تفاوت دنا با دنا پلاس

هفته‌ی پیش همزمان با رونمایی از خودروی پژو 207 صندوق‌دار، شاهد معرفی خودروی دنا پلاس هم بودیم. اکنون با گذشت 5 سال از وارد شدن خودرو دنا به بازار کشور، شرکت ایران‌خودرو مدل دنا پلاس این اتومبیل را هم به بازار کشور فرستاد. گفتنی است این پایان ماجرای دنا نیست چرا که ایران‌خودرو تصمیم دارد علاوه بر دنا پلاس، در سال‌های آینده مدل‌های دنا توربوشارژ و دنا اتوماتیک را هم به فروش برساند. تا اینجا آنچه مشخص است این است که دنا پلاس فاقد جعبه‌دنده‌ی خودکار و موتور توربوشارژ است در واقع دنا پلاس تفاوتی از نظر امکانات فنی با دنا ندارد بلکه تفاوت این دو خودرو مربوط به بدنه است.

اما تفاوت‌ها در چیست؟
نخستین تفاوتی که در ظاهر دنا پلاس با دنا وجود دارد، وجود سانروف در آن است. دنا پلاس را می‌توان اولین خودروی ملی نامید که دارای سانروف و دوربین دنده عقب به صورت پیش‌فرض است. امید است که این روند خوب در سایر محصولات ساخت این شرکت هم ادامه پیدا کند و آپشن هایی مثل دوربین دنده عقب و سانروف در دیگر خودروهای ایران‌خودرو هم به صورت پیش‌فرض ارائه شود. دومین تغییر در دنا پلاس مربوط به چراغ‌های LED دی‌لایت است. این امکان در چراغ‌های قسمت جلو قرار داده شده است. الگوبرداری از برندهایی نظیر بی‌ام‌و و بنز به عنوان برندهای سطح اول جهانی باعث شده ایران‌خودرو هم به چراغ‌های عقب و جلوی دنا پلاس چراغ‌های نئونی اضافه کند. این موضع باعث شده این خودرو از نظر جذابیت‌های بصری از دنا پیشی بگیرد.

مشخصات فنی
دنا پلاس از منظر مشخصات فنی کاملا مشابه دنا است. هم دنا و هم دنا پلاس از موتوری با حجم 1700 سی‌سی (یا به طور دقیق تر 1646) استفاده می‌کنند که چهار سیلندر و شانزده سوپاپ دارد. بیشینه قدرت این موتور معادل 115 اسب بخار است که در 6 هزار دور به دست می‌آید. هردو خودرو دارای استاندارد آلایندگی یورو 4 هستند. زمان رسیدن از شتاب صفر به صد کیلومتر برای آن‌ها 12.03 ثانیه است و می‌توانند به بیشینه سرعت 190 کیلومتر در ساعت برسند. مصرف سوخت برای هر دو خودرو 8.1 لیتر برای هر 100 کیلومتر است.

قیمت
در حال حاضر قیمت دنای دسته اول در نمایندگی‌های ایران‌خودرو 42 میلیون و 549 هزار تومان است درحالی‌که این خودرو در بازار آزاد با نرخ 45 میلیون تومان به خرید و فروش می‌شود. گفته‌شده که قیمت دنا پلاس صفر هم در نمایندگی‌ها و کارخانه‌ی ایران‌خودرو مبلغی در حدود 46 میلیون و 500 هزار تومان به فروش برسد. این قیمت برای بازار آزاد در حول‌وحوش 49 میلیون تومان خواهد بود.