۱۰ خودروی اقتصادی‌ بازار ایران کدامند؟

اتومبیل‌هایی کم‌مصرف و منتخبی که با هزینه‌ای کمتر از صد میلیون تومان میتوان صاحب آن‌ها شد. هم‌اکنون که سهمیه‌بندی بنزین که طرح آن چند سال پیش آغاز شد به اتمام رسیده است گمانه زنی‌هایی درباره‌ی بالا رفتن قیمت بنزین در آینده نزدیک وجود دارد. پرداختن قیمت بنزین کنونی که با نرخ هر لیتر هزار تومان به فروش می‌رسد ممکن است برای بعضی از مردم کمی سنگین باشد. بعضی از مردم برای کاهش هزینه‌ی سوخت مصرفی خود اتومبیل‌هایی دوگانه سوز تهیه می‌کنند و یا اتومبیل خود را به این سیستم سوخت‌رسانی تغییر می‌دهند که ممکن است در مدت زمانی طولانی استهلاک پیشرانه خودرو را افزایش دهد ولی بهترین راه این است که با هر بودجه‌ای که دارید و از هر طبقه‌ای که هستید برای خرید خودرویی کم مصرف اقدام کنید. در پایین به معرفی ده مدل کم‌مصرف اتومبیل‌هایی پرداختیم که هم‌اکنون در بازار موجود هستند و در هر صد کیلومتر سیکل ترکیبی سوختی معادل پایین‌تر از هفت لیتر مصرف می‌کنند.

سایپا 111 به نمایندگی از خانواده‌ی عظیم پراید، ارزش: 21 میلیون تومان
به علت قیمت مقرون به صرفه نسبت به دیگر اتومبیل‌های موجود در بازار ایران، مصرف سوخت بهینه، و استهلاک پایین پراید، این خودرو که سال‌هاست در خط تولید سایپا حضور دارد به مقام پرفروش‌ترین اتومبیل بازار ایران رسیده است. در همه‌ی مدل‌های این اتومبیل از پیشرانه چهار سیلندر خطی با حجم 3/1 لیتر استفاده شده است و جدیداً سایپا توانسته استانداردهای یورو چهار را نیز برای تولید خود کسب کند. این خودرو هم‌اکنون از نمونه انژکتوری استفاده شده روی 131، 132، 111 و 151 نهایت توانی برابر با 71 اسب بخار بهره می‌برد که برای این اتومبیل عدد خوبی محسوب می‌شود. مصرف بنزین این اتومبیل به مقدار 44/6 لیتر در هر صد کیلومتر می‌باشد و به ازای هر باک پر بنزین این خودرو در بهترین شرایط با در نظر گرفتن مخزن سوخت 40 لیتری آن می‌تواند به 621 کیلومتر را بپیماید.

سایپا ساینا، مدل پیشرفته پراید، ارزش: 29 میلیون تومان
با احتساب تغییراتی که سایپا در طراحی، ساختار بدنه، و صد البته پیشرانه تولید خود پراید انجام داد، می‌توان گفت تیبا بر اساس پراید ساخته شده و به بازار عرضه شده است که با در نظر گرفتن تمامی این‌ها فروش نسبتاً خوبی نیز داشت. ساینا نیز اخیراً به عنوان نسخه‌ی به روز‌تر تیبا روانه بازار شده است که باز هم دارای پیشرانه چهار سیلندر خطی با حجمی معادل 5/1 لیتر و هشت سوپاپ است. قدرت تولیدی توسط این اتومبیل که دارای جعبه‌دنده پنج سرعته دستی است معادل 87 اسب بخار می‌باشد و با اعلام خود سایپا به ازای هر صد کیلومتر سیکل ترکیبی بنزینی معادل با تنها 7 لیتر را مورد استفاده قرار می‌دهد که با در نظر گرفتن حجم باک 41 لیتری این خودرو متوجه می‌شویم که ساینا در شرایط ایده‌آل 585 کیلومتر را با تنها یک باک پر طی می‌کند.

پژو 206 تیپ 2، جذاب و محبوب جوانان، ارزش: حدود 33 میلیون تومان
از اتومبیل‌های مقرون به صرفه بازار خودروی ایران می‌توان به محصول تولیدی ایران خودرو از دهه‌ی هشتاد تاکنون اشاره کرد که از اتومبیلهای محبوب بازار نیز به شمار می‌آید. پژو 206 که دو تیپ جدید دیگر نیز برای آن به بازار عرشه شده است از پیشرانه‌ای منسوب به  TU3استفاده می‌کند که با حجمی معادل 4/1 لیتری خود قدرتی برابر با 75 اسب بخار را تولید می‌کند و آن را به جعبه‌دنده پنج سرعته دستی و محور فعال جلو انتقال می‌دهد. پژو در هر 100 کیلومتر سیکل ترکیبی مصرف بنزینی برابر با 4/6 لیتر دارد که اگرچه شتاب و کشش بالایی را برای این خودرو به وجود نمی‌آورد اما با باک بنزین 50 لیتری این اتومبیل می‌تواند 780 کیلومتر را با تنها یک بار بنزین زدن طی کند.

