سری 1 ب ام دبلیو به ایران می‌آید

بی ام‌ دبلیو سری ۱جزو خودرو های خانوادگی کوچک می باشد که از سال 2004 توسط شرکت آلمانی خودروسازی ب ام دبلیو تا کنون تولید شده است. این خودرو در کلاس خودرو کامپکت قرار دارد و در چهار بدنه‌ی مختلف به بازار عرضه شده استاین خودرو را شاید بتوان یکی از محبوب ترین خودروهای اروپا دانست. کوچک، زیبا، اقتصادی و البته کیفیت ناب آلمانی از مشخصاتی است که در ارزان ترین محصول این کمپانی مشهور می توان دید. با برگشت ب ام دبلیو به بازار توسط پرشیا خودرو، یک بار دیگر شاهد حضور این محصول زیبا در کشور خواهیم بود اما این‌بار با این تفاوت که مدل جدید سری 1 در مدل 2012 و تنها در مدل هاچ بک بازطراحی شده است.
سری 1 از کوچکترین محصولات ب ام دبلیو به حساب می آید اما این کمپانی دیگر دیدی چون یک خودرو شهری به این خودرو ندارد چرا که آپشن های بی‌شماری روی آن قرار داده که این خودرو را برای سفرهای بین شهری نیز آماده می کند. این خودرو زمانی  با A-Class مرسدس  بنز، آئودی A3 و یا لکسوس CT مقایسه می‌شد. پیشرانه 66 سیلندر (در تیپ‌های گران‌تر این خودرو)، انتقال نیرو به چرخ‌های عقب، گیربکس سریع ZF و امکان سفارش سیستم چهارچرخ محرک یا همان xDrive ، ویژگی‌های بسیار جالبی هستند که در هیچکدام از رقبای سری 11 دیده نمی شودنسل جدید ب‌ام‌دبلیو سری 1 فضای بار چندانی ندارد. فضای بار این خودرو در حالت استاندارد تنها 360 لیتر است اما می‌توان تمامی صندلی‌های ردیف عقب را جمع کرد که در این حالت ظرفیت فضای بار تا 12000 لیتر افزایش می‌یابدخواهد داشت.
پیش از این نسل اول سری یک در کشورمان عرضه شده است. اما اکنون شرایط این خودرو کاملا فرق می-کند. اگر قرار باشد پای سری یک جدید به ایران باز شود از بین 9 مدل مختلف این هاچ بک تنها 4 مدل آن طبق مقررات واردات خودروی کشورمان شرایط ورود به بازار خودرویی ایران را خواهند داشت: BMW 116i ، BMW 118i ، BMW 120i و BMW 125i چهار مدل مجاز از سری یک جدید که دارای پیشرانه‌های بنزین سوز با حجم زیر 25000 سی سی هستند. لازم به ذکر است که این خودروی هاچ‌بک در دو مدل 5 درب و 33 درب به بازار عرضه می‌شود. سری یک با ابعاد جمع و جوری که دارد برای استفاده در کلان شهرها مناسب بوده اما این دلیل نمی شود که آن را یک خودرو ضعیف و کم توان بدانیم. بر عکس، به جرات می‌توان گفت سری یک با وجود این که از قیمت مناسبی برخوردار بود، یکی از قدرتمندترین هاچ بک-های جهان بوده که از قدرت و شتاب بالایی همچون خودرو های اسپرت بهره می بردهنوز معلوم نیست مدل های وارداتی با چه امکانات و قیمتی به بازار عرضه می شوند و بسیار زود به نظر می-رسد که قیمتی را برای آن پیش بینی کنیم اما هر آنچه باشد، (و اگر اتفاق عجیبی رخ ندهد!)، به احتمال زیاد ب ام سری 1 هاچ بک 130i قیمتی در حدود آلفارومئو جولیتا خواهد داشت یعنی بیش از 130 میلیون تومان.