مسابقه ماشین های کنترلی با سلول سوختی با همکاری تویوتا

کمپانی خودروساز ژاپنی، تویوتا، قصد دارد با همکاری دانش آموزان دبیرستان کالیفرنیا، یک دوره ی آینده نگرانه از مسابقات ماشین های مفهومی کنترلی برگزار کند.

براساس گزارشات به دست آمده از Green Car، تویوتا با همکاری "گروه آموزشی هورایزن" (Horizon) بر روی رقابتی کار می کند که به دانش آموزان می آموزد که چگونه ماشین های کوچک الکتریکی با سلول سوختیِ هیدروژنی بسازند. در نهایت نیز دانش آموزان ماشین هایی که ساخته اند را به مسابقه می گذارند. ین پروژه "چالش اتومبیل هیدورژنی هورایزن" نامیده می شود. تویوتا در خلال این پروژه با دانش آموزانی از 10 دبیرستان در لوس آنجلس و 10 دبیرستان در اورنج کانتی همکاری خواهد داشت.

این برنامه، بخشی از فعالیت های آموزشیِ گروه آموزشی هورایزن است. گروه آموزشی هورایزن قصد دارد در این دوره تمامی مواد و جامداتی که به تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر وابسته است مثل انرژی بادی، خورشیدی و سلول های سوختی را پوشش داده و به دانش آموزان آموزش دهد. یکی از اصلی ترین اهداف تویوتا از انجام چنین مسابقه ای، ایجاد انگیزه و تحرک در دانش آموزان در زمینه های به اصطلاح STEM (یا همان علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) است. اولین مسابقه ای که بین این دانش آموزان برگزار می شود برای ماه مارس آینده زمان بندی شده است.

به نظر می رسد که تلاش های تویوتا برای توسعه و برگزاری چنین رویدادهایی، پروش افراد متخصص برای ماشین Miray این کمپانی است. Miray اولین خودروی سلول سوختی هیدروژنی تویوتا است که می تواند با یک باک کامل، مسافتی بیش از 300 مایل (480 کیلومتر) را بپیماید. این کمپانی خودروساز ژاپنی، از ماه نوامبر سال گذشته ی میلادی فروش این ماشین را در 8 نمایندگی خود در کالیفرنیا آغاز کرد و قیمت لیزینگی ماشین Miray نیز از 499 دلار در ماه شروع می شود. تویوتا تا ماه جولای سال جاری میلادی توانست 270 دستگاه از این ماشین را در ایالات متحده به فروش برساند. همچنین اوایل امسال گزارشاتی به دست آمده که نشان می دهد این کمپانی ژاپنی قصد دارد برای بازی های المپیک تابستانی توکیو 2020، نسخه کوچکتر و ارزان تری از این ماشین را تولید و عرضه نماید. گفته می شود برچسب قیمتیِ این نسخه حدودا 53 دلار خواهد بود که در مقایسه با 65 هزار دلار نسخه فعلی، 12 هزار دلار کاهش قیمت خواهد داشت.

دیدگاه شما در این خصوص چیست؟ آیا فکر می کنید ماشین هایی با سلول سوختی هیدروژنی می تواند جای ماشین های فعلی را بگیرد؟ نظرات خود را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نویسنده: رضا اصغرزاده

منبع: autoblog.com