ماشین الکتریکی تسلا مدل اس P100D ، سومین ماشین پرشتاب جهان

تسلا علاوه بر ساخت ماشین های الکتریکی دوستدار محیط زیست، همواره ماشین هایی جذاب و زیبا طراحی می کند.

تسلا مدل اس P90D به دلیل محدوده مسافتی و طراحی داخلی لوکس و زیبای آن، نزد هواداران ماشین های الکتریکی از محبوبیت خاصی برخودار شد، اما به جز این موارد، هر کسی که تجربه رانندگی با این ماشین جذاب را داشته از سرعت بالای آن نیز متعجب شده است. حال به نظر می رسد که سرعت ماشین های سری اس تسلا، با رونمایی از تسلا مدل اس P100D بیشتر نیز شده است. اجازه دهید شما را بیشتر با این ماشین الکتریکی آشنا کنیم. باتری این ماشین نسبت به نسخه قبلی آن، 10 کیلو وات ساعت افزایش یافته و این افزایش ظرفیت سبب می شود که محدوده حرکتیِ این ماشین 21 مایل (معادل 34 کیلومتر) نسبت به نسخه پیشین بیشتر شود.

این بدان معناست که شما می توانید تنها با یک بار شارژ ماشین، 315 مایل (613 کیلومتر) بپیمایید. بنا به گفته کمپانی تسلا، این موضوع باعث می شود که تسلا مدل اس P100D در بین ماشین های الکتریکی موجود در بازار، بیشترین محدوده حرکتی را داشته باشد. علاوه بر اینکه تسلا مدل اس P100D بیشترین محدوده حرکتی را در بین ماشین های الکتریکی دارد، حالت Ludicrous این ماشین باعث شده تا P100D تبدیل به سومین ماشین دنیا از منظر شتاب اولیه صفر تا 60 مایل بر ساعت (98 کیلومتر در ساعت) گردد. این ماشین قادر است 0 تا 60 مایل بر ساعت را تنها در 2.5 ثانیه تجربه کرده و پس از LaFerrari و پورشه 918 اسپایدر در جایگاه سوم قرار گیرد. نکته جالب توجه اینجاست که این تسلا مدل اس P100D یک ماشین الکتریکی با گنجایش 5 نفر است!

تنها مدل اس تسلا از این باتری بزرگتر بهره مند نشده، بلکه این کمپانی ماشین های مدل ایکس خود را نیز به این باتری ها مجهز کرده است. با توجه به این که تسلا مدل ایکس یک ماشین الکتریکی شاسی بلند (SUV) است، اما با این حال محدوده حرکتی 289 مایل (542 کیلومتر) را به ثبت رسانده است. شایان ذکر است که این ماشین الکتریکی شاسی بلند می تواند صفر تا 60 مایل بر ساعت را از بسیاری از ماشین های بنزینی موجود در بازار سریع تر پیموده و در عرض تنها 2.9 ثانیه، خود را به این سرعت برساند.

اگر چه این سرعت به اندازه سدان تسلا مدل اس P100D نیست، اما همین زمان توانسته تسلا مدل ایکس را به پرشتاب ترین ماشین شاسی بلند (SUV) جهان تبدیل کند. همان طور که انتظارش را داشتید، متاسفانه این افزایش خارق العاده در عملکرد و محدوده حرکتی این ماشین ها، بر روی برچسب قیمتی آن ها نیز تاثیر گذاشته است. کسانی که تسلا مدل اس P90D یا مدل ایکس را سفارش داده اما هنوز آن را تحویل نگرفته اند می توانند با پرداخت 10 هزار دلار، سفارش خود را به نسخه جدید این ماشین ها ارتقا دهند. اما کسانی که سفارشات خود را دریافت کرده اند، به دلیل هزینه های سربار برای بازیافت باتری فعلی ماشین خود، باید مبلغ 20 هزار دلار پرداخت نمایند تا به نسخه جدید ارتقا یابند. تسلا همچنین اظهار داشته که هر ماشین جدیدی (و یا درخواست ارتقا به این نسخه های جدید) که به فروش می رسد، مقداری از هزینه های توسعه مدل 3 را تامین خواهد کرد.

نویسنده: رضا اصغرزاده

منبع: newatlas.com