باید خودروی نو بخریم یا کارکرده؟

این یک پرسش همه‌گیر است. بعضی دوست دارند خودروی کارکرده بخرند و هزینه‌ی زیادی نکنند. درحالیکه بعضی دیگر خودروی صفرکیلومتر را میپسندند. در این مقاله به مزایا و معایب هردو خواهیم پرداخت. مهم نیست که چرا میخواهید خودروی جدید بخرید. اینکه خودرویی با قیمت نجومی بخرید یا بسیار ارزان، کاملاً به طرز فکر و سلیقه‌ی شما بستگی دارد.

خودروهای نو:
خودروهای صفرکیلومتر شاید گران باشند، ولی شما با آسودگی خاطر خرید میکنید. برخلاف خودروهای کارکرده، خودروهای صفرکیلومتر بیشتر قابل اعتماد هستند و اعتمادبنفس بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورند. بعید بنظر میرسد که با خرید یک خودروی نو، تا مدتها پایتان به تعمیرگاه باز شود. خودروهای نو دارای گارانتی هستند. احتمالاً خودروی جدید شما 3، 5، 7 یا 10 سال گارانتی دارد که شما را از بابت هزینه و دستمزد مکانیک در امان میدارد. بیشتر خودروسازان برای جلب مشتری گارانتی‌های طولانی‌مدت ارائه میکنند. حتی اگر خودروی مذکور نیازی به گارانتی نداشته باشد و بخوبی کار کند. خرید یک خودروی ثبت‌نامی نو از شرکت خودروساز، امکانات بیشتری در اختیارتان قرار میدهد. میتوانید رنگ دلخواهتان، تجهیزات جانبی و آپشن‌های بیشتری همانند سیستمهای امنیتی و کمکی راننده سفارش دهید.
در یک خودروی صفرکیلومتر، تمام قطعات نو هستند. پس این خودرو در مصرف سوخت بسیار بهینه است. بعلاوه خودروسازان سال به سال در کاهش مصرف سوخت خودروهایشان میکوشند و به این ترتیب بخشی از هزینه‌ای که کردید از طریق صرفه‌جویی در سوخت جبران میشود. همانطور که در بالا ذکر کردیم، اینجا در استرالیا یک خودرو در دو سال ابتدایی، بیشتر ارزش خود را از دست میدهد. پس خرید یک خودروی صفرکیلومتر بزرگترین ضرر بحساب میاید. یعنی قبل از اینکه گارانتی خودروی شما به اتمام برسد، بیش از 40درصد قیمت خودروی شما طی دو سال افت خواهد داشت. از طرفی خودروهای کارکرده‌ی زیادی وجود دارند. نمایشگاه‌های فروش خودروهای کارکرده، مکان مناسبی برای خرید یک خودروی کم‌کارکرد با قیمتی مناسب هستند که احتمالاً قیمت آنها خیلی زودتر از خودروی صفرکیلومتر افت خواهد داشت.

خودروهای کارکرده.
بیشترین عاملی که باعث میشود مردم بسمت خودروهای کارکرده بروند، قیمت آنهاست. در بازارهای جهانی، خودروها در دو سال اول استفاده، 40درصد از قیمت خود را از دست میدهند. یعنی اگر یک خودروی مدل بالای کارکرده بخرید، خیلی در هزینه صرفه‌جویی کرده‌اید. دنبال خودروهایی بگردید که فقط چند سال عمر کرده‌‌اند و مسافت کمی طی کرده‌ باشند و خودرو را از نظر فنی کاملاً بررسی نمایید. حتی اگر قصد خرید یک خودروی نو را دارید، خریدن یک خودروی کم‌کارکرد باعث میشود بتوانید مدل فول‌آپشن یا آپشن بالای همان خودرو را با کلی امکانات خریداری کنید. ممکن است دوسال قدیمی‌تر بوده و مسافتی ناچیز را طی کرده باشد؛ ولی با هزینه‌ای کم، خودرویی با نمای داخلی لوکس و پکیج امنیتی عالی بدست میاورید که نمیتوانستید صفرکیلومتر آن را خریداری کنید.
بزرگترین مشکل در خرید خودروهای کارکرده این است که از گذشته‌ی آن خودرو اطلاعاتی ندارید. بله.  شاید فاکتورها و سابقه‌ی تعمیراتی آن را هم دیده باشید. اما نمیدانید که مالک قبلی چطور با خودرو رانندگی میکرده. مثلاً اینکه چند بار با خانواده‌اش به پیک‌نیک رفته و خودرو را در مسیرهای سنگلاخ رانده است. بنابراین ممکن است پس از خرید خودرو، بشدت به خرج بیفتید. با توجه به اینکه خودرو کارکرده است، از نظر مصرف سوخت کمی پرمصرف‌تر از مدلهای صفرکیلومتر میباشد. هرچقدر مدل خودرو پایین‌تر باشد، مصرف سوخت آن هم بالاتر است. چون هرچقدر قطعات خودرو فرسوده‌تر بشوند، کار کردن و تحرک آنها به نیروی بیشتری نیاز دارد و شما باید بیشتر به خودرو گاز بدهید که این قدرت از سوخت تأمین میشود.
خریدن یک خودروی کارکرده یعنی گارانتی، کارایی و اعتمادپذیری خودرو برای شما اهمیتی ندارد. مگر اینکه هنوز بخشی از گارانتی خودرو باقی مانده باشد و با خیال راحت، آن خودروی کارکرده را بخرید و در اینصورت هزینه‌ی تعمیرات را پرداخت نخواهید کرد.خودروهای آزمایشی برای تست که در نمایشگاه‌ها و نمایندگی‌ها در اختیار خریداران قرار میگیرند، گزینه‌های مناسبی میباشند. چون کم‌کارکردند و خریدارانی که آن خودروها را برای آزمایش میرانند، کاملاً مراقب هستند تا خودرو آسیب نبیند و خودشان متضرر نشوند.از همه مهمتر وقتی یک خودروی کارکرده میخرید، دقت کنید که خودرو چقدر خلافی دارد یا در لیست خودروهای سرقتی پلیس قرار نگرفته باشد. مخصوصاً وقتی که از خریداران شخصی خودرو را تحویل میگیرید.