چطور خودروی خود را به درستی برای مدت طولانی رها کنید؟

چه بخواهید خودروی خود را برای یک شب یا چند ماه بخوابانید، چند مرحله برای حفظ بدنه و قطعات آن پیش رو خواهید داشت. خواباندن خودرو به روش درست ، باعث میشود که خودرو طول عمر بیشتری داشته باشد. ممکن است این روشهای نگهداری زیاد خاص نباشند. ولی روشهای مفیدی خواهند بود. برای جلوگیری از فرسودگی بخشهایی مثل تایرهای خودرو تا قطعات گران مثل لنت‌ترمز و موتور، این چند مرحله را انجام دهید تا خودرویتان در بهترین شرایط باقی بماند.

○ قبل از کشیدن کاور بر روی خودرو و خواباندن آن، داخل و خارج آن را تمیز کرده تا بدنه آسیب دیده نباشد و یا درون اتاقش ماده‌ی فاسد شدنی بجا نمانده باشد.

○ برای خواباندن خودرو در بهترین شرایط آب و هوایی، آنرا در پارکینگی خشک و خنک نگهداری کنید. به نمایشگاه‌داران نگاه کنید. خودروهایشان را هرگز در خیابان نمیخوابانند.

برای کسانی که پارکینگ ندارند، کاور کشیدن روی خودرو همچنان امکانپذیر است. ولی به شرایط آب‌وهوایی بستگی دارد. اگر هیچ گزینه‌ی دیگری ندارید، خودروی خود را با کاوری بپوشانید که از جنس الیاف طبیعی باشد و همیشه بررسی کنید که کاورش، دزدیده، سوراخ یا پاره نشده باشد. همچنین توصیه میشود زیر درختها پارک نکنید. چون مدفوع حیوانات و شاخه‌های ریخته شده از درخت میتواند به رنگ خودروی شما آسیب جدی وارد سازد. اگر میخواهید بمدت بیش از 6 ماه خودروی خود را بخوابانید، توصیه میکنیم یک شرکت نگهداری از خودرو پیدا کرده تا آنها از خودرو مراقبت کنند.

○ قبل از اینکه خودرو را بخوابانید، یک چک‌آپ کلی از بدنه انجام دهید. اگر برای بیش از 6 ماه قصد خواباندن خودرو را دارید، روغن موتور، فیلتر روغن و ضدیخ را تعویض کرده و باک سوخت را تا بیشینه پر نمایید تا هیچ هوایی داخل باک باقی نماند. اگر داخل باک هوا باشد، اکسیژن موجب زنگ‌زدگی باک میشود و هزینه‌ای سنگین برجا خواهد گذاشت.

○ خودرو را بر روی سطحی صاف بخوابانید و اگر گیربکس اتوماتیک است آنرا روی «پارک» و اگر گیربکس دستی باشد، خودرو را در دنده قرار دهید. ترمز دستی را فعال کنید.

○ سوراخهای کف خودرو را مسدود کنید تا حیوانات درون آن لانه نسازند. موش، گربه و حیوانات مزاحم دیگر علاقه‌ دارند خودروی شما را به لانه‌ی خود تبدیل کنند. پس درزها را بسته و مسیر لیفتر هوا و سر اگزوز را با پارچه مسدود نمایید.

هنگام خواباندن خودرو

○ خودروی شما در دوره‌ی خوابیدن باید بطور پیاپی بررسی شود تا کاور پاره نشده باشد. همچنین از مقدار سوخت و باد تایرها هم بازدید شود.

هر دو هفته خودرو را استارت زده و اجازه دهید موتور گرم شود. توصیه میشود خودرو را بمدت 15 دقیقه برانید ولی اگر این امکان وجود ندارد، پا را بر روی پدال ترمز بگذارید و فرمان را بچرخانید. اینکار کمک میکند قطعات خودرو روغنکاری شوند و باتری هم در همین حین شارژ گردد.

اگر کارهای بالا برایتان امکانپذیر نیست، بهتر است خودرو را در پارکینگهای نگهداری خودرو قرار دهید. ولی قطب منفی باتری را جدا کرده و شخصی حرفه‌ای را مسئول بازدید از خودرو قرار دهید.

قبل از رفتن به جاده:

ابتدا کاپوت را بالا بزنید تا مطمئن شوید موش یا حیوان دیگری درون آن لانه نکرده باشد. روی سیمها و شلنگ‌ها بدنبال جای گاز موش بگردید.

حیاتی است تا یکبار دیگر سطح سیالات را بررسی کنید. روغن‌موتور، روغن‌ترمز و ضدیخ را بازدید کرده و همچنین به علامت روی باتری دقت نمایید و سرباتری را وصل نمایید.

اگر خودروی برای مدت طولانی خوابیده بود، باد تایرها را بررسی کرده تا فشار آن مناسب باشد. سپس خودرو را استارت بزنید.

در حرکت قبل از اینکه سرعت را افزایش دهید، ترمزها را امتحان کنید.

خودرو را به معاینه‌ی فنی ببرید. حتی اگر تمام مراحل را بدرستی انجام داده‌اید، بهتر است خودرو را به یک شخص حرفه‌ای نشان دهید.

در آخر خودرو را بشویید. اینکار نشان میدهد که آیا رنگ خودرو آسیب دیده یا خیر. میتوانید خودرو را پولیش کنید تا ظاهر آن مثل یک خودروی صفر کیلومتر زیبا شود.