چه تایرهایی برای تمام فصول  مناسب اند؟

مثل ماشين ها، تمام لاستيک ها يک جور ساخته نمي شوند. براساس ماشيني که شما ميرانيد و زمان آن، لاستيک ها به صورت ويژه اي طراحي مي شوند تا به آب و هوا، اندازه خودرو و عملکرد خودرو پاسخ دهند. تصور غالب این است که بایستی در روزهای زمستانی تایرهای خودور را تعویض کرد و تایر مخصوص زمستان داشت. عده ای هم معتقدند که تایرهای 4 فصل موجود در بازار پاسخگو نیاز هر چهار فصل رانندگانند و اغلب عملکرد خوبی از خود نشان می دهند. مالکان خودروهای دو دیفرانسیل نیز تصور می کنند که احتیاج به هیچ چیزی ندارند و خودروی آن ها توانایی تحمل هرگونه شرایط را دارد. خیلی‌ها فکر می‌کنند تایر‌های تمام‌فصل در باران‌های پاییزی و بهاری عملکرد بهتری نسبت به تایرهای معمولی یا تابستانی دارند.
شاید حتی بعضی از کارمندان شرکت‌های تایرسازی، مهندسان شرکت‌های خودروسازی و نویسندگان مقالات هم این باور غلط را داشته باشند."تمام‌فصل" اصلا به این معنی نیست که تایر در تمام فصول عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد. در واقع، سازنده فقط اصطکاک خوب در جاده‌های خیس را فدای قابلیت حرکت در برف کرده است.نياز به لاستيک هاي زمستاني به اندازه نياز به خودروها در چرخش بوده است، گرچه با ظهور لاستيک هاي "تمام فصول"، بسياري از رانندگان از مزاياي لاستيک هاي زمستاني غافل هستند. اين لاستيک ها به منظور فراهم کردن اصطکاک موثر در شرايط زمستاني مشکل مثل برف، يخ و برف و باران طراحي شده اند. لاستيک-هاي زمستاني داراي خصوصيت ترکيبي از طراحي عاج مخصوص و مرکب ها هستند که اصطکاک کارآمدتري را در اوضاع سخت زمستاني مثل کشور کانادا فراهم مي کنند.شاید در ابتدای حرکت خودرو مفید عمل کند اما به هنگام دور زدن و توقف خودرو احتمال دارد با مشکل مواجه شود. در واقع در این شرایط این تایرها هستند که تنها به کمک خودروی شما می آیند و شما را از شرایط سخت نجات می‌دهند.
برای متوجه شدن این مسئله ویدیوی کمپانی Tire Rack این موضوع را به طور کامل نشان داده است.این ویدیو در سال 2009 تولید شده است و عملکرد تایرهای خودرو را به خوبی نشان می دهد. این تست در پیستی یخ زده امتحان شده است تا به بهترین شکل عملکرد خودرو را به تصویر بکشد.همانطور که در ویدیو پیداست این تست با سه دستگاه بی ام دبلیو انجام شده است. یکی از خودروها مجهز به تایر تابستانی، دیگری به تایر چهار فصل و خودروی آخری به تایرهای زمستانی است.استفاده از تایرهای زمستانی در کشورهای آلمان و کانادا اجباری است، بدین ترتیب یک سازمان ایمنی در کشور کانادا عملکرد این تایرها را در زمستان بررسی کرده است. براساس یافته های این سازمان استفاده از تایرهای مخصوص 25 درصد از مسافت ترمزگیری را کاهش می دهد.شاید عده ای عقیده داشته باشند که هزینه کردن در این بخش به هیچ وجه به صرفه نیست اما باید توجه داشت که هزینه خرید چهار حلقه لاستیک بسیار بهتر از تحمیل شدن مخارج تصادفی غیرقابل جبران است.

توصیه
يک لاستيک زمستاني باريک را انتخاب کنيد، لاستيک هاي پهن تر مانند ماشين هاي شخم زني جلو ميروند.از نقطه نظر عملکرد، دو جنبه مهم لاستيک هاي زمستاني که بايد در نظر گرفته شوند توان قدرت سرعت و توان قدرت فشار آن‌هاست. بيشتر لاستيک هاي زمستاني داراي ويژگي توان قدرت Q-speed  هستند که کمتر از استفاده عمومي لاستيک ها هست. لاستيک هاي زمستاني همچنين داراي لازمه هاي فشار لاستيک مخصوصي هستند: هواي سردتر باعث مي‌شود تا فشار لاستيک کاهش پيدا کند، بنابراين چک کردن فشار لاستيک تان در زمستان بيشتر از دفعاتي که در تابستان انجام مي دهيد حياتي است.