شروع به کار اولین تاکسی های خودران در سنگاپور

اولین تاکسی های خودران به صورت آزمایشی در سنگاپور شروع به کار کرده و آماده سوار کردن مسافران هستند. این طرح آزمایشی هنوز به صورت محدود در دسترس بوده و به عنوان نقطه عطفی در توسعه ماشین های خودران به شمار می آیند. با تک بوک همراه باشید

تنها 6 ماشین خودران توسط گروه نوتونومی (NuTonomy) که یک گروه وابسته به دانشگاه MIT هستند، برای این کار آماده شده اند که از جمله ی این ماشین ها می توان به رنو Zoes و میتسوبیشی i-MiEV اشاره کرد (MiEV مخففِ عبارت وسیله نقلیه الکتریکی نوآورانه میتسوبیشی است). علاوه بر آن، در حال حاضر محدوده حرکتی در نظر گرفته شده برای این تاکسی ها، دایره ای به شعاع 2.5 مایل مربع (حدودا 6.5 کیلومتر مربع) است.

راه اندازی این تاکسی ها به صورت آزمایشی بدین معنی است که نوتونومی توانسته اوبر (Uber) را شکست داده و تبدیل به اولین شرکتی شود که تاکسی های خود را به صورت عمومی مورد آزمایش قرار می دهد. اوبر هفته گذشته اعلام کرد که در ماه جاری قصد دارد ماشین های خودران خود را در پیتسبورگ آزمایش کند. عملکرد این دو کمپانی نیز متفاوت است. تاکسی های اوبر به صورت تصادفی به کاربران اختصاص داده می شوند اما تاکسی های نوتونومی پیش از آنکه شهروندان تقاضای تاکسی کنند از مردم تقاضا می کنند که سوار آن ها شوند. در تاکسی های نوتونومی، یک مهندس پشت فرمان آن نشسته و آماده است تا در شرایط اضطراری عکس العمل نشان دهد. همچنین در صندلی های عقب خودرو، یک محقق نشسته و یادداشت برداری می کند. اوایل سال جاری میلادی، یکی از نویسندگان وب سایت ریکود (Recode) با نام جوانا بویان درون یکی از تاکسی های خودران نوتونومی نشسته بود و تجربه خود با این تاکسی را در مقاله ای منتشر ساخت. بویان خاطر نشان کرد که این ماشین با وجود برخی توقف های ناگهانی و مانورهای نسبتا ضعیف و نابلد، باز هم می تواند در خیابان های سخت و پیچ در پیچ، مسافران را امن و سلامت به مقصد برساند.

او در قسمت از مقاله خود اینچنین می نویسد: "در بخشی از درایو تست، این ماشین از ماشین دیگری که در سمت چپ خیابان ایستاده بود عبور کرد. برای انجام این کار، این ماشین به سمت راست تغییر مسیر داد و برای اینکه از ماشین متوقف شده سبقت بگیرد، ناگهان به سمت چپ تغییر مسیر داد. این مانور می تواند منجر به شکست در عملکرد خودران این ماشین شود." با فرض اینکه نرم افزار خودران نوتونومی از آن زمان بهبود یافته است، این کمپانی اعلام کرده که قصد دارد چندین ماشین دیگر را تا انتهای سال جاری میلادی در جاده ها مورد آزمایش قرار دهد.

موسس و مدیر ارشد اجرایی کمپانی نوتونومی، Karl Iagnemma در گفتگو با Associated Press گفت که بازه ی زمانی برای حرکت این تاکسی ها به صورت آزمایشی بی انتها خواهد بود. او خاطر نشان کرد که قصد دارد تا سال 2018 میلادی، یک ناوگان کامل حمل و نقل خودران در سنگاپور داشته باشد. نوتونومی تنها شرکت سنگاپور نیست که به تست ماشین های خودران علاقه دارد. کمپانی خودروساز دلفی (Delphi) نیز از دیگر شرکت هایی است که آزمایشات مشابهی را بر روی ماشین های خودران انجام داده است. Iagnemma در ادامه صحبت های خود با Associated Press خاطر نشان کرد که سنگاپور به دلیل آب و هوای مناسب، وجود زیرساخت های کافی و رانندگانی ایمن و مطمئن، اثبات کرده که میزبان خوبی برای آزمایش چنین تکنولوژی هایی است. درست همان طور که صلاحیت فنی این ماشین های خودران باید به تایید برسد، شرکت هایی مانند نوتونومی و اوبر که قصد انجام این چنین آزمایشاتی را دارند باید به این سوال نیز پاسخ دهند که آیا عموم مردم با تاکسی های خودران شاد خواهند شد؟

منبع: تک بوک