کامیون ولوو با قدرت 2400 اسب بخار و سرعتی برابر با پورشه 911 ساخته شد

کمپانی ولوو با ساخت کامیون شوالیه ی آهنی (Iron Knight) که 2400 اسب بخار قدرت دارد و سرعت آن با ماشین پورشه 911 برابری می کند، بسیاری از رکوردها را شکسته است. نیمه کامیون ها و رکوردهای سرعت اساسا با هم همخوانی ندارند؛ اما بخش کامیون سازی کمپانی ولوو (Volvo Trucks) موفق به ساخت و توسعه ی یک ماشین بزرگ شده که اخیرا دو رکورد جهانی گینس را در سوئد شکسته است.

کامیون آزمایشی ولوو با نام شوالیه ی آهنی کار خود را آغاز کرده است؛ نامی که در مجموع کمی گمراه کننده است. بدنه ی جایگاه مخصوص راننده از فیبر کربن ساخته شده تا بتواند وزن این وسیله را تا جایی که امکان دارد، کاهش دهد. این کامیون از یک طراحی منحصر به فرد بهره می برد که در مقایسه با سایر ماشین های بزرگ موجود در بازار، ظاهری شبیه به ماشین های آینده را به آن بخشیده است و از میان آنها می توان به طراحی داخلی ساده با قفس چرخشی و صندلی سطلی ریکارو (Recaro) اشاره کرد.

کامیون شوالیه ی آهنی بر مبنای خط تولید کامیون های معمولی FH ولوو ساخته شده است. با اینحال، مهندسان  تغییرات چشمگیری را در قسمت میانی ماشین به وجود آورده اند. یک موتور دیزلی توربو با حجم 12.8 لیتر در نظر گرفته شده تا قدرت آن را به 2400 اسب بخار و گشتاور آن را به 4425 پوند-فوت (6000 نیوتن-متر) برساند. تغییرات دیگری از جمله نصب چهار توربوشارژر و اینترکولر آب سرد نیز برای آن در نظر گرفته شده است. نکته ی جالب توجه درباره ی این غول بنزینی این است که میزان قدرت چشمگیر آن از طریق سیستم انتقال قدرت اتوماتیک با دو کلاچ به چرخ های آن منتقل می شود.

در نتیجه ی این تغییرات، این غول آهنی 9000 پوندی (4082.3 کیلوگرم) می تواند سرعت صفر تا صد را در عرض 4.6 ثانیه به دست آورد که این میزان، نزدیک به  سرعت پورشه 911 برآورد شده است. کامیون شوالیه ی آهنی ولوو می تواند مسافت 500 متر را در عرض 13.7 ثانیه و با میانگین سرعت 81 مایل بر ساعت (130.3 کیلومتر بر ساعت) و مسافت یک کیلومتر را در عرض 21.2 ثانیه و با میانگین سرعت 105 مایل بر ساعت (168.9 کیلومتر بر ساعت) طی کند. این اولین بار است که یک ماشین بزرگ می تواند چنین رکوردهایی را به دست آورد. لازم به ذکر است که سرعت این ماشین در یکی از دو آزمایش بالا، به 171 مایل بر ساعت معادل 275.1 کیلومتر بر ساعت رسید.

شکستن رکوردهای سرعت در ماشین های بزرگ و سنگین روی خشکی، تنها برای جلب توجه عمومی انجام نمی شود؛ کمپانی ولوو در این باره توضیح داد که برای گسترش تحقیقات و توسعه این دردسرها را به جان خریده است. در این تکنولوژی از قابلیت هایی استفاده شده که بتواند سرعت شوالیه ی آهنی را به سرعت ماشین های اسپرت برساند.

کلز نیلسون، مدیر عامل Volvo Trucks طی بیانیه ای تشریح کرد: "هدف ما، ایجاد بینش جدید در راه حل های طراحی و فنی بود. قصد بر این است که بخشی از اینها را به روند تولید سری نیمه کامیون هایمان انتقال دهیم."

نویسنده: زهرا جانعلیزاده

منبع: digitaltrends.com