ایکاپ، شرکت مشترک ایران خودرو و پژو

ایران خودرو، با نام پیشین ایران ناسیونال، شرکت خودروسازی ایرانی است،که در سال   1341 توسط برادران خیامی با سرمایه مالی ۱۰۰۰ میلیون ریال بنیانگذاری شد. این شرکت مهم‌ترین شرکت خودروسازی ایرانی است، که انواع خودروهای سبک و سنگین را با همکاری شرکای خارجی یا به تنهایی مونتاژ می‌کند. گروه صنعتی ایران خودرو بزرگ‌ترین شرکت خودرو سازی ایران و خاورمیانه ‌است که به طور متوسط ۵۰ تا ۵۵ درصد تولید خودرو ایران را به طور دائم به خود اختصاص داده ‌است. در سال ۱۳۵۳ با افزایش قیمت نفت و درآمدهای ارزی، شرکت ایران ناسیونال به منظور حفظ بازار تصمیم به تولید پژو گرفت و سهام شرکت نیز در همین سال وارد بورس گردید و حدود ۴۵ درصد از سهام شرکت به عموم واگذار شد. در اواخر سال ۱۳۵۶ و اوایل سال ۱۳۵۷ با توجه به این نکته که پیکان قدیمی شده بود، تعویض آن در دستور کار قرار گرفت و بر همین اساس به منظور تولید خودروی جدیدتری با پژو فرانسه مذاکراتی انجام گرفت که در نهایت منجر به عقد قرارداد تولید پژو ۳۰۵ شد. اما قبل از انجام کار و همزمان با وقوع انقلاب اسلامی تمامی صنایع، ملی و در اختیار دولت قرار گرفت. از سال ۱۳۷۴ شرکت ایران خودرو همکاری خود با شرکت پژو فرانسه را آغاز کرد. با موتوتل همراه باشید.
در سال  ۱۳۸۴ درآمدشرکت پژو از بازار خودرو ایران یک میلیارد یورو بود. در سال ۱۳۹۱ با بالا گرفتن تحریم‌ها علیه ایران و پس از قراردادهای پژو با جنرال موتورز آمریکا، پژو روابطش را با ایران خودرو قطع کرد. در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ پژو طبق یک قرارداد به ارزش ۴۰۰۰میلیون یورو (معادل ۱۳ تریلیون ریال) که با ایران خودرو به امضا رسید، به بازار ایران بازگشت که طی آن انتقال خط تولید پژو ۲۰۸ و  ۳۰۱  در دستور کار قرار گرفت.دفاتر شرکت ایران خودرو در کشورهای آلمان، فرانسه، انگلستان، امارات متحده عربی، چین و ترکیه نیز دایر هستند. ایران خودرو تاکنون در کشورهای ونزوئلا، سنگال، عراق، سوریه و جمهوری آذربایجان کارخانجاتی را برای تولید خودرو احداث کرده‌است. شایان ذکر است علاوه بر سایت‌های تولیدی شرکت ایران خودرو در خارج از کشور، این شرکت از طریق شبکه نمایندگان فروش و خدمات پس از فروش خود در جهان سالانه بیش از ۱۰ درصد از تولیدات خود را به حدود ۴۰ کشور خارجی صادر می‌کند. میزان صادرات شرکت ایران خودرو که از اوایل دهه ۸۰ رشد چشمگیری یافت و در سال ۱۳۸۷ از مرز یک صد هزار دستگاه گذشت. در بهمن ماه ۱۳۹۴ ایران‌خودرو برای مشارکت در تولید محصولاتش با کشور عمّان به توافقی رسید که به موجب آن این شرکت با مشارکت غیر نقدی و ارائه‌ی خدمات فنی مهندسی به بخش خصوصی دولت عمّان اقدام به راه اندازی خطوط تولید محصولات ایران‌خودرو در این کشور نماید. این همکاری هم اکنون نیز ادامه دارد و توافقاتی نیز در این زمینه انجام گرفته است. که در ادامه به آن می پردازیم
:

  •  ایجاد شرکت همکاری مشترک در یک سایت صنعتی در تهران برای تولید آخرین نسل خودروهای پژو با پلتفرمی که برای توسعه محصولات آتی ایران خودرو نیز مورد بهره برداری قرار گیرد.
  •  ظرفیت سازی برای صادرات محصولات تولیدی شرکت همکاری مشترک در منطقه
  •  بازسازی قرارداد ساخت خودروها با برند پژو که در حال حاضر در ایران تولید شده است.

اولین تولیدات شرکت ایکاپ در نیمه اول سال 96 در تهران وارد بازار خواهد شد. این شرکت آخرین نسل از تولیدات شرکت پژو را نیز وارد کشور خواهد کرد که اولینِ آن، سری خودروهای 508 خواهد بود. برای رضایت مشتریان محترم تمام خدمات در مراکز خدمات پس از فروش و نمایندگی-های مجاز در دسترس خواهد بود. مطابق برنامه ریزی¬ها، تولیدات شرکت مشترک ایران خودرو و پژو (ایکاپ) به صورت افزایشی تا سال 1399 به بیش از 200.000 خودرو می‌رسد.