گزارش موتوتل از نمایشگاه اتومبیل در تهران

پس از 11 سال نمایشگاه خودرو با سرو صدایی زیاد به تهران بازگشت. نمایشگاه امسال خودرو با حضور پر قدرت برندهایی هچون رنو و تویوتا همراه بود. نمایشگاه امسال تشکیل شده بود از 6 سالن. 2 سالن برای صنایع وابسته مانند سیتسم صوتی، یک سالن برای خودروهای کلاسیک، یک سالن برای خودروهای سنگین و 2 سالن اصلی که برندهای خودرویی در آنجا قرار داشتند. خیلی ها از نمایشگاه راضی نبودند و بسیاری هم خوش حال و راضی نمایشگاه رو ترک کردند. درواقع باید گفت که این نمایشگاه یکی از بهترین نمایشگاه هایی بود که تا به امروز در ایران برگزار شده بود. در ادامه ی این گزارش همراه موتوتل باشید
شما نباید در این ممنوعیت واردات توقع خیلی زیادی از این نمایشگاه ها داشته باشید. در ادامه  هم می توان به نبود برند هایی همچون فولکس واگن، نیسان، مازراتی و پورشه که در ایران دارای نمایندگی هستند ولی در این نمایشگاه شرکت نکردند اشاره کرد. در روز اول فقط موفق به دیدن قسمتی از سالن اول شدیم که در زیر به شرح آن می پردازم.وقتی وارد سالن اول می شوید، اولین غرفه ای که می بینید برای شرکت ایرتویا، نمایندگی برند های تویوتا و لکسوس است. این دو غرفه با محصولات پر سرو صدایی همچون لکسوس RX200 جدید، لکسوس GS2000 جدید، لکسوس IS200 جدید، تویوتا CHR و تویوتا آریوس همراه بود.


1) تویوتا CHR
خودرویی که تازه توسط کمپانی تویوتا معرفی شده و هنوز در بازار جهانی بسیار کم دیده می شود، پایش به ایران باز شده. به گفته ی ایرتویا قرار است بعد از نوروز 96 نسخه ای که دارای پیشرانه ی 1197  سی سی توربو بوده و توان تولید 115 اسب بخار قدرت را دارد، به بازار ایران با قیمتی حدوده 180 میلیون تومان عرضه شود. طراحی این خودرو یکی از بهترین ها بوده، چه از نظر کابین آن و چه از نظر طراحی. امیدواریم که هر چه زودتر این خودرو را در خیابان های شهر ببینیم.


2) لکسوس RX200
یکی از خودرویی هایی که بالاخره پس از حدود 4 سال دوباره توانست به خیابان های ایران راه پیدا کند، لکسوس RX است. RX در همان زمن ورودش توانست به فروش بسیار بالایی دست پیدا کند. ایرتویا نیز امیدوار بوده تا با ورود مجدد این خودرو بتواند آن موفقیت گذشته ی خود را دوباره تکرار کند. نسخه ای که از RX قرار است بعد از نوروز 96 به خیابان ها بیاید، دارای یک پیشرانه ی 1998 سی سی است. این پیشرانه توان تولید 238 اسب بخار قدرت را دارد. ایرتویا برای این خودرو هنوز قیمتی اعلام نکرده است. اما امیدواریم که قیمت معقول بر روی این خودرو گذاشته شود تا بتواند به همان دوران اوج خود برگردد.


3)لکسوس GS200T
یکی دیگر از خودروهایی که جایش در بازار داخلی خالی بود، لکسوس GS بود. ایرتویا نیز دست به کار شد و نسل جدید این خودرو را که مجهز به توربو شده است را به بازار ایران وارد کرده. این خودرو دارای پیشرانه ی 1998 سی سی بوده که به کمک توربو توان تولید 241 اسب بخار قدرت را پیدا کرده است. قیمت این خودرو هنوز معلوم نیست. یکی از دلایلی که نسل گذشته ی این خودرو نتوانست در بازار ایران موفق شد، قیمت نامعقول آن بوده. امید واریم تا این سامورایی جذاب این دفعه با قیمتی مناسب و رقابتی به بازار ایران برگردد.


4)لکسوس IS300H
یکی دیگر از خودروهایی که در غرفه ی ایرتویا مشاهده می کنید، لکسوس IS300H است. تا قبل از این IS در خیابان-های ایران در حال تردد بوده است. لکسوس در سال 2016، اتاق IS را فیس لیفت کرد. ظاهر فرق زیادی نکرده اما مهم ترین تغییری که کرده یک موتور هیبریدی به آن اضافه شده است. IS دارای یک پیشرانه ی 2494 سی سی 4 سیلندر است. این لکسوس توان تولید 179 اسب بخار قدرت را دارد. هنوز تصمیمی بر عرضه به بازار ایران ندارد.


5) تویوتا Auris
یکی از جدیدترین خودروهای تویوتا که به تازگی به بازار جهانی عرضه شده امروز در نمایشگاه خودروی تهران موجود بود. این خودرو دارای پیشرانه ی 1598 سی سی 4 سیلندر است که توان تولید 130 اسب بخار قدرت را دارد. این خودرو با ورودش به بازار ایران می تواند از فروش بسیار خوبی برخوردار است. زیرا که رقبای این خودرو مانند هیوندای i30 نتوانسته اند به بازار ایران راه پیدا کند.


6) لکسوس NX200T
این خودرو که چند وقتی است در بازار ایران به فروش می رود. ایرتویا با وارد کردن این خودرو توانست سهم قابل توجهی از این بازار را از ب ام و X4 بگیرد. به دلیل ظاهر زیبایی که داشت توانست به سرعت در دل مردم جا باز کند. این خودرو دارای پیشرانه ی 1998 سی سی 4 سیلندر است. NX با این پیشرانه توان تولید 235 اسب بخار قدرت را دارد.


7) تویوتا RAV4
راو4 چند سالی است که در بازار ایران خرید و فروش می شود. این اتاق راو4 یکی از معدود خودرو هایی است که توانست به سرعت به پلاک ملی دست پیدا کند. این خودرو دارای پیشرانه ی 2495 سی سی 4 سیلندر بوده، توان تولید 177 اسب بخار قدرت را دارد. اما به دلیل اینکه اوایل قیمت نامعقولی داشت، نتوانست به فروش خوبی برسد، اما با گذشت زمان توانست فروش خوبی را داشته باشد.

ببینید:نقد و بررسی تویوتا CHR 2017

ببینید: نقد و بررسی لکسوس NX200t

ببینید: بررسی تویوتا رو 4 2016