با کیفیت بالای صندلی ها، چراغ های جلویی با عملکرد اتوماتیک، برف پاک کن های مجهز به سنسور تشخیص بارش باران، سیستم تشخیص نقطه کور و سیستم هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی خودرو اشاره کرد.
یک بسته تکمیلی نیز برای مدل تورینگ وجود داشته که سیستم صوتی این خودرو را به 9 بلندگو ساخت شرکت Bose مجهز می کند. از دیگر مواد موجود در این بسته برای مدل تورینگ می توان به سان روف الکترونیکی، اشتراک چهار ماهه سیستم پخش رادیو SiriusXM ، باله عقبی و آنتن مخصوص به شکل دم کوسه اشاره نمود. تیپ گرند تورینگ هم قابلیت تجهیز به امکاناتی از قبیل سیستم بازیابی نیرو در هنگام ترمز، چراغ های جلویی مجهز به لامپ های LED، سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control)، غربیلک فرمان مجهز به گرمکن، سیستم هشدار خروج از خطوط جاده (Lane Departure Warning)، سیستم حفظ خودرو در بین خطوط جاده (Lane Keep Assist) و سیستم هشدار برخورد از جلو (Forward Collision Warning) اشاره کرد.


امنیت و تجهیزات کمکی رانندگی
مزدا 3 جدید از سازمان NHTSA در تمامی آزمون ها بجز تست چپ شدن (Rollover Test) که موفق به دریافت 4 ستاره از پنج ستاره ممکن شده، نمره کامل پنج ستاره ایمنی را دریافت نموده است.  این خودرو در آزمون های موسسه غیر دولتی IIHS  نیز عملکرد خوبی داشته و موفق به دریافت عنوان Top Safety Pick را دریافت نموده است.

تجربه رانندگی
مزدا 3 جدید مدل سال 2017 میلادی در تمامی مدل ها و تیپ ها سواری مناسب و متعادلی دارد که برای یک خودرو با این سایز قابل قبول است. مهندسین شرکت مزدا تمرکز خود را بر روی سیستم فرمان پذیری این خودرو قرار داده اند که این مساله موجب عملکرد مناسب این خودرو در هنگام عبور از پیچ ها شده است و هیچ گونه بیش فرمانی (OverSteer) و کم فرمانی (UnderSteer) در هنگام عبور از پیچ ها رخ نداده و خودرو در کنترل کامل راننده قرار دارد. شتابگیری این خودرو در مدل مجهز به موتور چهار سیلندر 2 لیتری اندکی کند بوده ولی نمی توان آن را خودرویی کند نامید. عملکرد موتور 2.5 لیتری خوب بوده و مزدا 3 مجهز به این پیشرانه خودرویی پرشتاب و سریع خواهد بود. کابین این خودرو نیز مناسب بوده و با تجهیز به تعداد زیادی از ابزار و ادوات کمکی و سرگرمی و اطلاعات، فضای مناسبی را برای راننده و سرنشینان فراهم می کند. افراد بلند قد نیز با توجه به فضای زیاد موجود برای پاها و سرها هم در قسمت جلو و هم در بخش عقبی خودرو مشکلی خاصی نخواهند داشت و می توانند در حین طی مسیر با این خودرو تجربه آرام و راحتی را تجربه نمایند.

رقبای مزدا 3 مدل 2017
از رقبای مزدا 3 جدید مدل سال 2017 می توان به خودروهایی مانند فورد فوکاس (Ford Focus) که توانایی تجهیز به یک پیشرانه مجز به توربوشارژر را دارد، هوندا سیویک (Honda Civic) که نسل حدید آن برای سال 2017 میلادی به بازارهای جهانی ارائه شده است و مدل های دست دوم و کارکرده آئودی A3 در مدل تولید سال 2015 میلادی که از سیستم انتقال قدرت به چهار چرخ (AWD) استفاده می کند اشاره کرد.

سخن آخر

مزدا 3 نسل جدید خودروی مناسبی است و پیشنهاد ما انتخاب مدل گرند تورینگ مجهز به موتور چهار سیلندر 2.5 است که در کنار داشتن ظاهر مناسب و امکانات مناسب، از موتور و پیشرانه پر قدرتی سود برده و عملکرد و شتابگیری آن نیز مناسب است. در محموع این خودرو هر امکانات و قابلیتی را که از یک خودروی سایز کوچک (Compact) انتظار دارید را به شما داده و یک انتخاب خوب و هوشمندانه در این رنج قیمتی بحساب می آید.