فینالیست‌های برترین خودروهای 2017 از دید خبرنگاران

75 تن از روزنامه‌نگاران بین‌المللی که در عرصه ی صنعت خودرو فعالیت می‌کردند، دست به تهیه‌ی یک لیست از برترین خودورهای سال 2017 زدند. ویژگی‌های مورد توجه این روزنامه‌نگاران بین‌المللی شامل مواردی مانند طراحی خودرو، عملکرد آن، مشخصات فنی و امکانات و در نهایت فیمت تمام‌شده‌ی خودرو بوده است. معیار قرار دادن این ویژگی‌ها باعث شد در نهایت خودروی آئودی  A5/S5 کوپه، خودروی آئودی Q2، خودروی آئودی Q5، خودروی فیات/ آبارث 124 اسپایدر، خودروی هونداسیویک، خودروی جگوار F-Pace، خودروی مزدا CX-9، خودروی اشکودا کودیاک، خودروی تویوتا C-HR و فولکس‌واگن تیگوان به عنوان رقبای اصلی یکدیگر در این لیست جای بگیرند تا فینالیست برترین خودروی 2017 از میان آن‌ها انتخاب شود.
این 75 نفر خبرنگار بین‌المللی علاوه بر این لیست، به ارائه چند لیست جداگانه نیز پرداخته‌اند که در آن‌ها خودروها در کلاس‌های مختلف و ویژگی‌های متفاوت طبقه‌بندی می‌شوند. گفتنی است در لیستی که مربوط به خودروهای لوکس و نیمه لوکس است نام خودروهایی مانند بنتلی بنتایگا، بی‌ام‌ دبلیو سری 5، مرسدس بنز کلاس  E، جنسیس G90 و اتومبیل ولوو S60/V90 به چشم می‌خورند. یکی دیگر از لیست‌ها مربوط به خودروهای دارای عملکرد بالا نسبت به مشخصات فنی است که در آن هم خودروهایی مانند آئودی R8 اسپایدر، هوندا/آکورا NSX،، استون مارتین DB11، مکلارن 570S در کنار پورشه باکستر/ کیمن در کنار هم قرارگرفته اند.
لیست خودروهای دوست دار محیط زیست هم توانسته نام خودروهای شورلت بولت، هیوندای یونیک، هوندا Clarity، تسلا X و البته پرچم‌دار خودروهای سبز یعنی تویوتا پریوس را در خود داشته باشد. در یکی از این لیست‌ها هم که در مدعیان برترین طراحی را در خود جای داده است می‌توانیم نام خودروهای آئودی A5/S5 کوپه، مزدا CX-9، جگوار F-Pace، مرسدس بنز کلاس S و تویوتا CH-R را مشاهده کنیم. گفتنی است این لیست کمی بحث‌برانگیز است و تا حدودی غیرحرفه‌ای به نظر می‌رسد چرا که خودروهای زیاد دیگری بوده‌اند که می‌توانستند در طراحی ظاهری مدعی باشند. لیست خودروهای شهری هم توانسته خودروهای بی‌ام‌ دبلیو i30، فرود Ka+، سیتروئن C3، اسمارت کروکی و در نهایت سوزوکی Ignis را در خود جای دهد.باید منتظر بمانیم تا ببینیم کدامیک از خودروهای معرفی‌شده در این لیست‌ها در نهایت می‌توانند در کلاس خود عنوان برترین خودروی 2017 را به دست آورند.