نوسازی ناوگان حمل ونقل تاکسیرانی

به‌دنبال اجرای طرح ارائه شده از سوی دولت به منظور نوسازی تاکسی‌ها که  طرح کلید به کلید نام دارد، تا کنون چهل هزار خودرو نوسازی شده و به تاکسیرانان تحویل داده شده است. به گفته‌ی مدیرعامل ایران خودرو، تاکنون 63هزار نفر برای برای شرکت در این طرح ثبت نام کرده‌اند و از این میان بیشترین تاکسی‌های تعویض شده که بیشتر از 9هزار و پانصد دستگاه می‌شود، مختص شهر تهران است. مراسم نوسازی با حضور تعدادی از مقامات دولتی کشور آغاز شد. زمانیکه جزییات این طرح مطرح شد، بلافاصله شرکت ایران خودرو آمادگی خود را برای اجرای آن اعلام نمود و تا این لحظه علاوه بر 9هزار و پانصد خودروی تعویض شده در کلانشهر تهران، حدود 30 هزار تاکسی نیز در سایر شهرها نوسازی شده است.
مزیت‌هایی که این طرح در پی دارد شامل کاهش مصرف 28 میلیون لیتر بنزین، 52 میلیون متر مکعب گاز، کاهش ارزبری، افزایش اشتغال، بهبود عملکرد خودروها، ارتقاء ضریب ایمنی خودروها در راستای ارتقا بر اساس استانداردهای اجباری،کاهش 96 هزار تنی آلاینده‌ها شامل مونوکسید کربن، هیدروکربن‌ها و اکسیدهای نیتروژن می‌شود. بنا به گزارش‌های مربوط به شهر تهران، روزانه ٧٣٥ هزارتن آلایندگی ایجاد می‌شود که ٨٥ درصد از این آلایندگی ناشی از منابع متحرک است و سهم تاکسی‌ها حدود ١٥ درصد بوده است. همچنین بعد از تعویض چهل هزار تاکسی فرسوده، هزار و  510 میلیارد ریال در هزینه‌ها صرفه جویی شده. یکی دیگر از مزیت‌های این طرح، این است که رانندگان میتوانند تا قبل از تحویل گرفتن کلید تاکسی جدید، از تاکسی قدیمی خود استفاده کنند. همچنین قرار شده  تسهیلات ٢٠ میلیونی با نرخ سود ٢٣ درصد از سوی بانک‌های پارسیان، ملت و تجارت برای اجرای این طرح پرداخت شود، که ایران خودرو پذیرفت تا مابه التفاوت سود ١٦ تا ٢٣ درصد را به عنوان یارانه پرداخت کند. معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اشاره به اینکه اجرای این طرح باعث صرفه جویی 3هزار لیتر سوخت به ازای هر خودرو می‌شود، ادامه داد: طرحی در دستور کار قرار گرفت در راستای اجرای این طرح، پس از بحث و بررسی سه ماهه بر روی مدل مالی تدوین شد و به این ترتیب با وام ٢٠میلیون تومانی و کمک هزینه ٥میلیون تومانی پرداختی از طرف ایران خودرو که نرخ تسهیلات را به ١٦درصد رساند این طرح اجرایی شد.
این موضوع نیز حائز اهمیت است که به گفته مدیرعامل ایران‌خودرو بعد از ثبت نام و طی کردن مراحل قانونی، تعویض تاکسی قدیم و جدید در کمتر از یک ساعت صورت می‌گیرد درحالی‌که قبلا این فرایند ممکن بود تا سه ماه به طول بی‌انجامد.  به گفته‌ی معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، با اجرای این طرح و نوسازی 40000 تاکسی، حدودا 135 میلیون لیتر در مصرف بنزین صرفه جویی می‌شود. وی همچنین از سازمان‌های زیربط درخواست کرد تا شرایط تعویض اتوبوس‌های ناوگان حمل و نقل شهری را نیز فراهم کنند.حمید پورمحمدی، معاون توسعه امور تولیدی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در مراسم جایگزینی ٤٠ هزار دستگاه تاکسی فرسوده در طرح کلید به کلید با اشاره به اینکه طرح حمایت از تولید سال گذشته از سوی دولت ارائه شد، گفت: در گام اول در بخش خودرو پرداخت تسهیلات برای خرید خودرو اجرا شد و در پی آن ١٣٠ هزار خودرو به فروش رفت که تاثیر مهمی بر بخش خودرو داشت. اجرای این طرح همچنان ادامه دارد و قرار است 90هزار تاکسی فرسوده نوسازی بشوند.