برلیانس، ساندرو یا پژو 206؟

معمولا خودروسازان هر ساله در دهه‌ی فجر اقدام به ارائه‌ی طرح‌هایی متنوع برای فروش محصولات خود می‌کنند تا متقاضیان بتوانند محصولات مورد نیاز خود را با شرایط ویژه خریداری کنند. این طرح‌های ویژه معمولا هم به نفع مردم است که می‌توانند محصولات دلخواه خود را با شرایط ویژه خریداری کنند است و هم خودروسازان می‌توانند با فروش محصولاتشان به سود خوبی برسند.دهه‌ی فجر امسال هم از این سنت هر ساله بی‌نصیب نبود. و خودروسازان امسال هم به ارائه‌ی طرح‌های فروش خودرو پرداختند. با این وجود، یک پرسش مهم در این جا مطرح است که آیا این طرح‌ها برای مردم مفید هست یا خیر؟با بررسی سه خودرویی که در حال حاضر در کشورمان با قیمت حدودی 45 میلیون تومان عرضه می‌شوند با در نظر گرفتن شرایط فروش و بررسی‌های فنی به بررسی این موضوع می‌پردازیم.
البته تمام خودروهایی که در طرح‌های دهه‌ی فجر عرضه می‌شوند به صورت پیش‌فروش اعتباری هستند. به این صورت که قیمت آن‌ها در تاریخ صدور دعوت‌نامه یعنی سال 96 تعیین می‌شود. این موضوع باعث می‌شود خریداران با این ریسک که قیمت خودرو افزایش یابد روبرو شوند، البته بخشی از این افزایش قیمت حتمی است. علت حتمی بودن افزایش قیمت به خار افزایش هزینه‌ی بیمه است. شورای رقابت معمولا در ماه اردیبهشت در مورد افزایش قیمت خودروها تصمیم‌گیری می‌کند و شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.بنابراین اگر خواهان خرید اتومبیل هستید بهتر است مبلغی را به آنچه که در نظر گرفته بودید اضافه کنید.

خودروی برلیانس h220 اتوماتیک
سواری با یک خودروی اتوماتیک بسیار لذت‌بخش است. برلیانس را می‌تواند یکی از ارزان‌ترین خودروهای اتوماتیک بازار دانست، با شرایطی که امسال در دهه‌ی فجر برای این خودرو در نظر گرفته شده است می‌توان آن را یکی از گزینه‌های بسیار مناسب در نظر گرفت. برلیانس را می‌توان با پرداخت 15 میلیون تومان به صورت پیش‌پرداخت و با سود مشارکت 15 درصدی در تیرماه سال آینده تحویل گرفت. البته سود مشارکتی 15 درصدی باعث می‌شود تنها 802 هزار تومان به پیش‌پرداخت 15 میلیون تومانی شما تعلق بگیرد. البته شرکت پارس‌خودرو برای کم کردن فشارها بر روی خریدار، یک وام با سود 21 در صد را ارائه می‌کند. بر این اساس شما باید به 6 چک 4 ماهه بدهید. سقف تسهیلات ارائه‌شده 20 میلیون تومان است و مابقی شرایط این طرح را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

ساندرو غیر اتوماتیک
قطعا ساندرو را می‌توان محبوب‌ترین خودروی بازار در این روزها دانست. ساندرو با داشتن کیفیتی برابر با تندر 90 و ظاهری بسیار جذاب‌تر به قدری محبوب شده است که بخش زیادی از تقاضای بازار را به سمت خود جلب کرده است. شرایط فروش این خودرو به طور پیش‌فرض در دو مرحله ارائه شده است. شما می‌توانید در زمان ثبت‌نام مبلغ 22 میلیون تومان پرداخت کرده و تا تیرماه از سود آن که در حدود یک میلیون و 410 هزار تومان است بهره‌مند شوید. بقیه‌ی مبلغ را باید در تاریخ صدور دعوت‌نامه به صورت نقدی پرداخت کنید. اگر هم در طول دوره از خرید این خودرو منصرف شدید می‌توانید سود انصراف خود را دریافت کنید که رقمی کم و به میزان 14 درصد است.

پژو 207 غیر اتوماتیک
بعضی از افراد فقط به یک شرکت مشخص تعلق خاطر دارند، مثلا خودروسازی پژ‌. با این وجود ایران‌خودرو فقط یک مدل خودرو را برای پیش‌فروش در نظر گرفته است. برای خرید پژو 207 باید مبلغ 20 میلیون تومان را به صورت پیش‌پرداخت واریز نمایید. زمان تحویل خودرو خردادماه سال 96 و میزان سود تعلق‌گرفته به پیش‌پرداخت 20 درصد اعلام شده است. بنابراین می‌توانید منتظر یک سود تسهیلات 1 میلیون و 95 هزار تومانی باشید. بنا بر آنچه در شرایط فروش اینترنتی ایران‌خودرو اعلام‌شده، بقیه‌ی مبلغ خرید خودرو در زمان صدور دعوت‌نامه باید پرداخت شود. البته در حال حاضر ظرفیت بعضی از شرایط فروش این خودرو پر شده است. علاوه بر این باید فکری هم به حال افزایش قیمت خودرو در سال آینده کرده باشید.

مقایسه‌ی فنی
بررسی و مقایسه خودروها بدون در نظر گرفتن نیاز خریداران کاری غلط است. واضح است که شاید خودرویی که برای شما مناسب است برای دیگری نامناسب باشد. در این قسمت قصد داریم با ارائه‌ی اطلاعات فنی این سه خودرو، مقایسه را راحت تر کنیم.گر خواهان خودرویی باکیفیت فنی مطلوب و فضای داخلی لذت‌بخش هستید، ساندرو بهترین انتخاب است. ساندرو توانست در آخرین گزارش سازمان بازرسی و کیفیت در آبان ماه امسال، 4 ستاره‌ی کیفی را از آن خود کند بنابراین از این نظر یکی از بهترین خودروهای حال حاضر است. شتاب اولیه‌ی زیاد در کنارم. با عاد صرف سوخت مناسب ساندرو را به یکی از بهترین گزینه‌ها تبدیل کرده است. ابعاد این خودرو هم 153 در 175 در 400 سانتی متر است و بزرگ‌ترین خودرو محسوب می‌شود.
پژو 207 هم در برابر ساندرو و برلیانس حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. بالا بودن کیفیت ساخت قطعه‌های داخلی خودرو یکی از برتری‌های این خودرو است. اگر انسان محتاط و محافظه کاری هستید 207 بهترین گزینه برای شما است چرا که قطع شدن سیستم انتقال بنزین در هنگام تصادفات، سیستم ترمز کمکی EBA و فعال شدن فلاشرها در زمان ترمز گیری شدید، باعث شده‌اند ایمنی این خودرو در زمینه‌ی ایمنی، قابل‌قبول جلوه کند. ضمن اینکه چون 207 توسط ایران‌خودرو عرضه می‌شود از نظر گارانتی و قطعات یدکی هم شرایط بهتری دارد. به خاطر تشابهات فنی بین خودروی پژو 206 با پژو 207 و همین طور تندر 90 با ساندرو، قطعات این خودروها در بازار به راحتی پیدا می‌شود اما به هر حال قطعات 207 از قطعات ساندرو ارزان تر هستند. به همین دلیل از نظر تامین قطعات 207 و ساندرو گزینه‌های بهتری هستند.