یک اپلیکیشن جدید برای راننده های کامیون

تنها در ایالات متحده، ۳.۵ میلیون راننده حرفه ای کامیون در جاده ها تردد می کنند که تعداد بسیار زیادی است. طبیعتا به واسطه ی این جمعیت کثیر، صنعت کامیون و کامیون سازی یکی از اولین صنایعی است که تکنولوژی ها و سیستم های جدیدی مثل سیستم ناوبری در کابین راننده را دریافت می کند. به عنوان مثال روز گذشته شنیدیم که کمپانی ولوو، کامیون جدید خود به نام شوالیه آهنی را معرفی کرد. این غول آهنی که 2400 اسب بخار قدرت دارد، بسیاری از رکوردهای سرعت و شتاب را در ماشین های بزرگ شکست، به طوری که گفته می شود سرعت آن با ماشین پورشه 911 برابر می کند. 

حال به نظر می رسد که One20 فکر می کند می تواند کار بهتر و بزرگ تری انجام دهد. این کمپانی قصد دارد یک پلتفرم و شبکه اجتماعی جدید راه اندازی کند که مستقیما هدف آن راننده های کامیون هستند. این شرکت معتقد است که می تواند یک تجربه عالی در هنگام استفاده از گوشی و تبلت برای راننده های ماشین های سنگین فراهم کند. در همین راستا One20 ادعا می کند که اکثر دستگاه های موبایل و اپلیکیشن های گذشته، به جای فراهم آوردن رفاه بیشتر برای راننده های کامیون، اکثر توجه خود را بر روی ناوگان حمل و نقل و خود کامیون گذاشته بودند که از جمله آن ها می توان به ردیابی مکان کامیون و زمان سپری شده در جاده اشاره کرد.

One20 از دو قسمت تشکیل شده است:

۱. در درجه اول، One20 یک اپلیکیشن برای پلتفرم موبایل در سیستم عامل های اندروید و iOS بوده که شامل یک سیستم ناوبری قوی با در نظر داشتن امنیت کافی برای کامیون و همچنین نشان دادن هرگونه پیچ و خمی در جاده است. این اپلیکیشن با نقشه کاملی که در اختیار راننده قرار می دهد، او را از پل های کوچک و با ارتفاع کم و یا جاده هایی که اجازه تردد به ماشین های سنگین را نمی دهند، مطلع می سازد. علاوه بر آن، این اپلیکیشن مکان های جذاب و دیدنی که پارکینگ های بزرگ و مناسب ماشین های سنگین دارند را نیز به راننده نشان می دهد. یکی از امکانات دیگری که این اپلیکیشن در اختیار راننده های کامیون قرار می دهد این است که مغازه ها و یا رستوران هایی که تخفیف های ویژه ای ارایه می دهند، به همراه امتیازدهی و نظرات سایر کاربران این اپلیکیشن درباره آن مکان، به راننده ها نشان داده می شود.

۲. دومین جنبه One20 ارایه یک تبلت ۳۹۹.۹۹ دلاری سامسونگ گلکسیTab  ۸ اینچی به راننده هاست که به زودی در ۱۵۰۰ ایستگاه کامیون در سرتاسر ایالت متحده در دسترس قرار می گیرد. این تبلت شامل اپلیکیشن One20 و همچنین یک طرح دیتای مناسب از اپراتور AT&T است که با حجم ماهانه ۱۰ گیگابایت، هزینه ای ۷۹.۹۹ دلاری برای آن ها در بر خواهد داشت. سامسونگ و AT&T این دستگاه جدید را در نمایشگاه کامیون های آمریکایی که در این هفته برگزار شد، معرفی و رونمایی کردند.

به جز در زمانی که در جاده ها از کامیون ها سبقت می گیریم، بسیاری از مردم توجه خاصی به کامیون ها و کامیون داران نمی کنند. اما این در حالی است که در سال ۲۰۰۲، کامیون ها ۶۴ درصد از ارزش، ۵۸ درصد از تناژ و ۳۲ درصد از حجم بار نسبت به مسافت پیموده شده ی کل بارها در آمریکا را جابه جا کرده اند که این، چیزی در حدود ۱۶ میلیارد تن کالا را در بر می گیرد. بنابراین، این صنعت یکی از صنایع بزرگی به شمار می آید که اگر توجه بیشتری به راننده های کامیون شود، شاید چندان دور از انتظار هم نباشد که کالاهایی که با کامیون ها حمل می شود، زودتر به مقصد برسند.

نویسنده: رضا اصغرزاده

منبع: theverge.com