نقد و بررسی چانگان  CS75، شاسی بلند لوکس سایپا

رشد خودروهای چینی و تنوع آن ها به‌حدی زیاد شده که هر سال شاهد حضور چند مدل از این خودروها در کشورمان هستیم. این خودروها در گذشته، نه‌تنها زیبا نبوده، بلکه از لحاظ ایمنی هم بسیار نا امید کننده نیز بودند. اما رشد صنعت خودروسازی چین دیگر غیرقابل انکار است. یکی از شرکت‌های مطرح در این کشور، خودروسازی چانگان است. سایپا نیز از دومین شاسی بلند چینی خود رونمایی کرد و به احتمال زیاد از سال آینده آن را وارد بازار می کند، خودرویی که می‌تواند رقیب هایما S7 توربو ایران خودرو باشددر چانگان CS75 دیگر مانند گذشته خبری از کپی کاری نیست و محصولی با شکل و شمایل آن در هیچ کجای دنیا دیده نشده است. خبری که برای ما هم امیدوار کننده خواهد بود. شاید در طراحی این خودرو از مدلی الهام گرفته شده باشد ولی دیگر مثل گذشته خودروهای چینی، کپی برابر اصل نخواهد بود.

دومین CS چانگان
تعداد شاسی بلندهای چانگان پنج عدد بیشتر نیست، اولین آن
CS35 بود که در سال 2013 وارد بازار چین شد و امسال نیز تولید آن در ایران آغاز شد. CS75 دومین بود که رونمایی آن مصادف با اواخر سال 2013 بود. سومین خودرو CS15 بود که اوایل سال 2016 فروشش در چین آغاز شد و CS15 نیز نمونه دیگری است که گفته می شود رقیب ام وی ام X22 است و دیگری که لوکس‌ترین آن‌ها به حساب می‌آید CS95 استپنجمین و آخرین عضو خانواده شاسی‌بلندهای CS نیز CS55 نام دارد؛ CS55 محصول کاملا جدیدی است که هنوز رونمایی نشده و احتمالا از ابتدای 2018 برای رقابت با مدل‌هایی مانند جک S3 یا ام‌وی‌ام X33S راهی بازار چین می‌شود. اما صحبت امروز ما در مورد عرضه احتمالی دومین CS چانگان در ایران است.

چه آپشن هایی؟
این کمپانی آپشن هایی نیز برای جذب مشتریان و رضایت آن ها در نظر گرفته است. آپشن هایی چون سیستم ورود بدون کلید هوشمند با دکمه استارت، کروز کنترل، تهویه مطبوع تمام اتوماتیک، سانروف برقی، پوشش چرمی فرمان، فرمان الکتریکی حساس به سرعت، دوربین دید عقب، سیستم نمایشگر فشار باد لاستیک‌ها
(TPMS، صندلی‌های چرمی، صفحه نمایشگر لمسی به سایز 7 اینچ، کروز کنترل لامپ‌های چراغ‌های جلو از جنس HID، سنسورهای پارک، روشنایی اتوماتیک چراغ‌های جلو، کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان + CD + MP3 و پورت USB + AUX، سیستم صوتی با 8 عدد بلندگو، شیشه‌های ضد اشعه ماوراءبنفش و شیشه عقب بخار زدا.

چه پیشرانه‌ای؟
از لحاظ موتور هم چانگان گزینه‌های خوبی را برای این مدل درنظر گرفته است
. CS75 با دو موتور 2.0 لیتری تنفس طبیعی و 1.8 لیتری توربو عرضه شده است. پیشرانه ۲لیتری قادر است 155 اسب بخار قدرت تولید کند که این نیرو از طریق گیربکس ۶سرعته دستی در اختیار خودرو قرار می‌گیرد. موتور 1.8 لیتری مجهز به توربو شارژر می‌تواند 174 اسب بخار نیرو و 230 نیوتن متر گشتاور تولید نماید و برای این مدل نیز گیربکس شش سرعته اتومات در نظر گرفته شده است. مصرف سوخت این موتور عدد ۸.۸لیتر را نشان می‌دهد که در بین خودروهای داخلی، مصرف خوبی محسوب می‌شود و احتمالا گزینه سایپا نیز همین مدل خواهد بود.

  • پیشرانه                   1.8 لیتری توربو                     2.0 لیتری
  • گیربکس                 6 سرعته اتومات               6 سرعته دستی
  • قدرت                           174hp                           155hp
  • گشتاور                        230nm                          200nm
  • مصرف ترکیبی             8.8 لیتر                      8.1 تا 8.5 لیتر

چه قیمتی؟
البته این خودرو به‌همان اندازه که با کیفیت و زیبا است، گران نیز هست و در چین از 108 هزار یوان تا  ۱۴۴
هزار یوان قیمت‌گذاری شده است. بنابراین نباید انتظار داشت این خودرو با قیمت کمتر از ۸۰الی ۹۰میلیون تومان در کشورمان عرضه شود و با توجه به قیمت‌گذاری خودرو در ایران، احتمال اینکه چانگان CS75 با قیمت بیشتر از ۱۰۰میلیون تومان فروخته شود، وجود دارد. البته موفقیت فروش یک خودرو همیشه به‌دنبال قیمت مناسب آن خواهد بود و اگر این خودرو با قیمت‌گذاری منصفانه عرضه شود، احتمالا شاهد حضور تعداد زیادی از CS75های چانگان در خیابان‌های کشورمان خواهیم بود.