ام‌وی‌ام 110 اس، کوچولوی محبوب، ارزش: 31 تا 34 میلیون تومان
تولیدات کمپانی خودروسازی چینی چری با برند ام‌وی‌ام در ایران تو سط مدیران خودرو عرضه می‌شود و اخیراً نسل جدیدی از 110 اس را به بازار عرضه کرده است که مدل جدیدی از 110 است که حتی هم‌اکنون در بازار ایران موجود می‌باشد. 110 اس ام‌وی‌ام در تمامی مدل‌های مختلفش دارای جعبه‌دنده پنج سرعته دستی است و فقط با پیشرانه سه سیلندر خطی به حجم 0/1 لیتر به بازار معرفی می‌شود. این اتومبیل که یک خودروی سایزکوچک شهری به حساب می‌آید بنزینی برابر با 2/4 لیتر در هر  100 کیلومتر سیکل ترکیبی دارد و با در نظر گرفتن حجم باک این اتومبیل که 35 لیتر می‌باشد می‌توان محاسبه کرد که این خودرو می‌تواند 833 کیلومتر را در بهترین شرایط خودرو و آب و هوا تنها با یک بار بنزین زدن بپیماید.

برلیانس اچ 220، نتیجه‌ی القای سایپا با چین، ارزش: 40 تا 46 میلیون تومان
یکی دیگر از اتومبیل‌های مقرون به صرفه‌ خیابان در ایران اچ 220 چینی است که چند ماه پیش به بازار ایران وارد شد. اچ 220 که با دو نوع جعبه‌دنده پنج سرعته دستی و شش سرعته اتوماتیک در بازار عرضه شده است. یک خودروی سایز متوسط هاچ‌بک تولید شده در کمپانی برلیانس چین است و از پیشرانه چهار سیلندر 16 سوپاپ 5/1 لیتری با نهایت قدرت 103 اسب بخار استفاده می‌کند. هر یک از نسخه‌های این خودرو به ترتیب رکوردهای مصرف بنزین برابر با 6/4  و 5/6 در هر صد کیلومتر را به ثبت رسانده‌اند که با در نظر گرفتن باک بنزین این خودرو که حجمی معادل 42 لیتر دارد این اتومبیل می‌تواند 650 کیلومتر را با یک بار بنزین زدن بپیماید. نسخه‌های مشابه این خودرو نیز دارای مصرف سوخت، گشتاور، و توان مشابه هستند و نسخه‌ی هاچ‌بک حتماً نظر جوانان را به خودجلب می‌کند.

کیا پیکانتو، کره‌ای محبوب در بازار، ارزش: حدود 69میلیون تومان
هیچ‌وقت انتظار نمی‌رفت اولین نسخه کیا پیکانتو که سه سال پیش به بازار کشور عرضه شد به چنین محبوبیتی در میان مردم دست پیدا کند. پیکانتوی کوچک با طراحی و ساختاری عجیب اما جذاب و مصرف سوخت بسیار پایین به این توانایی رسید که به یکی از اتومبیل‌های مقرون به صرفه بازار ایران بدل شود. نسخه فیست لیفت این اتومبیل با مدل 2017 که در حال حاضر در ایران عرضه می‌شود از پیشرانه‌ی چهار سیلندر 2/1 لیتری 16سوپاپ با نهایت توان 85 اسب بخار و جعبه‌دنده‌ی چهار سرعته‌ی اتوماتیک استفاده می‌کند و با دریافت استاندارد یورو 6 برای مصرف سوخت، بنزینی برابر با 5/5 لیتر در هر صد کیلومتر سیکل ترکیبی مصرف می‌کند که با در نظر گرفتن باک بنزین این خودروی کوچک که تنها حجمی معادل 35 لیتر دارد راننده را قادر به طی کردن مسیری 600 کیلومتری پس تنها یک بار سوخت‌گیری می‌کند.

