ماشین BYD Denza 400 اشاره‌ای به آینده ماشین الکتریکی دایملر دارد

در اوایل سال جاری کمپانی دایملر (Daimler) شروع به توسعه باتری های پرچمداری کرد که برای آینده ماشین های الکتریکی مرسدس بنز بسیار حیاتی نشان می داد. اکنون به نظر می رسد که در این زمینه همه چیز در زیر چتر دایملر در حال حرکت است. البته این موضوع چندان عجیب هم نخواهد بود. دایملر یک شرکت خودرو ساز آلمانی بوده که هم اکنون بعد از تویوتا و گروه فولکس واگن به عنوان سومین خودروساز بزرگ جهان شناخته می شود.

ماشین BYD Denza 400 از همان پلت فرمی استفاده کرده که در زمان راه اندازی خودروی الکتریکی کلاس – بی از آن استفاده شد؛ اما با پیشرفت هایی در فرآیند تولید همراه شده است. در واقع باتری به کار رفته به همان اندازه باتری قدیمی است؛ اما شعاع حرکتی آن به دو برابر افزایش یافته است. اگر چه این خودرو مطمئنا زیباترین خودروی جهان نیست؛ اما ماشین BYD Denza 400 خودرویی است که محدوده حرکتی قابل توجهی دارد. در واقع شعاع حرکتی این خودرو در بین ماشین های الکتریکی از جایگاه خوبی برخوردار است. به لطف پیشرفت در فرآیند تولید، پکیج باتری قبلی دایملر که 45 کیلو وات ساعت قدرت داشت به 62 کیلو وات ساعت افزایش یافته؛ اما جالب اینجاست که این تغییر بدون هیچ اختلافی در اندازه آن صورت گرفته (اندازه باتری همان است که در مدل قبلی مشاهده می شد ولی ظرفیت آن تقریبا 1.5 برابر شده است).

حداکثر برد این باتری در حال حاضر چیزی نزدیک به 400 کیلومتر (249 مایل) است. این بدان معنی است که با ماشین BYD Denza 400 تنها 8 کیلومتر کمتر از مدل اس تسلا با باتری 60 کیلو وات ساعت می توان پیمود. البته چند روز قبل کمپانی تسلا اعلام کرد که قصد دارد تا مدل S و مدل X خود را با یک به روزرسانی به یک باتری 100 کیلو وات ساعتی تکمیل کند. تسلا ادعا کرده که با این به روزرسانی مدل S با شتاب صفر تا صد 2.5 ثانیه‌ ای، تبدیل به سومین خودروی سریع دنیا خواهد شد و جالب آن که شعاع حرکتی آن به 507 کیلومتر افزایش خواهد یافت؛ اما اکنون مدل S با باتری 60 کیلو وات ساعتی تنها 8 کیلومتر از این خودروی برقی چینی دورتر خواهد رفت.

بر اساس گفته های کمپانی BYD، بیشترین رفت و آمد مسافران چینی محدوده ای بین 50 تا 80 کیلومتر در روز را پوشش می دهد و با این وجود خودروی Denza 400 با یک بار شارژ می تواند برای رفت و آمد یک هفته ای این افراد کفایت کند. هوبرتوس تروسکا (Hubertus Troska) عضو هئیت مدیره کمپانی Daimler AG می گوید: “در حال حاضر ارائه وسایل نقلیه الکتریکی امن و قابل اعتماد از اهداف اولیه ماست. ماشین BYD Denza 400 با محدوده حرکتی به روز شده با باتری های جدید می تواند برای مشتریان چینی ما تجربه یک رانندگی راحت تر و بهبود یافته تری را به ارمغان بیاورد. ما با اعتماد به نفس درباره آینده وسایل نقلیه با انرژی های جدید در این کشور صحبت می کنیم.”

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas.com