ولوموبیل کانورتیبل ؛ یک سه چرخه کوچک اما جالب توجه!

ولوموبیل ها (velomobile) سه چرخه های خوابیده ای هستند که معمولا در یک بدنه آیرودینامیکی صیقل یافته محصور شده اند. اغلب آنها از یک موتور الکتریکی بهره گرفته و تقریبا در دسته بندی بین دوچرخه و ماشین قرار می گیرند. این وسیله نقلیه محصور شده می تواند در آب و هوای بد بسیار مفید باشد؛ اما در مکان های گرم، داخل آنها می تواند بسیار گرم و غیر قابل تحمل شود. به همین دلیل کانورتیبل (کروکی یا سقف جمع شدنی) آن ساخته شد. این ولوموبیل کانورتیبل است که با دارا بودن سقفی تاشو در هر نوع آب و هوایی قابل استفاده است.

کابریو ولو (Cabriovelo) اصلی چند سال قبل توسط یک مخترع آلمانی به نام کریستین واگنر (Christian Wagner) ساخته شد و طراحی آن را Juergen Mayerle انجام داد. اگر چه این وسیله نقلیه هرگز گام را فراتر از یک نمونه اولیه نگذاشت؛ اما گویا اخیرا مهندس مکانیک ایتالیایی David De Regibus مسئولیت این پروژه را برعهده گرفته و اکنون امیدوار است که بتواند این ولوموبیل کانورتیبل را در منطقه خوش آب و هوایی به نام دریاچه گاردا در ایتالیا به شکل تجاری به تولید انبوه برساند. در شکل فعلی، کابریو ولو 45 کیلوگرم وزن داشته و احتمالا نسخه های سفارشی ساخته شده با فیبر کربن صیقل یافته از این هم سبک تر باشد. قسمت بار عقب این ولوموبیل کانورتیبل یک فضای 200 لیتری دارد که برای قرار گرفتن یک صندلی کودک نیز به راحتی جا دارد.

گزینه دیگر شامل یک موتور توپی 250 واتی در چرخ جلو است که از یک باتری لیتیومی 36 ولت – 11 آمپری قدرت می گیرد. با توجه به این که پدال ها نیرو را به چرخ های عقب منتقل می کنند و موتور آن نیز اساسا برای یک سه چرخه طراحی شده، ولوموبیل کانورتیبل می‌ تواند شعاعی برابر با 100 کیلومتر (62 مایل) را طی کند. از دیگر لوازم جانبی می توان به یک برف پاک کن برقی، جوی استیک یا فرمان T شکل و سیستم فنربندی  Loopwheels در چرخ های عقب اشاره کرد. سیستم تعلیق لوپ ولز باعث می‌شود تا در حرکت در مسیرهای ناهموار شوک های وارده از جاده، کمتر به بدنه ویلچر، دوچرخه و یا ولوموبیل وارد شود.

De Regibus و تیم همکار او به منظور تامین مالی این پروژه کمپینی را در ایندی گوگو (Indiegogo) راه اندازی کردند. ایندی گوگو، نام یک وب‌سایت برای جمع‌آوری کمک‌های مالی مردمی برای اهداف خیریه و انسان‌دوستانه است. این وب‌سایت توسط اریک شل در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در سان فرانسیسکو، کالیفرنیا قرار دارد. قیمت این ولوموبیل کانورتیبل چیزی در حدود 3900 یورو (حدود 4370 دلار) خواهد بود و اگر تمامی برنامه های این پروژه مطابق نقشه های از پیش تعیین شده پیش رود، عرضه آن در ماه مه آینده انجام خواهد شد. Cabriovelo باید در عمل دیده شود. ویدئوی زیر می تواند تا حدودی آن چه را که قرار است تولید شود را نشان می دهد. این سه چرخه کروکی تا اندازه ای به مدل معروف؛ اما ناموفق Sinclair C5 شباهت دارد. علاوه بر این، پروژه دیگری نیز در بریتانیا با نام WeatherVelo در حال توسعه است. باید دید این ولوموبیل کانورتبیل در زندگی واقعی چگونه عملکردی خواهد داشت. شاید بتواند به یکی از وسایل نقلیه محبوب تبدیل شود، شاید!

منبع: تک بوک