ام‌جی3، فرزندی چینی با پدر و مادری انگلیسی، ارزش: حدود 60 میلیون تومان
یکی از برندهای اصیل انگلیسی یعنی شرکت خودروسازی ام‌جی یا MG در گذشته‌ای نه چندان دور به خاطر بحران مالی این شرکت به SAIC Motors  چین واگذار شد و پس از آن نتیجه‌ی ترکیب خط تولید این دو شرکت که اتومبیل‌هایی با طراحی جذاب‌تر نسبت به قبل بود به بازار عرضه شد. تنها هاچ‌بک فعلی برند  MGبه نام ام‌جی 3 یا MG 3 دو سال پیش به بازار کشورمان راه یافت. ام‌جی 3 خودرویی هاچ‌بک و اسپرت است که در عین حال مقرون به صرفه محسوبب می‌شود و از یک پیشرانه چهار سیلندر خطی به حجم  5.1 لیتر با نهایت قدرت 107 اسب بخار استفاده می‌کند که درنتیجه‌ حضور جعبه‌دنده اتوماتیک پنج سرعته، مصرف تقریبی بنزینی برابر با 8/5 لیتر در ازای هر صد کیلومتر سیکلل ترکیبی را دارد که با در نظر گرفتن باک بنزین این خودرو که 45 لیتر سوخت در خود جای می‌دهد، می‌توان گفت این اتومبیل 775 کیلومتر را به ازای هر بار سوخت‌گیری طی می‌کند. اگرچه آخرین مدل این خودرو سال 1394 توسط نمایندگی آن در ایران از گمرک خارج شد اما انتظار می‌رود امسال هم شاهد ورود مدلی جدید از این اتومبیل به کشور خواهیم بود.

هیوندای آی 10 کرمان خودرو، قالی کرمان، ارزش: 72 میلیون تومان
هیوندای آی 10 برای اولین قرار است توسط خودروسازی کرمان خودرو به بازار عرضه شود. هیوندای آی10 به عنوان کوچک‌ترین هاچ‌بک هیوندای به زودی به خط تولید کرمان خودرو اضافه خواهد شد. اگر چه شرکتی خصوصی نیز مسئول وارد کردن محصولات هیوندای به داخل ایران است. با استفاده از پیشرانه‌ی چهار سیلندر 16 سوپاپ خطی 2/1 لیتری با نهایت توان 86 اسب بخار و بیشینه گشتاور 121 نیوتن بر ‌متر هیوندای آی 10 قادر است این قدرت را به جعبه‌دنده چهار سرعته تیپ ترونیک انتقال دهد و مصرفی برابر با تنها 9/4 لیتر به ازای هر صد کیلومتر سیکل ترکیبی داشته باشد که میزان بسیار خوبی محسوب می‌شود که با در نظر گرفتن باک بنزین این خودرو که 40 لیتر سوخت را در خود جای می‌دهد، طی کردن مسافتی 800 کیلومتری با تنها یک بار بنزین زدن حاصل می‌شود.

هیوندای آی20 کرمان خودرو، هاچ‌بک قدرتمند کره‌ای، ارزش: 87 میلیون تومان
با حضور چهار ساله در بازار خودروی ایران هیوندای آی 20 به همراه آی 10 توسط کرمان خودرو در بازار تولید و به فروش خواهد رسید. آی 20 از طراحی جالبی همگام با زبان طراحی جدید هیوندای می‌باشد و مدل جدید سری ای 20 محسوب می‌شود. قرار است این اتومبیل توسط کرمان خودرو با پیشرانه‌ای 4/1 لیتری شبیه مدل قبلی به بازار عرضه شود. موتور چهار سیلندر آی 20 که در هر دو مدل نسل قبل و فعلی 98 اسب بخار قدرت تولید می‌کند و آن را به جعبه‌دنده چهار سرعته تیپ ترونیک انتقال می‌دهد تا مصرف بنزینی برابر با 9/5 لیتر در هر صد کیلومتر را برای این هاچ‌بک سایز متوسط به وجود آورد که با در نظر گرفتن باک بنزین این خودرو که حجمی برابر با 50 لیتر دارد، این اتومبیل قادر به پیمودن 850 کیلومتر پس از هر بار بنزین زدن است.

میتسوبیشی میراژ، کم‌مصرف‌ترین در بازار، ارزش: 80 میلیون تومان
با شعار کم‌مصرف‌ترین خودروی بنزین سوز بازار ایران، این اتومبیل توسط نمایندگی میتسوبیشی در کشور به بازار عرضه شد. این اتومبیل مقرون به صرفه‌ی هاچ‌بک سایز کوچک که در جهان نیز قیمت پایینی دارد با پیشرانه چهار سیلندری و 2/1 لیتری با نهایت توان 79 اسب بخار در بازار ایران فروخته می‌شود. تغییر چمشگیری که در مصرف سوخت این خودرو مشاهده می‌شود نتیجه‌ی جعبه‌دنده ضریب متغیر سی‌وی‌تی است که تنها 9/3 لیتر در هر صد کیلومتر بنزین مصرف می‌کند که با در نظر گرفتن باک بنزین این خودرو که حجمی برابر با 35 لیتر دارد، توان پیمودن 900 کیلومتر را به راننده با یک بار سوخت‌گیری می‌دهد.